مرگ فرهنگ مرگ سرزمین ما است
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۳    ۱۳۹۷/۵/۲۱ کد خبر: 153649 منبع: پرینت

«اگر می‌خواهید سرزمینی را تصرف کنید نخست فرهنگش را نابود سازید.»
بنیتو موسولینی

هجوم سیاه بر غزنه یکی از نمادهای تمدن خاور زمین تصادفی نیست زمانیکه طالبان بامیان را اشغال کردند و پیکره‌های ستبر بودا را که در جهان نمونه بودند نابود کردند به‌ یاد دارید؟ در آن‌ زمان قندیل شیخ پژوهشگر پاکستانی‌ تبار در انستیتوت مطالعات جهانی دنمارک Danish Institute for International Studies (DIIS) نوشته بود که در سرنگونی بوداهای بامیان ISI نقش مهمی داشت قندیل یکی از بارزترین مستشرقین در دانمارک است به باور قندیل پاکستانی‌ها تلاش دارند تا عظمت تاریخی و فرهنگی افغانستان را کم جلوه دهند و از منظر جهان نابود سازند پیشینه تاریخی افغانستان کثرتگرایانه است این بینش جوهر پاکستان را در منطقه با خطر مواجه می‌سازد.

باری در نشست تحلیلی‌ که از سوی DIIS در کوپنهاگن پیرامون روابط پاکستان و افغانستان راه اندازی شده بود دولت خان تحلیلگر پاکستانی و من از سخنرانان آن بودیم قندیل این نشست را تسهیلگری می‌کرد در جریان بحث‌ها قندیل تحلیلگر همتبارش را بر حمایت پاکستان از گروه‌های تندرو اسلامی که بر خلاف ارزش‌های فرهنگی افغانستان می‌جنگند نقد کرد به باور قندیل برخی از این گروه‌ها به گونه ی خاص وظیفه دارند تا محلات تاریخی و فرهنگی افغانستان را شناسایی کرده و برای نابودی آن برنامه ریزند.

پاسخ دولت‌خان این بود: «گسترش اسلام فلسفه ی راهبردی پاکستان است. هر نمادی‌ که بر خلاف این فلسفه باشد برای‌ ما مردود است.» واکنش نخست من این بود که پاکستان می‌ تواند فلسفه‌ اش‌ را در جغرافیای خود تعمیل کند در غیر آن تعامل روابط بین‌الملل چنین رویکردی را «مداخله» می‌نامد یا اگر چنین است چرا پاکستان فرهنگ اسلامی را بر بنیاد بینش‌های معاصر دولت‌های ملی حمایت نمی‌کند؟ چیزی را که پاکستان حمایت می‌کند رادیکالیزم (تندروی) است. اسلام سیاسی وظیفه دارد تا با ایدیولوژی‌ سازی دین واپس‌گرایی را بر منطقه حاکم سازد این در حالی‌ است که کانون‌ها و ساختارهای سیاسی نظام در پاکستان سیکولار هستند.

حالا که هجوم طالبان تاریک‌ اندیش را به غزنه سرزمین باستانی و حماسه‌ها می‌بینم به یاد نوشته‌ها و گفته‌های قندیل می‌افتم زمانی نظریه‌پرداز معروف فاشیزم موسولینی گفته بود «اگر می‌خواهید سرزمینی را تصرف کنید نخست فرهنگش را نابود سازید.»

ما اگر خاموشیم، هریک در نابودی فرهنگ و تاریخ خود شریک هستیم. مرگ فرهنگ مرگ سرزمین ما است باید همه در برابر هجوم فرهنگی بر غزنه یک‌ صدا شویم.

ملک ستیز


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
غزنی
فرهنگ
نظرات بینندگان:

>>>   ملک صاحب ستیز راست میگوید.
بت های بامیان جز فرهنگ کشور ما بود که در زمان عبدالرحمن خان روی و یک پای آن تخریب شد و در زمان طالبان کاملآ از بین برده شد.
اگر دولت افغانستان به هر دلیلی که باشد، خودش دست به ساختن دوباره این بت ها نمی زند، بگذارد کشور دوست ما هندوستان آنها را دوباره احیأ کنند و صد ها هزار توریست ها و بودیست ها و هندو های کشور دوست ما ،غرض بازدید و زیارت این بت ها به افغانستان می آیند و یک مدرک بزرگ عاید برای کشور ما میشود.
.....

>>>   خدایا! غزنی باستانی دودش برآمد. شهر غزنی مرکز اسلامی وفرهنگی افغانستان وجهان نامگذاری شده است لذا تخریب این شهر به هراشکال ازنظر شرعی وعرفی خیانت آشکار به ولایت باستانی و فرهنگی غزنی میباشد.ولایت غزنی عالمان،سلاطین و مورخین مشهوردرطول تاریخ این ولایت باستانی افغانستان داشته اند مانند البیرونی،حکیم سنایی غزنوی،پادشاهان سلسله غزنویان وغوریان ومورخ مشهور کشور فیض محمد کاتب وامثالهم که هرگز فراموش نمیشوند.غزنی مرکز تولید اجناس قیمتی ازجمله پوستین های باکیفیت خیلی عالی و ظروف مسی دیگ وانواع چلم ها وانواع البسه های پشمی گوسفند و بز مانند دستکش،جوراب،جرسی،کرتی وپطلون شالی وبالاکوت وهم فرش های پشمی مانند گلیم،نمد وقالین که بعضی های شان در خارج از افغانستان نیز صادر میگردد. ولسوالیهای ولایت غزنی در تربیه حیوانات گاو وگوسفند و بز که برای محصولات گوشت درداخل وخارج مورد بهره برداری و استفاده قرار میگیرد نقش خیلی عمده و اساسی دارد.علاوه بران‌ انواع میوه جات تر وخشک در صادرات کشور نیز دولت قابل توجه داشته اند ودرعواید دولت سهم بسزایی دارند.این ولایت ازنظرعلمی وفرهنگی نیز خیلی درحال رشد و ترقی هستند طوریکه بیشترین مکاتب لیسه های دولتی ومراکزتعلیمات عالی را در خود جاه داده اند.آثار تاریخی چند صد ساله منارهای تاریخی غزنی نیز مرکز توجه فرهنگی وآثار تاریخی درغزنی موجود است .لذا با نهایت تاسف که این خصوصیات و دارایی های خیلی ارزنده و مفید این ولایت در جنگ های بیفایده نیست و نابود گردند. دولت باید تلاش کنند که صلح و آشتی ملی درجامعه و ولایت غزنی باهر قیمت وهزینه که باشدحکمفرما گردد.اکثر ولسوالیهای ولایت غزنی صلح حکمفرماهستند با آنهم راه گیری وگروگان گیری دراکثر راه های مواصلاتی این ولایت تا هنوز دیده میشود.هرجنگ چه داخلی باشد و چه خارجی باشد پایانش صلح وآشتی است جنگ های اول ودوم جهانی وجنگهای دیگری مانند جنگ ویتنام وباقی جنگ های پارتیزانی وداخلی سرانجامش به صلح وآشتی منجر گردیده اند.لذا بهتر است که هرچه زودتر صلح درجامعه جنگ زده افغانستان با شرکت و رهبری سیاست مداران داخلی و همکاران بین المللی حل و فصل گردد.خداوند متعال مردم شریف شهر و ولایت غزنی را ازین ناامنی و هرج و مرج داخلی برای همیشه نجات دهند وصلح وآرامش در جامعه افغانستان هرچه زودتر حاکم گردد.
انشالله وتعالی ومن الله التوفیق.
الحاج انجنیر عبدالرشید ناصری از آسترالیا

>>>   Najib Salam
قبيله گرايان همه را خر ساخته اند ، يكعده شان در شهر غزنه آدم مى كشند و شهر مى سوزند و عده يى شان به شمال مى روند تا تحت نام پيام دروغين صلح انتهارى حمل كنند ، از اين پاى لچ ها بپرسيد مردم شمال چه وقت عليه صلح سلاح كشيده اند ، اگر مردمانى هم آنجا صلح را كشته اند ، همتباران شما اند ، برويد به كندز و بغلان و دهنه غورى كه آنجا ها كيها مى جنگند !

>>>   "تا عظمت تاریخی و فرهنگی افغانستان را کم جلوه دهند"
پيش بزرگوار ملک ستیز پس و پيش تاريخ گدوود شد يا اينکه عقيده اش را وزير پسته خانه ناله وفرياد ستان تغير داد که خاک اوغان يک ونيم ميليون قرن پيش وجودداشت.از همين سبب "فرهنگ" حاکمان پشتون از تخمه دينسورايى و يا قبل از تاريخ و فرهنگ است.
"تا عظمت تاریخی و فرهنگی غير پشتون و يا غير افغان در کشور نامنهاد مونت استورات الفنيستون "افغان ستان" را کم جلوه دهند"
اما چيزيکه عيان است حاجت بيان نيست. در پشت تخريب ٬ ويرانى و بمباران مراکز باستانى فرهنگى بويژه در جهان اسلام سازمان جهانى يهوديت قرار دارد اين سازمان بين الملى يهودى نقش مهم تعين کننده درسياست ايالات متحده امريکا دارد و سازمان جهانى صيهونيستى بنيانگذار دولت دينى يهودى بود.
هيچ روزى ساعتى و دقيقه نيست که در رسانه هاى اروپا و بويژه آلمان بدون نام گرفتن موضوعات يهودى چيزى ديگرى باشد.
بدون اينکه علماى دينى تفکيک کنند که همه سازمانهاى ساختگى اسلامى از زاهدان امريکا واسراييل برامده از راکتيار و القاعده و طالبان داعش
مردار باد طالبان و داعش
اخراج فورى اسراييلها از سرزمين هندوکوه
دولت اسلامى ايران امريکا واسراييل را خوب شناخته.
دولت اسلامى کشوردولت نامنهاد افغانستان از امريکا واسراييل است.
امروز اسراييل قدرت تعين کننده است.
در سرزمين ما حکومت مى کند. در مواد مخدر و تجارت سنگهاى گرانبها سهم دارند و در تجارت بين الملى اسلحه پهبادهاى بدون سرنشين اسراييلى مردم سرزمين ما رامى کشد.
پشتونها را از نسل خود گفته اسراييل تف پشتونان را تحليل وتجزيه مى کند.
بى بى گل لقب رولا غنى زن فريبکار غنى چرا خود را پشتون گفت.
اين گرگها در لباس ميش آمدند!
سرنگون باد رژيم غنى خودپرست
همين قدر بى حرمتى و بى احترامى که غنى و زن ضداسلامى اش کرد ولى علماى شکم پرست سکوت کردند با يک پلو در ارگ اين علما به مکه و مدينه پناهندگى دهند پيش بادارسعودى شان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است