نامزد زن رد شده برای دادگاه عالی دوباره معرفی شد
 
تاریخ انتشار:   ۰۰:۳۷    ۱۳۹۷/۵/۸ کد خبر: 153193 منبع: پرینت

یک زن که سه سال پیش برای نخستین بار در افغانستان نامزد عضویت در دادگاه عالی شده و از پارلمان رای نیاورده بود، دوباره از سوی اشرف غنی به مجلس نمایندگان معرفی شده است.

اشرف غنی، روز یکشنه ۷ اسد طی دو حکم جداگانه انیسه رسولی و عبدالشکور مهجور را برای عضویت در دادگاه عالی به پارلمان معرفی کرد.

حدود یک سال پس از تشکیل حکومت وحدت ملی، آقای غنی دو عضو جدید دادگاه عالی را به منظور گرفتن رای تایید به مجلس نمایندگان معرفی ‌کرد. خانم ربه گزارش بی بی سی، سولی از سوی مجلس نمایندگان رای تایید نگرفت، اما مجلس به سید یوسف حلیم، نامزد دیگر برای عضویت در دادگاه عالی رای اعتماد داد.

شماری از نمایندگان زن پارلمان افغانستان به این تصمیم واکنش نشان دادند و آن را "جفا به حق زنان" عنوان کردند.
بعد از آن، به پیشنهاد رییس دادگاه عالی و منظوری اشرف غنی، انیسه رسولی به عنوان رییس دادگاه استیناف رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری گماشته شد.

دادگاه عالی مرکب از نه عضو است که از طرف رئیس جمهور با تایید مجلس نمایندگان تعیین می‌‌شوند. مدت زمان کاری اعضا دادگاه عالی سه نفر برای مدت چهارسال، سه نفر برای مدت هفت سال و سه نفر برای مدت ده سال است.

خانم انیسه رسولی اولین نامزد عضو زن دادگاه عالی افغانستان در تاریخ این کشور است. او ۵۰ سال سن دارد و متولد ولایت پروان در شمال کابل است. مدرسه را در شهر کابل خوانده و در سال ۱۳۶۶ لیسانس خود را از دانشگاه کابل گرفته و در سال ۱۳۹۳ نیز از دانشگاه آزاد اسلامی ایران مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته جرم شناسی دریافت کرده است.

او در بخش‌های مختلف دادگاه عالی افغانستان کار کرده و علاوه بر آن قاضی محکمه امنیت عامه و کودکان کابل بوده است. علاوه بر آن خانم رسولی رییس انجمن قضات زن افغانستان نیز بوده است.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نامزد زن
دادگاه عالی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است