ما قربانیان مزار را از یاد برده ایم
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۴    ۱۳۹۷/۵/۱۶ کد خبر: 153478 منبع: پرینت

اکنون سال ها از نسل کشی هزاره ها در مزار، افشار، ارزگان و یکاولنگ بامیان می گذرد اما به چشم سر می بینیم که هزاره ها و وارثان قربانیان چنان در وادی خواب و غفلت و بی تفاوتی سرگردان اند که حتی سالروز کشته شدن بهترین عزیزانشان را از یاد برده و جز شمار اندکی که گاه وقت در 22 دلو به مزار قربانیان افشار و تجلیل از یاد و خاطره آن عزیزان گرد هم جمع می شوند متاسفانه از سالگرد سه هزار سرباز کشته شده مزار و دیگران اصلا خبری نیست.

اما در این میان چشمان حق بین و از حدقه در آمده قربانیان مزار، ارزگان، یکاولنگ، بامیان و افشار به ما نهیب می زند که لحظه ای از یاد آنان غافل نگردیده و با انعکاس پیام خون و مظلومیت شان در گوش جهانیان درخت تنومند حماسه ی مقاومت غرب کابل را آبیاری کرده و از قاتلان بی آزرم و جنایتکاران افشار تبرا و دوری جویید.

سه هزار سرباز کشته شده و بخون آرمیده مزار، هفتصد نفر قربانیان یکاولنگ بامیان و کشته شدگان افشار از فراز دیواره افق با چشمان خونبار و اندوه گرفته در گلو بر سر ما فریاد زده و همه مان را زیر سوال می برند که آیا ما برای آن کشته شده ایم که ما را سخت به فراموشی سپرده و عزیزانمان گل عزایمان را برچیده و حتی از ریختن اشکی بر ما دریغ ورزند؟

آیا برای آن کشته شده ایم که متولیان دروغین رهبری تکه تکه از قلب های دریده شده و اجساد مثله شده ما را در مجمر ننگین بندگی و معامله گری در پیشگاه قاتلانمان به بهای ناچیز پیشکش نمایند؟

محمد طاهر شهیدانی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مزارشریف
نسل کشی
قوم هزاره
نظرات بینندگان:

>>>   درود بر قلم سبز وزیبای تان شهیدانی عزیز
ملت ها تاریخ خویش را فراموش گرد محکوم بر نابودی ابدی است............

>>>   ای کاش وجدان و ضمیر بیدار پیدا میشد که یادی از 70000 کابلی بیگناه که نیم آن را حزب وحدت بنام سنی مذهب در سر های شان میخ کوبید رقص مرده کرد در دهن شان شاشید و نیمی را مسعود . گل بی دین ...... سیاف وهابی و دوستم گلم جم به قتل رسانید و 6000 دیگر اسیر جنگی اگر طالب بودند یاد دشمن باز هم انسان بودند در دشت لیلی دوستم خاین همه را به شهادت رسانید.
با عرض حرمت

>>>   هولوکاست مزار از یاد نمی رود...
امروز ۱۷ اسد، دقیقاً ۲۰ سال از وارد شدن طالبان به شهر مزارشریف در ۱۷ اسد سال ۱۳۷۷ می‌گذرد؛ روزی که مردم مزار توسط طالبان قتل عام شدند و هولوکاست خونین مزار رقم خورد.
هرچند اکنون دو دهه از آن روزگار می‌گذرد، ولی هنوز زخم دل مادران، پدران، برادران، زنان، فرزندان و خواهرانی که عزیزان شان در این روز توسط طالبان قتل عام شد، تازه است و همه ساله در سوک آنان گریه سر می‌دهند.
آمار دقیقی از شمار افرادی که در چند روز نخست اشغال مزارشریف توسط طالبان کشته شد، در دست نیست ولی آمار تقریبی و تخمینی از ۱۶۰ نفر در خوشبینانه‌ترین حالت و ۱۰۰۰۰ نفر در بدبینانه ترین حالت متغیر است.
با آن که از آن جنایت سال‌های درازی گذشته، ولی تبعات آن تاکنون در جامعه ما جاری بوده و کمترین نتیجه آن کشتار خونین، نفاق، تفرقه و بدبینی اقوام نسبت به همدیگر است که کشور ما همه روزه تاوان آن را می‌پردازد.
گروه طالبان در بدو ورود به مزارشریف، با برنامه و طرح مشخص سراغ کتله‌ قومی هزاره و کتله مذهبی اهل تشیع رفته و هولوکاست مزار را با کشتن افراد این طیف رقم زد.
بدون شک، اگر طالبان ماهیت داخلی داشتند و یک عده طالب مدرسه بودند، در قندهار، هلمند و دیگر مناطق با مردم شیعه و قومیت هزاره آشنا بوده و این چنین با قساوت تام دست به کشتار نمی‌زدند.
این مسئله نشان می‌دهد که ماهیت و نوعیت گروه طالبان در خارج طرح ریزی شده و با یک برنامه مشخص که در آن تشیع هدف گرفته شده بود، برای تضعیف روحیه وحدت ملی، هم‌زیستی مسالمت‌آمیز اقوام و ایجاد جنگ فرقه‌ای میان اهل سنت و اهل تشیع دست به کشتار گسترده زدند.
اکنون اما، سوال اساسی و گسترده این است که حکومت در مذاکره و صلح با این گروه چه پارامترهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را دنبال می‌کند که هم خون شهدا و هم دستاوردهای مردم افغانستان در طول ۱۷ سال گذشته معامله نشود.
مردم افغانستان به درستی دریافته‌اند که جز دمکراسی، وحدت ملی و رفتن به سوی انتخابات دمکراتیک، هیچ نوع مدل حکومتی دیگر پاسخگوی، نیازهای امروز جامعه ما نیست.
پس دولت در مذاکره و صلح با این گروه، با در نظرداشت قربانیان، جنایت‌های هولناک فرهنگی و انسانی این گروه و دستاوردهای اخیر مردم افغانستان پیش رفته و نگذارد که تفکر طالبانی و وهابی بار دیگر از این مردم قربانی بگیرد.

>>>   شهدای مظلوم ملیت محروم ومظلوم هزاره های افغانستان درطول تاریخ حکومات گذشته وفعلی افغانستان به هیچ صورت فراموش شدنی نیستند.
هزاره های مظلوم ،مومن؛مجاهد،صادق و زحمتکش ترین ملیت بین ملیت های افغانستان میباشد که متاسفانه درطول تاریخ حکومات گذشته با انواع توطئه و دسیسه های خارجی و داخلی مواجه بودند که ازطرف حکومات وقت شان به شکل فجیع مورد قتل وکشتار قرار گرفته اند.دوران حکومت سیاه وجلاد امیر عبدالرحمان خان با انواع دسیسه و خیانت ملیت مظلوم ومحروم هزاره جات مورد غضب و قهر حکومت مرکزی قرار گرفتند و نیمی ازهزاره های مظلوم ومحروم ازطرف حکومت جابر امیر عبدالرحمان به شهادت رسیدند‌‌. هزاره های مناطق مرکزی افعانستان درتمامی دستورات وقوانین دولتی احترام گذاشته اند ودرایلجاری کومک به دولت و حفاظت از خاک مقدس ووطن محبوب شان افغانستان و بطور داوطلبانه دوسال برای خدمت مقدس عسکری سهم مستقیم وبلا استثناء داشتند با آنهم متاسفانه بعد ازآن نیز درحکومات مطلقه شاهی،جمهوری قلابی،حکومت کمونیستی فاشیستی،حکومت آنارشیستی مجاهدین حکومت اسلامی کذابی طالبان به رهبری مستقیم اعراب فاشیست وجاهل درشهر ها وراهای مواصلاتی مسافرین مورد تجاوز وقتل عام قرارگرفتند که تاریخ گواه وشاهد چنین وقایع نابخشودنی برای ملیت محروم ومظلوم هزاره افغانستان است.
متاسفانه در دوران دیموکراسی و آزادی مدنی فعلی که درحدود هفده سال آخر نیز بیشترین قربانی و شهادت را هم ملیت محروم هزاره درشهر کابل ویادرکنج وکنار افغانستان متحمل شده اند حتی به مساجد وتکایای مذهبی شان هم انفجارات صورت گرفته اند و بر تظاهرات صلح آمیز و مدنی این ملیت محروم ومظلوم انفجارات و مرمی های داغ نیروهای مهندسی شده دولتی بدن های دانشجویان محصلین پوهنتون ودانشگاه ها و جوانان زحمت کش جان برکف شانرا هدف قرار دادند وبه شهادت رساندند.دولت مرکزی افغانستان این حوادث غم انگیز ملیت محروم ومظلوم هزاره را به طور لازم واحسن پیگیری نکردند و بر جنایات جنایتکاران وادم کشان سرپوش گذاشتند.
جنایت کاران کمونیستی فاشیستی دولت خلق وپرچم نیز بهترین روشن فکران و سیاست مداران ملی،روحانی و ترقی خواهان و زحمت کشان این ملیت محروم ومظلوم هزارهارا درشب های تاریک درپولیگون های اطراف پلچرخی زنده زیر خاک کردند.دردوران حکومت مجاهدین نیز یک قسمت کلان شهر کابل که زیستگاه این ملیت زحمت کش ومظلوم بودند با انواع بمب ها وفیر های تفنگ هزارها نفر قتل عام و بیخانمان گردیدند.
خلاصه این ملت مظلوم ومحروم هزاره افغانستان که بیشترین وصادق ترین ملیت برای حکومات مرکزی افعانستان بودند وتاحال هم هستند مورد قتل وکشتار هدفمندانه ومهندسی شده قرار گرفته وبه شهادت رسانیده شده اند که هرگز هرگز تاریخ و ملت مومن ومجاهد افغانستان فراموش نخواهد کردند.
‌والسلام علی خیر خلق الاجمعین وعبادالله الصالحین
الحاج انجنیر عبدالرشید ناصری از آسترالیا


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است