روایت زنان افغان از تجاوز جنسی جنگجویان داعش
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۴۲    ۱۳۹۷/۵/۹ کد خبر: 153277 منبع: پرینت

از زمانی که گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ وارد ننگرهار و بعداَ زابل شد، گزارش های معدودی از تجاوز به زنان و دختران افغان به گوش می رسد. رویترز به چند تن از قربانیان دسترسی یافته است.

به گزارش صدای آلمان، ظریفه، مادر سه طفل که در یک منطقه دورافتاده واقع در شمال افغانستان زندگی می کرد، روزی را که رییس یک گروه محلی داعش به قریه شان آمد، به یاد دارد. این سرگروه داعش از ظریفه خواهان پولی شد که مدعی بود شوهرش وعده آن را داده است.
ظریفه می گوید: «من به او (رییس محلی گروه داعش) گفتم که ما هیچ پولی نداریم. اگر پولی به دست مان بیاید، می فرستیم. اما او قبول نکرد و گفت که من باید با یکی از افرادش ازدواج کنم، شوهرم را ترک کنم و با آنها بروم».
ظریفه ادامه می دهد: «هنگامی که من گپ او را قبول نکردم، نفرهای او فرزندان مرا به اتاق دیگری بردند. بعد رییس این گروه محلی تفنگ اش را بلند کرد و گفت، اگر من با او نروم، مرا می کشد و خانه ام را می گیرد. بعد هرکار که دلش خواست با من کرد».

در جنگ ۴۰ ساله افغانستان اتفاقات بی رحمانه و غیرقابل تصور کم نبوده است. اما داعش در شهرتی که به خاطر بی رحمی اش به دست آورده، بی رقیب است. این سازمان تروریستی مخالفانش را سر می برد یا آن ها مجبور می کند که روی مواد انفجاری بنشینند.

در حالی که ازدواج های اجباری و تجاوز جنسی از مشهورترین مشخصه های «دولت اسلامی» در عراق و سوریه است، اما در مورد این اقدامات به مراتب کمتر در افغانستان گزارش شده است.

گرچه در این رابطه از ولایت ننگرهار گزارش هایی به دست رسیده است، به خاطر فرهنگ حاکم بر افغانستان، دختران و زنان قربانی نمی توانند این قضایا را گزارش دهند و یا لب به شکایت بگشایند. به این خاطر تعیین میزان دقیق موارد تجاوز و سواستفاده جنسی در این منطقه کاردشواری است. داعش برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ در ولایات ننگرهار و زابل حضور یافت.

این گروه تروریستی در ولایت جوزجان که ظریفه آنجا زندگی می کند، حضور رو به رشدی دارد. داعش در این ولایت که با ترکمنستان هم مرز است، از مسیرهای قاچاق استفاده می کند، جنگجویان خارجی و افراد محلی بیکار را به خود جذب می کند و به جنگ با طالبان و نیروهای افغان تحت حمایت امریکا مشغول است.

ظریفه به خاطر بلایی که داعش بر سرش آورد، مجبور شد که خانه اش را در ولسوالی درزآب واقع در جنوب جوزجان ترک کند و در شبرغان، مرکز این ولایت پناه بجوید.
او گفت: «شوهر من دهقان بود و اکنون من نمی توانم به چشمان او و همسایگانم نگاه کنم و به این خاطر با وجود خطری (که مرا تهدید می کند) آن جا را ترک کردم».

اسارت ده ماهه دختر ۱۴ ساله در دست داعش؛
سمیرا، یک زن دیگر که از درزآب فرار کرد و اکنون در شبرغان زندگی می کند، گفت که جنگجویان به خانه اش آمدند و خواهر ۱۴ ساله اش را به نزد فرمانده شان بردند. او نیز مانند ظریفه نمی خواهد نام کاملش را ذکر کند. چرا که در افغانستان این قربانیان خشونت جنسی هستند که داغ ننگ بر پیشانی شان می خورد.
سمیرا می گوید: «او (فرمانده) با خواهرم ازدواج نکرد و کسی دیگری هم با او ازدواج نکرد، نفرهای او به خواهرم تجاوز کردند و حتی رییس قریه هم که عضو داعش است، به خواهرم تجاوز کرد».
او در ادامه می افزاید: «خواهرم پس از گذشت ۱۰ ماه که در دستان داعش بود، موفق به فرار شد و اکنون در نزد ما است. اما من نمی توانم با کسی راجع به این ننگ صحبت کنم».
در چند ماه گذشته که هزاران تن از درزاب فرار کرده اند، نظیر این اتفاقات که سمیرا و ظریفه تعریف می کنند، زیاد شنیده می شود.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت: «داعش در درزآب اقدامات وحشتناک زیادی انجام داده است و راجع به آن حتی نمی توان صحبت کرد».
او ادامه داد: «داعش هیچ قانونی را رعایت نمی کند و هیچ شکی راجع به (صحت) اعمال وحشتناکی که مردم در موردش صحبت می کنند، وجود ندارد».

«داعش» در افغانستان سخنگوی شناخته شده ای ندارد. اما مقام های حکومت افغانستان این گزارش ها را عموما تایید می کنند و می گویند، این گروه تروریستی سعی می کند یک ایدیولوژی کاملا خارجی را به این کشور وارد کند.
در اسنادی که در سال ۲۰۱۵ در سوریه به دست آمد، راه هایی را که داعش برای استفاده جنسی از زنان به کار می برند، برملا شده است.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت: «این کاملا برخلاف فرهنگ و سنت های ما است». او گفت که درزاب تنها منطقه ای نیست که در آن تجاوز جنسی و بردگی جنسی توسط «دولت اسلامی» گزارش شده است.

کامله که از درزآب است، می گوید: «وقتی که آن ها به منطقه ما آمدند، هرکسی می دانست که این داعشی ها به چه منظور اینجا آمده اند». او می گوید که داعش از منطقه آن ها سه دختر را برده است.
کامله در ادامه می گوید: «آنها که دختران یا زنان را از خانه های شان می بردند، نخست می گفتند، ما با آن ها ازدواج می کنیم. اما بعداَ مردان بسیاری به آن دختران تجاوز می کردند».

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
داعش
تجاوز
نظرات بینندگان:

>>>   وهابیت خادمان الحرمین الشرفین کار دست اهل سنت افغانستان داد.

>>>   چرا اهل سنت در مقابل وهابیت قیام نمیکنند. تا ناموسشان از دستشان نرود؟؟؟

>>>   این است نتیجه وهابیت ووهابیگری.....

>>>   Mansoor Badry
منتظرم تا یک .....اوغان وزیر ، رئیس ، وکیل ، نویسنده ، خلقی ، پرچمی ، اخوانی و تکنوکرات غربی احتجاج خود را بر علیه تصمیم آمریکا مبنی بر سپردن جنوب اوغانستان به طالب بی فرهنگ اعلام بدارد . دولت فدرال تجزیه است و سپردن ولایات جنوبی به طالبان عین وطن خری ! اینست فرهنگ قبیله بی فرهنگ !

>>>   ‎عمر راوی
وقتی گپ از وحدت قومی در افغانستان باشد، میگویند شما نام از تاجیک و هویت تاجیکی نبرید که باعث خدشه دارشدن وحدت قومی میشود. وقتی گپ از وحدت « فارسی زبانان » باشد،میگویند که لطفن گپ تاجیک و هویت تاجیکی را مطرح نکنید که باعث ضعیف ساختن وحدت فارسی زبانان میگردد . وقتی از خراسان سخن گفته میشود،میگویند شما از هویت تاجیکی تان یاد نکنید که باعث سستی خراسان خواهی میشود ودیگران را ازما دورمیسازد.اگر گپ ازعدالتخواهی باشد،میگویند اصراربرهویت تاجیکی درتضاد باعدالتخواهی قومی است. خلاصه،«تاجیک» که بگویی،همزمان خلاف مسلمان میشوی،خلاف وحدت افغانستان میشوی، خلاف فارسی زبانان می شوی،خلاف خراسان میشوی، خلاف بشر،خلاف انسان میشوی. نمیدانم چرا یک وحشت عجیب از نام و از هویت تاجیک دارند و نمیخواهند که این هویت مطرح شود، بر زبانها جاری گردد ، جایگاه شایسته خویش را بیابد؟! باهیچ هویت دیگرکسی مشکل ندارد، اما از گرفتن نام تاجیک خیلی ها بی قرار و نا آرام می شوند.

>>>   این است بقای شروفساد تمامی موارد سرچشمه از جهاد ومقاومت میگرد.

>>>   داعش حالا در حملات فزیکی وجنگی ضعیف شده وشروع کرده به حملات عشقی وزدن وکشیدن بسیار خطر ناک است.
باغر خیلی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است