بیش از 250 کشته و زخمی در جنگ سه روزه غزنی
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۱۶    ۱۳۹۷/۵/۲۲ کد خبر: 153665 منبع: پرینت

سه روز از حمله گروهی طالبان به شهر غزنی می گذرد اما هنوز جنگ داخل شهر جریان دارد و بخش هایی از شهر غزنی نیز به دست طالبان سقوط کرده. منابع خبری نیز می گویند که در این جنگ نزدیک به 113 نفر کشته و بیش از 140 نفر نیز زخمی شدند.

به گزارش آوا، بامداد جمعه 19 اسد طالبان ادعا کردند که شهر غزنی را تصرف کردند که این ادعا از سوی مقامات امنیتی خیلی سریع رد شد و گفته شد که تنها جنگ در اطراف غزنی جریان دارد.
پس از نشر تصاویر و کلیپ های درگیری در داخل شهر غزنی، سقوط بخش هایی از شهر توسط طالبان از سوی مقامات تأیید شد ولی باز هم گفتند شهر غزنی را پاکسازی کردیم اما با گذشت 3 روز از این جنگ هنوز هم بخش هایی از شهر در دست طالبان قرار دارد و زد و خورد در اطراف و بخش های دیگر غزنی میان نیروهای امنیتی و طالبان جریان دارد.
منابع بیمارستانی گفته اند که طی سه روز جنگ نزدیک به 113 جسد به بیمارستان های غزنی منتقل شده که اکثرا یونیفورم بر تن داشته اند.

همچنین بر اساس این منابع نزدیک به 140 زخمی نیز به این شفاخانه ها منتقل شده که اکثر نیروهای نظامی اند.
اعضای شورای ولایتی غزنی می گویند که دست‌کم مرگ ۳۰ غیرنظامی به آن‌ها گزارش شده است. نصیر احمد فقیری، عضو شورای ولایتی گفت: " شهدا و زخمی‌ها در ساحه باقی مانده‌اند. بوی تعفن، بسیار برای مردم رنج‌آور و زجر دهنده است."

محمد شریف یفتلی، رییس ستاد مشترک ارتش بعد از ظهر امروز در نشستی خبری گفت که عملیات پاکسازی جنگجویان طالب به کندی پیش می‌رود؛ چرا که طالبان در خانه‌های مردم مستقر شده‌اند و از آن‌جا به عنوان سنگر استفاده می‌کنند. طالبان این ادعا را رد کرده‌اند.
وی مدعی شد که این جنگ را استخبارات منطقه سازمان‌دهی و عملی کرده است.
جنرال یفتلی در مورد وضعیت امنیتی غزنی به خبرنگاران معلومات می‌داد، گفت که ۲۰ تا ۲۱ گروه تروریستی در جنگ غزنی حضور دارند و هم اکنون افراد لشکر طیبه در جریان جنگ در آن ولایت کشته شده اند.
او ادعا کرد که استخبارات پاکستان در پشت این جنگ قرار دارد و به دلیل گرم‌شدن گفتگوهای صلح، این استخبارات در پی بی‌ثباتی مناطق است.
رییس ستاد ارتش گفت: "پاکستان تختۀ خیز تروریزم بین‌المللی است، هر کس که از هرجایی می‌آید، اول به پاکستان می‌آید، پس از آنکه آنجا مسلح و تجهیز شدند، به افغانستان می‌آیند و به جنگ روی می‌آورند، حمایت اساسی که در ظاهر وجود دارد، آی.اِس.آی پاکستان قرار دارد".

زاویه های پیدا و پنهان سه روز جنگ در شهر غزنی:
پس از سه روز جنگ حرف های حکومت، نمایندگان مردم غزنی در مجلس، بیجا شدگان این شهر و طالبان هیچ هم خوانی با هم ندارند.
شبکه های مخابراتی و رسانه ها ارتباط شان به گونه کلی در غزنی قطع است اما نخستین گروهی از بیجا شدگان شهر غزنی امروز به کابل رسیدند.
شماری از بیجا شدگان شهر غزنی می گویند: به جز از ساختمان ولایت و ریاست امنیت بخش های زیادی از شهر غزنی به دست طالبان سقوط کرده است.
آنان می افزایند که طالبان شمار زیادی از ساختمان های دولتی و برخی از حوزه های امنیتی را به آتش کشیده اند.
خالد، یک تن از بیجا شدگان ولایت غزنی به آریانا نیوز گفت: “هیچ کسی نیست احوال ما مردم را بگیرد. جنگ است. زدن و کندن است. در به دری است.”
یک بیجا شده دیگر به نام شفیع افزود: “نیروهای امنیتی زورشان نرسیده، دروغ می گویند. طالبان هر لحظه پیشروی می کنند.”

شهریان غزنی خبرهای دردناکی از شهرشان دارند، شبیه جان باختن شمار زیاد غیر نظامیان که هنوز جسد هایشان در میدان جنگ باقیست.
نور محمد که تازه از شهر غزنی به کابل رسیده گفت: “مردم کشته شده، کسی نیست جسدها را از این جا بیرون کنند. مردم زیاد کشته شده است هم از سوی طالب هم از سوی دولت.”
عزیز الله اظهار داشت: “مواشی ماره کشتند و از بین بردن. خانه اموال همه داشته و نداشته ما از بین رفت.”
گفته می شود که جنگ در مقابل ساختمان فرماندهی پولیس غزنی شعله ور بود و تنها مقام ولایت، ساختمان ریاست امنیت و حرمسرا شهر در تصرف نیروهای دولتی است.
اما محمد شریف یفتلی، رییس ستاد ارتش کشور این گفته ها را رد کرده می گوید: نیروهای امنیتی در حالت آماده باش هستند و هیچ نوع غفلت در سقوط بخش های از غزنی صورت نگرفته و هم اکنون هم نقاط کلیدی شهر در اختیار نیروهای دولتی است.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
غزنی
کشته و زخمی
نظرات بینندگان:

>>>   ....بر شریف فتلی و دروغ هایش خداوند عزیزانش را در آتش جنگ بسوزاند تا از دل فامیل های کشته ها و زخمی ها با خبر شود

>>>   تمام مردم علیه طالبان حرکت کنن
ودرهمه شهرها مردم سلاح درخانه شان داشته باشن تا خدای نکرده اگرطالبان حمله کردن بتوانن ازخانه هایشان دفاع کنن واگرمردم دولت را حمایت کنن در موقع اضطراری طالبان صدردرصدشکست میخورن انشالله

>>>   از اشرف غنی باید پرسیده شودکه چرا از اسلام متنفر است ؟ چرا بعداز سه روز خبر میگردد که مرکز فرهنگ و تمدن اسلام به مرگز وحشت و جنایات بشری مبدل گردیده است ؟ باید به مردم پاسخگو باشد اگر این امر از امریکا بوده و یا از عربستان سعودی و یاهم از رولا غنی باید برای مردم ما دشمن دین و این مارا معرفی نماید این حق ما است مردم باید اندیشه اشرف غنی را در رابطه به اسلام و مسلمان بداند با آنکه ما دانستیم که از اسلام چیزی نمیداند نادیده گرفتیم امابه این معنی نبود که مرکز فرهنگ و تمدن اسلام مار ا به آتش بکشد و سربازان خاک مارا خوراکه سگ ها نماید باید برای ما پاسخ گو باشد قلم بدستان این پیام را باید به غنی برسانید و از وی در مورد نفرت و انزجارش در قبال اسلام و مسلمان به مردم مسلمان افغانستان اطلاع دهید علما و روحانیون در کجا هستید که مرکز هرفنگ و تمدن اسلام در آتش قهر و خشونت یهودیان سوخت ؟ به کدام روی به طرف مردم این سرزمین میبینید ؟ اگر ارگ نشینان را مجبور به پاسخ گویی نکنید دگر هرگز مردم این سرزمین به آذان شما نماز نخواهند خواند و هویت شما هم افشا خواهد شد که یک قرن است که مردم در پشت شما نماز میخواند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است