نامزدان مرتبط با گروه های مسلح حذف می شوند
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۸    ۱۳۹۷/۵/۱۰ کد خبر: 153286 منبع: پرینت

کمیسیون ویژۀ شناسایی نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان در کارشیوۀ شناسایی آن نامزدانی که با گروه‌های مسلح غیر قانونی پیوند دارند تغییراتی را به میان آورده است.

به گزارش طلوع، سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که بر بنیاد کار شیوۀ تازه پس از این کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی تنها در بارۀ نامزدانی تصمیم خواهد گرفت که در برابر شان شکایت وجود دارد و نیز فیصله شده است که تصمیم نهایی در بارۀ این نامزدان بر بنیاد تفاهم اعضاء گرفته شود.

بربنیاد کارشیوۀ تازه کمیسیون ویژۀ بررسی نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان فهرست نام‌های نامزدانی که با گروه‌های مسلح غیر قانونی پیوند دارند در هفته آینده همگانی خواهد شد.
پیش از این کمیسیون ویژه گفته بود که فهرست نام‌های این نامزدان در نخستین روزهای هفته روان همگانی خواهد شد.
این نهاد اعلام کرده است که کمیسیون ویژه بیش از دوصد شکایت را زیر بررسی دارد.

بخش بزرگی از این شکایت‌ها در کمیسیون ویژه و کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ثبت شده اند و بخش دیگری از آن ثبت شده درنهادهای دیگر استند که به کمیسیون ویژه سپرده شده اند.
علیرضا روحانی، دبیر و سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی گفت: «فهرست قبلی بگونه قابل قبول قرار نگرفت و تصمیم گرفته شد که از نو نسبت به تمام این افراد استعلامات صورت بگیرد از نهاد های مربوطه و بر اساس استعلام ها نتیجه گیری شود.»
معیارهای تازه‌ای که برای شناسایی نامزدان که با گروه‌های مسلح غیر قانونی پیوند دارند این گونه فشرده می‌شوند.
او گفت: «اینکه حتماً در موردی که در این کمیسیون بررسی صورت می‌گیرد شکایت وجود داشته باشد. دوم این شکایت‌ها باید مستند و مستدل به دلایل کمیسیون پسند باشد. سوم اینکه برای طرف‌های که علیه شان اعتراض و شکایت صورت گرفته باشد زمان دفاع و امکان دفاع وجود داشته باشد.»

در همین حال ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی پخش شده است نشان می‌دهد که ملا تره خیل نامزد انتخابات مجلس نمایندگان دریک تماس تلفنی با معصوم استانکزی رییس عمومی امنیت ملی به حکومت هشدار می‌دهد که اگر نامش از فهرست نامزدان بیرون کشیده شود در برابر این تصمیم خواهد ایستاد.
آقای تره خیل در این نوار تصویری گفته است: «فیصله مردم این بود که راه را بسته کنند و ماموران دولتی در شهر کابل نتوانند حاضری امضا کنند ولی من به این مردم گفتم که این کار نمی‌کنیم. این دولت ما است و نظام ما است و این مردم آمده اند که به شش درک بیایند نزد شما و از نزدیک با شما گپ بزنند.»

با این حال، نهادهای حقوق بشر می‌گویند نام های کسانی که افراد مسلح غیر قانونی دارند و نیز نام‌های کسانی که مرتکب جرم‌های دیگر شده اند نباید در فهرست نهایی نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان راه یابند.

بربنیاد کارشیوه تازه کمیسیون ویژه بررسی نامزدان انتخابات مجلس نماینده گان فهرست نام های نامزدانی که با گروه های مسلح غیر قانونی پیوند دارند در هفته آینده همگانی خواهد شد.
پیش از این کمیسیون ویژه گفته بود که فهرست نام های این نامزدان در نخستین روزهای هفته روان همگانی خواهد شد.
در این میان کمیسیون حقوق بشر و نهاد عدالت از این کمسیون می‌خواهند تا نام‌های آن نامزدانی که با گروه‌های مسلح پیوند دارند، باید از فهرست بیرون کشیده شوند.

سیما سمر، رییس کمیسیون حقوق بشر، گفت: «آن کسانی که افراد مسلح غیر قانونی دارند، آن کسانی که در قاچاق مواد مخدر شریک استند، آن کسانی که زور گویی می کنند و دست به محکمه صحرایی میزنند آن کسان نباید به پارلمان بیایند.»
لیلما ناصری، رییس نهاد عدالت، گفت: «فشارهای سیاسی به اندازه‌ای زیاد است که شاید یکی از علت های آنها نتواستند فهرست را اعلام کنند همین فشار های سیاسی است.»

کمیسیون ویژه روز سه شنبه از نهاد‌های امنیتی و مسوول در باره تمامی نامزدانی که در برابر شان شکایت‌هایی وجود دارند اطلاعات خواست و این نهاد‌ها باید تا ۲۴ ساعت به نامه‌های کمیسیون پاسخ دهند تا راه برای اعلام فهرست نام‌های این نامزدان هموار شود.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نامزدان انتخابات
گروه
نظرات بینندگان:

>>>   بسیارخوب کارمیشود این خواست مردم است
شده نمیتواند
کت کت یکجا - تخم دادن جای دیگر

>>>   نامزد هایی که خودشان افراد مسلح دارند مانند کوچی وکیل پارلمان چه؟

>>>   آفرین اشرف غنی پیش برو تنها نیستی

>>>   Khorosoni
دوستان وعدالتخواهان همسنگر!!
هوشیار باشید فاشیزم ارگ میخواهد " تره " را با انسان مالچه کند !
از نیرنگ فاشیزم که میخواهد توطیه حذف لطیف پدرام را از لست کاندید شدن با یک سناریوی قبلا ساختگی "تره خیل" باخبر شوید که میخواهند این هردو را قاطی کنند ، ارگ با این سناریوی شرم آور به این به این فکر است که ن گویا برای یرقراری عدالت برای شان تاجیک ، اوغان کوچی فرق نمیکند .
بیخبرازاینکه اکثرباشندگان این سرزمین بافرهنگ از قوم " تره" نیستند .

>>>   تا زمانیکه زور گویان تفنگدار مردان مسلح غیر قانونی جلو شان گرفته نشود پارالمان کشور از کشمکش ها در داخل مجلس پارالمان و زورگویی گفتن ها بدولت و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان و چیز های دیگری بخارج و فساد ادری کاهش نخواهد امد هم اکنون همه میبینند که ملا تره خیل چه اخطر ها را بخاطر جدایی نامش از لست انتخابات بدولت میدهد درخالیکه خودش بر علاوه اینکه در چوکی پارالمان کشور تکیه زده قاچاقبران و اختطاف چیان و و سلاح های غیر قانونی را با افراد مسلح غیر قانون دارد غاصب زمین است و قاتل در روز روشن است زور گویی و بد ماشی کار همیشگی ان است انتحار ها را هم با خود بنام مدرسه دینی دارد بازهم اسرار دارد که درچوکی پارالمان تکیه زند و از نام این چوکی خیانت و جنایت کند و کسی مانع کار ان نشوند و گرفتار اش در جرم انجام داده شده کسی بنام وکیل مردم دست بکار نشوند.

>>>   Hamidullah Hamid heeft een video gedeeld.
اگر کلمرغ غنی بخواهد با نمایشِ مضحکِ مقابلهِ دروغینش با ملا تره خیل، مردم را فریب دهد و قومگرایی اش را ماست مالی کند، ملا تره خیل یک ملا تره خیل نیست، هزار ملا تره خیل است که باید بازجویی و دادگاهی شوند: (زرداد، کامران علیزی، جمعه خان همدرد، فاروق وردک، زاخیلوال، گلبدین، دارودسته کرزی، ضیاالحق امرخیل، یوسف نورستانی، اکلیل حکیمی، ستانکزی، حنیف اتمر.... و الی خود کلمرغ و به صدها افغان (پشتونِ) چپاولگر، فاسد، و جنایتکارِ همکاسه اش)

>>>   هدف اشرف غنی باتوظیه حذف یک تعداد وکلای آگاه دانسته وصاحب طرح وبرنامه است که بر عمل کرد حکومت انتقاد میکردند باید حذف شوند تا پارلمان دولتی بدون سروصدا بدون انتقاد ها وبه خواست خودش باشد مثل پپارلمان دوران سلطنت هرچه شاه میخواست همانطور میشد.هدف اصلی این ها بودند:داکترپدرام ,احمد بهزاد,داکترمهدی,ایوبی,همایون ویکعده دیگر اما دیگر ها اصلن هدف نیستند صرف بخاطریک مانور چندتا پشتون وموافق خودرا هم درلیست سیاه شامل میکند.ورنه ملا طره خیل کوچی طرفدار غنی است یا دیگر وکلای پشتون ولی خودرا پخته میکن شاید اشخاص مورد نظرهودرا دوباره بیاورد یا بدیل شانرا.
بااحترام عبیدالله.کاپیسا.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است