نبیل: رحم کنید و برای نجات از بحران استعفا دهید
 
تاریخ انتشار:   ۲۲:۵۷    ۱۳۹۷/۵/۲۵ کد خبر: 153840 منبع: پرینت

رحمت الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی و از افراد نزدیک به حامد کرزی طی نامه ای از اشرف غنی و عبدالله خواست که برای نجات افغانستان از بحران استعفا بدهند.
وی که عضو رهبری ایتلاف نیز می باشد افزود: هر دوی شما بزرگواران بالاى ملت زجر دیده رحم نموده و رسماً از مردم افغانستان معذرت خواسته و استعفاى خویش را هم اکنون اعلام کنید، اما تاریخ کناره گیرى عملى خود را به اعلام نتایج انتخابات زود هنگام مأکول سازید.

متن کامل نامه ارسالی نبیل به رهبران حکومت:
مردم افغانستان در دهه های پسین برای دفاع از عزت و شرف این مرز و بوم ، بیشتر از بیست فیصد از فرزندان دلیر خود را در میدان های حق و سنگر ایثار به تمنای افق روشن و فردای بهتر این کشور از دست داده و تا هنوز هم برای دفاع از هنجار ها و ارزش های ملی و دینی در میادین عزت حاضر به قربانی هستند.

علی‌الرغم همه‌ای جان فشانی‌های پیش قراولان سنگرِ شرف، بنابر نبود کفایت و درایت رهبری عقلانی در سطح استراتژیک حکومتِ وحدت ملی؛ دست‌آوردهای دیروز و ثمرۀ جانفشانی‌های امروز ملت ما به معامله گرفته شده و با تأسف این امر نامیمون مایه نگرانی همه شهروندان مسولیت‌ پذیر قرار گرفته و بطور قطع آینده افغانستان را با تهدید جدی مواجه ساخته است.

عدم ظرفیت در امر استفاده بهینه و روش‌مند از منابع، امکانات و فرصت های چندلایۀ محسوس و نامحسوس ملی در کشور توسط مسؤلین طراز اول حکومت وحدت ملی، موجب شده اند که فرصت‌ها به چالش‌ها و چالش‌ها به بحران در حوزه‌های مهم امنیتی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مبدل شوند.

خلق و زایش بحران‌های روز افزون و فنا کننده در کشور، در یک چشم انداز ژرف و نگاه حقیقت گرایانه، زادۀ تحرکات خِرد ستیز و غرض‌آلود عالی‌جنابان در گام نخست «ارگ و سپیدار» و مشاورین مشکوک الهویت‌ و فروخته شده شان اند.

شما از خطوطی که در آغازین روزهای حکومت وحدت ملی در شعاع منافع ملی ترسیم کرده بودید، بی‌محابا و بی‌هیچ تمکینی عبور کردید. در عوض به‌جای ایجاد فضای وصل؛ فضای فصل را ترجیح و انتخاب کردید. تمام پروسه های ملی را قومی و تباری ساختید. با سیاسی نمودن نهادهای امنیتی، عدلی و قضایی، تمکین به‌خواست‌های استخبارات خون آشام پاکستان دربخش تبادل اطلاعات استخباراتی و بعضی معاملات پنهان دیگر با دشمنان مردم ما و نقض بیشتر از پنجاه فیصد از مفاد قانون اساسی، فلج نمودن دستگاه اقتصادی و دستگاه دیپلوماسی کشور، عملاً با این اقدامات افغانستان را به لبۀ پرتگاه سوق دادید.

آیا شما میدانید که یازده فیصد تقلیل در شمار نیروهای امنیتی و دفاعی ما در یکسال به چی دلیل بوده و چی پیامی را برای به اصطلاح سر قوماندان اعلی میرساند؟ بدون شک پیام واضح آن اینست که تمام طرح ها و پالیسی های امنیتی و دفاعی تان یا ناکام است و یا هم جز توطیه هستید.
تصاعد و گسترش حملات دهشت‌افگنانه و تروریستی در شهرهای بزرگ کشور از جمله پایتخت، همه‌ای کمر بندهای امنیتی از سرخ تا سبز و حتی محدوده ارگ وسپیدار که بیشتر از سی‌صد جریب زمین بیشتر نیست در امن نبوده و زیر تهدید قرار دارد. باید پذیرفت، که مسوول این همه مصایب و بحران‌های تباه کننده جز از شما عالیجنابان کسی دیگری نیست.

شما عالیجنابان آنقدر برخلاف وظایف اصلی خویش، غرق در خلق تفرقه برای بقای نامیمون خود بین اقوام باهم برادر کشور بوده اید که مردم را کاملاً فراموش کرده و هیچ فکری به آنها ندارید. ترویج ادبیات انزجار، نفرت و تفرقه ‌افگنی‌ های حساسیت بر انگیز مبیین عدول‌ تان از موازین و ارزش‌های ملی بوده و پیامدهای ناگواری در پی داشته است. همین‌طور، نگاه تان به مسایل مهم ملی از عینک تئوری توطئه، بحران بی اعتمادی و چند دستگی درون ساختاری را در نهادهای ارگ و سپیدار و برنامه های ملی تا حدی نهادینه ساخته اید که ناخود آگاه ذهن جامعه و مردم ما را چنان تسخیر نموده و توان درک و شناسایی بی طرفانه و واقعبینانه را بعضآ حتی از اکثریت چیز فهم کشور نیز سلب نموده است، چون شما جهت کسب حمایت، روزمره سوژه خلق مینمایید و مردم ما را به جان هم میاندازید.

هرچند توقع ایفای مسوولیت مسؤلانه از جناب شما داکتر صاحب اشرف غنی که از شدت مریضی بزرگ سخت رنج می برید، خواستی است توان فرسا و دور از حوصله و ظرفیت‌تان، اما راه‌حل چیست و چاره در کجا است؟

بنده با درک وانتباه حقیقی از وخامت سیاسی، امنیتی و زایش بحران های متراکم در کشور برای نجات افغانستان و جلوگیری از تبدیل شدن آن به نابودی نظام، پیشنهادهای مشخص ذیل را برای هر دوی شما بزرگواران دارم:

الف: هر دوی بزرگواران بالاى ملت زجر دیده رحم نموده و رسماً از مردم افغانستان معذرت خواسته و استعفاى خویش را هم اکنون اعلام کنید، اما تاریخ کناره گیرى عملى خود را به اعلام نتایج انتخابات زود هنگام مأکول سازید. با این اقدام جسورانه، کشور را از بحران قانونیت و مشروعیت نجات داده و از سقوط احتمالی نظامی که به قیمت خون ملیونها افغان بدست آمده است نجات دهید.

ب: یکى از شما بزرگواران تمام توجه و توان خویش را بالاى برگزارى انتخابات شفاف و قابل قبول در اواسط سال ١٣٩٧ متمرکز نموده، و بزرگوار دیگر تمام توجه و توان خود را بالاى جنگ با تروریزم و مسایل امنیتی در کشور معطوف داشته و دیگر وعده‌هاى ایجاد شغل، سرپناه و تبدیل نمودن شهرهاى افغانستان به مراکز تجارتى منطقه، اصلاحات و تحولات و امثال‌هُم را بگذارید در طاق‌هاى “کوتى باغچه”، چون بلند رفتن میزان فقردر کشور ما از ۳۸ در صد به ۵۴ در صد واضح میسازد که تا چه حد وعده های تان عوامفریبانه و واهی بود.

ج: برای اینکه ماموریت ملى خود را به خوبى به پیش ببرید و مشاورین فروخته شده و مخرب‌تان باعث ایجاد تنش و اختلاف و تولید تیورى توطئه نشوند، پیشنهاد می‌نمایم تا هر دو بزرگوار در ارگ ریاست جمهورى مستقر شوید و از آنجا این دو وظیفه مقدس را با تمام امانت‌دارى و تعهد ملى به پیش برده و نام‌هاى تان‌را با حروف زرین در تاریخ کشور ثبت نمایید.

ناکامی شما عالی جنابان در امر رهبری و مدیریت کشور بر هیچ کسی پوشیده نیست و وضعیت فعلی کشور شاهد مطلق آن است. بناءً برای یکبار هم که شده منافع ملی و سلامت نظام را بر منفعت تیمی و فردی خویش ترجیح داده، استعفای خود را برای ملت پیش‌کش و زمینه انتقال مسالمت‌آمیز رهبری حکومت را بعد از انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری به رییس جمهور منتخب بسپارید.

در صورت تحقق این امر نیک ما شاهد چند پیامد مثبت ذیل خواهیم بود:
۱- احیای مجدد اعتبار از دست رفته خودتان (هردو بزرگوار)
۲- ترمیم اعتماد از دست رفته بین حکومت و شهروندان.
۳- زدودن ذهنیت تیوری توطئه در امر برگزاری انتخابات و برگشت صلح و ثبات در کشور.
۴- تقویت و برگشت اعتماد از دست رفته شهروندان به کمیسیون‌های انتخاباتی و روندهای مردم سالار در افغانستان و بلند رفتن سطح مشارکت مردم ما در پروسه های ملی.
۵- تغییر موج تباه کننده تعصبات قومی به تعامل و هم‌دیگر پذیری.
۶- تقویت و تشریک مساعی سیاسی بین احزاب، ایتلاف‌های مطرح و شخصیت‌های مهم در شعاع منافع ملی افغانستان.
۷- دمیدن نفس تازه به حکومتی که در حال متلاشی شدن است.
۸- تقویه نظام افغانستان.
۹- بالا بردن سطح و گراف مشروعیت مردمی حکومت.
۱۰- تاثیرات آنی بالای انگیزه و مورال رزمی نیروهای دفاعی و امنیتی و تغیر جدی و موثر در وضعیت امنیتی کشور.
۱۱- و بالاخره مساعد نمودن بستر برای انتقال مسالمت آمیز قدرت از مجراهای دموکراتیک، یعنی؛ انتخابات از زمره پیامدهای مثبت محتمل استعفای شما عالیجنابان خواهد بود و یکبار دیگر کشور عزیز ما در مسیر مشروعیت سیاسی و قانون اساسی قرار خواهد گرفت.

اگر شما و مشاورین تان فکر میکنید که وضعیت کشور به جهت مثبت و امید بخش در حرکت است، اشتباه میکنید و من برایتان منحیث یک افغان متعهد به ارزش های کلان کشورم میگویم که “کارد به استخوان مردم رسیده است.”

وضعیت فعلاً طورىیست که ارگ و سپیداراز مردم و مردم‌سالاری در هراس اند، مردم از توطئه‌ها و نیرنگ‌هاى مرموز حکومت وحدت ملی می‌هراسند. سران حکومت در لاک فکری حلقه‌ای فرتوت از مشاوران خاص قرار گرفته که از گفتن حقایق و واقعیت ها به رهبران شان بیم داشته و این امر ناصواب باعث گردیده است، تا سران حکومت در عالم رویا، بزرگ نمایی کاذب کرده و به شهروندان وعده‌های تهی از حقیقت بدهند و از راس هرم قدرت توسط عینک استخبارات بیگانه وضعیت حاکم بر جو امنیتی_سیاسی افغانستان را بازى شطرنج فکر ‌کنند و خود را بازی‌گران ماهر این بازى بخوانند، اما به زودی خواهند دانست که “مهره”اى بیش نبوده اند، چون بازی‌گران اصلى مردم اند و بدون تردید تداوم خلق بحران از جانب حکام عوام فریب و مسوولیت گریز صبر و حوصله شهروندان را به آخر رسانیده ودور نیست تا مردم افغانستان برای احقاق حقوق اساسی خویش متوسل به رستاخیز ملی شوند.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نبیل
استعفا
نظرات بینندگان:

>>>   Abdul Lalzad
شهادت چیست و شهید کیست؟
==================
این موضوع کاملا روشن است که واژه «شهادت» برآمده از آموزه هاي قرآن و اسلام و یکی از عالی ترین مدارج نزد مسلمانان است. مطابق این آموزه ها، واژه «شهید» صرف برای کسانی اطلاق می شود که در «راه خدا» (فی سبیل الله) كشته شوند…

اما، آیا کسانیکه به بهانه ای «دفاع از وطن» در «راه غنی» (صفوف نیرو های غنی و در دفاع از رژیم غنی) کشته می شوند، واژه «شهادت» بر آنها قابل تطبیق است (البته تعدادی به علت فقر و بیکاری به این نیرو ها پیوسته اند و یا کاربرد واژه «شهادت» در بسا موارد دیگر نیز معمول شده است)؟

چون یگانه واژه تسکین دهنده برای تسلیت خانواده ها، اقارب و دوستان سربازان کشته شده در «راه غنی»، تبریک گفتن با واژه «شهادت» است…

آیا واقعا کشته شدن در دفاع از یک رژیم کاملا غیر قانونی، غیر مردمی، غیر مشروع و غرق در فساد، «شهادت» است؟
+ + +
اگر ماهیت اصلی «دفاع از وطن»، جنگیدن در مقابل لشکر سیاه طالب باشد، غنی گسترش دهنده طالب است (پس اول باید در مقابل غنی جنگید)!

اگر ماهیت اصلی «دفاع از وطن»، مقاومت در مقابل سپاه جهل و ظلمت باشد، این مقاومت در درجه اول باید در قریه ها، شهرستان ها و ولایت های خود شان باشد که با اراضی، مردم، زبان و فرهنگ آن شناخت کامل دارند (نه اینکه به مناطقی فرستاده شوند که با اراضی، مردم، زبان و فرهنگ آنها کم ترین آشنایی ندارند)…

>>>   واقعا که شهر خربوزه است. آقای نبیل دستیار حامد کرزی به اشرف غنی دستور استعفا میدهد!
یعنی حامد خان کرزی ،کشور را بهتر اداره میکند!
غنی احمد زی، حد اقل گاه گاه از ارگ ، با هلیکوپتر، به محفل فاتحه خوانی شهیدان میرود و دوباره برمیگردد،اما کرزی هرگز ازچاردیوار ارگ خارج نمی شد مگر برای سفر های خارج.
یک طنز پرداز مشهور از زبان احمدی نژاد( رییس جمهور سابق ایران) نوشته بود که ایشان در فرصت های آخر زمامداری حامد کرزی، از کرزی ،دوست نزدیک خود، خواسته بود در ایام بازنشسته گی یک دارالمجانین غیر انتفاعی در کابل افتتاح کند تا باری، هم جمعیت روان پریشان را به کار آید هم خود حامد خان را !

>>>   آقای نبیل میخواهی که بار دیگر بمقام برسی وجیب های کثیفت را از خون ملت پرکنی .مگر این ارمان را
بگور خواهی برد.آزموده را آز مودن خطاست مسعودیان وشورای نصوار امتحان خود را داده اند.
مرچه که گمیش بیا ید بال میکشد.منتظر اعمالت باش.نوبت خودت نزدیک است .صبر داشته باش .
پروانی.باشنده کابل.

>>>   آقای نبیل میخواهی که بار دیگر بمقام برسی وجیب های کثیفت را از خون ملت پرکنی .مگر این ارمان را
بگور خواهی برد.آزموده را آز مودن خطاست مسعودیان وشورای نصوار امتحان خود را داده اند.
مرچه که گمیش بیا ید بال میکشد.منتظر اعمالت باش.نوبت خودت نزدیک است .صبر داشته باش .
واقعا که شهر خربوزه است. آقای نبیل دستیار حامد کرزی به اشرف غنی دستور استعفا میدهد!

>>>   درود خداوند برشخصيت ملي وطن نور چشم ملت و خار چشم دشمنان مردم افغانستان محترم رحمت الله صاحب. اي كاش ما شخصيت هاي ملي چون رحمت الله صاحب زياد ميداشتيم. مه بيقين ميتوانم بگويم كه اگر رحمت الله صاحب در انتخابات اينده استاده شود برنده انتخابات خواهيم شود انشا الله.
قربان علي از نيلي دايكندي

>>>   افراد معاشخور رسانه ای و فیسبوکی ارگ مانند کربه ها با چشمان تیز گوشهای اوچ شان نظاره گر نشسته که از کدام ادرس و از جانب کی حقیقت گو چیزی را بیان میکند که منافع ملت و کشور وضرر به شان و دبدبه و قدرت کاذب غنی احمدزی عوام فریب دروغگوی قومگرا است بمجرد دید و شنید شان فورن با پنجال های تیز شان بجان ان شخص واقعیت گو دلسوز کشور و مردم با بستن ده دروغ خود ساخته شان حمله میکنند و با چلندیات و دروغ سازی های بیشمار میخواهند که حقیقت گفته شده را پنهان کنند و اذهان مردم را با این دروغ سازی هایشان مغشوش کنند اما انها نمیدانند که دیگر صفات کاذبانه شان از غنی احمدزی و طرفداری شان از ان نظر با عملکرد نادرست غیر قانونی و قومگرایی بیشتر از چهار سال حکومت غنی احمدزی اکثریت مردم از اشرف غنی احمدزی عوام فریب ناراز هستند و نیم فیصد که با غنی احمدزی در خیانت با وی شریک هستند دیگر نه به ارگ اعتبارو اعتماد نزد مردم باقی مانده ونه به هواه خواهان و طرفداران نیم فیصدی ان پیشنهاد استعفای اشرف غنی احمدزی و داکتر عبدالله نسبت خیانت ها و ضرر رسانی از حد گذشته شان به کشور و مردم ما برای جلوگیری از ابرو ریزی بیشتر ان دو تن و نجات کشور و مردم از خواست ونظر بجز نیم فیصددیگر کل مردم کشور ماست در صورت عدم قبولی و نه دادن استعفای شان روزی خواهد رسید که مانند ناپلیون مردم انها را در روی جاده اندازند تا از بی ابی و بی نانی جان دهند .

>>>   من به وطن پرستی اقایی نبیل شک ندارم ولی به نظر من یک امنیتی باید همیشه امنیتی باقی بماند نه اینکه اصناد محرمانه را روی میزهای تلویزون ها ودفتر کار خانگی خود بگذارند. نظرها وپیشنهادات کاملا به جاه ومنطقی را بیان کردن ای کاش افغانستان عزیز مانند اقای نبیل فرزندان وطن پرست میداشت.
نعمت الله دایکند از ایران

>>>   اغا نبيل شما ها هم كم مقصر نيستين
چرا كه امنيت اين سرزمين بدست شماست و شما هم خواب استين بايد دشمن اين روز را بالاي ملت بياره

>>>   طاهر پشتون تو یک بی سواد پشتون استی و همگیتان
به شمول طالب ها در راه حماقت روان هستید مغز متعفن
تان غنی توسط امریکا یک استعمار گر که گاهی دختران
تان را مانند فاطمه گیلانی در بغل میگیرند ببرک کارمل
یک پشتون بود نه تاجک پدرش یک جاجی بود برو کمی تاریخ
بخوان هر احمق اوغان در ۳۰۰ سال توسط انگلیس امریکا
و یا عرب به قدرت رسیده است ،،شما کی شرم ننگ وغیرت
دارید اگر میداشتید گدایی گر و بوت پاک های خارجی و بیگانگان
نمی بودید..مجاهلین ،کمونستها ،وطالب همگیشان وطن فروش و
مزدور خارجی ها بودند و هستند...

>>>   یگانه واژه تسکین دهنده برای تسلیت خانواده ها، اقارب و دوستان سربازان کشته شده در «راه غنی»، تبریک گفتن با واژه «شهادت» است… تاکی غنی جور وزنده باشد .

>>>   دروقت برحالی تان کاشکی این گپ راازشما میشنیدیم خوب میشد فکرمیکنم حالا ناوقت شده

>>>   با من استعفاء غنی و عبدالله موافقم و به شرط که بعد از استعفاء کشور مطابق قانون اساسی مدیریت شود و معاون اول اشرف غنی برای مدت سه ماه حکومت را در اختیار گرفته و انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کند.

>>>   تو منتقید که علیه سخنان نبیل می گویی حتماٌ نفع خود را در میان این خون و اتش که هر زوز شعله ور تر می شود می یابی و تو نیز از جمله همین تروریستان و یا همدست تروریستان هستی که منافعت به دوام همین حکومت بی مسولیت و بی کفایت نهفته است. کمی چشم ها و گوش هایت را باز کن و وجدانت را بیدار کن که درین وطن چه می گزرد اگر کسی وجدان میداشت و مسولیت حیات مردم واین وطن را به عهده می گرفت از فاجعه غزنی ، ولسوالی اجرستان ، غورماج و حمله انتحاری مکتب موعود فوراٌ استعفا می نمود. اما کجا وجدان ؟

>>>   نبیل کدام شخصیت سیاسی ویانظامی نیست ونه تجربه لازم رادرا است اوبه روابط شخصی با حامد کرزی به پوست ریاست امنیت ملی دست یافت اوتمامی راز های وظیفوی راافشاساخت که این خود درحقیقت امرخیانت است نباید ازاو توقوع خدمات داشته باشیم بل که فرد است که بخاطرمنافع شخصی خویش می اندیشد اگردرحکومت تغیرات به وجود اید باید چهرهای جدید که بافکرجدید واندیشه جدید باشد نه افراد ازموده شده که وطن را به این حالت رسانیده است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است