می‌ترسم از آن روزی که نه تو مانی و نه من
نظام مملکت داری افغانستان نیاز به یک خانه تکانی گسترده دارد. وقت اش رسیده تا یک نظام عادل و فرا قومی جایگزین این سیستم فرسوده و تک قومی فعلی گردد 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۵    ۱۳۹۷/۴/۲۵ کد خبر: 152749 منبع: پرینت

پل استر نویسنده امریکایی می‌گوید:« وقتی یک موجود دو پا رحم نداشته باشد، از سگ هار هم بدتر می‌شود.»

دیدن شکنجه و شقاوت انسان بر انسان نفس را در سینه ها کوتاه می‌سازد. استفاده سیاسی از نیرو های دولتی و رقم زدن چنین جنایت ضد بشری در این برهه حساس سیاسی افغانستان که حساسیت های قومی به شدت برانگیخته شده است؛ غیر از آنکه افغانستان را به سوی نابودی، تجزیه و یا جنگ های قومی سوق دهد، پیامد دیگری نخواهد داشت.

ما شاهد مرگ، زندانی شدن و ناپدید شدن عزیزان خود بوده ایم. شاهد جنگ های خیابانی، باران راکت، پنجره های شکسته و خالی، سکوت مرگبار کوچه ها، استخوان های مردگان بی صاحب، جوی های خون، یخن های دریده مادران و چشم های براه و‌ اشک آلود پدران. من ترس را حس کرده ام با تمام وجودم، ترس از زنده ماندن. آیا همینقدر کافی نیست؟

فکر می‌کنم نظام مملکت داری افغانستان نیاز به یک خانه تکانی گسترده دارد. وقت اش رسیده تا یک نظام عادل و فرا قومی جایگزین این سیستم فرسوده و تک قومی فعلی گردد.

غنی و همباوران اش مثل عنکبوت هایی به دور دیوار قلمرو حکومتی چسپیده و با افکار سخیف شان گرد نظام سیاسی و اقتصادی افغانستان تنیده اند. اینها مانع هر نوع جهش به سوی فردای روشن که در آن حقوق همه شهروندان مساوی خواهد بود، می‌شوند.

بیرون راندن شخصیت های تکرو، مضمحل کردن این نظام نفاق افگن وظیفه هر شهروند‌ افغانستان است. چشم های غنی بابا به جای آنکه به صورت اش باشد، در عقب سرش است، زیرا به جای آنکه آینده‌را ببیند، به گذشته چشم دوخته است.

با تمام کردن فصل های ناتمام عبدالرحمن خان و نادر خان، ره به جایی نمیبرد. جز آنکه فاصله میان اقوام را بیشتر کند. افغانستان متعلق به همه اقوام است و تیوری برادر بزرگ و کوچک، شهروند درجه اول و دوم دیگر رنگ خود را باخته است و خریداری ندارد.
ما به زعیمی نیاز داریم که متعلق به همه اقوام باشد. می‌ترسم از آن روزی که نه تو مانی و نه من!

مریم جدیر


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مریم جدیر
حکومت
غنی
نظرات بینندگان:

>>>   دقیق فرمودید جناب مریم جدیر! واقا" نظام بیک خانه تکانی کامل ضرورت دارد.

>>>   مریم جان ازکدام ....را لول میدهید بیا ویک بار بیبین که هم تباران تو همه دارای این ملک بی چاره را ازسال ۱۳۷۱ الی اکنون بی رحمانه دوذدیده اند ساختار دولتی را نابود کردند اردو پولیس وامنیت راازبین بردند تاسسسات اقتصادی را چور کردند وبدتر ازهمه شیرازه وحدت ملی را نابود کردند منحیث عساکر پیاده به اشغال افغانستان مبادرت ورزیدند کمکهای بین امللی را دوذدیند قصرها ساختند کابل بانګ از چور کردند زمینهای دولتی وشخصی را غصب کردند به فرق مردم میخ کوبیدن زایمان زن رقص مرده یکی از کارنامه های مهم وتاریخی اشرار را شاید در ذهنت باشد خلاصه تاریخ چنین جنایات را هنوز شاهد نه بوده که نسل هلاکو وچنګیز وسقاو درحق مردم کرده اند بهتر خاموش باشید وقت ان رسیده که با این جانیان تصفیه حساب شود اګر ازورده نه شوید
ګیلانی

>>>   طوریکه عکس مقبول شمارا دیدم و سخان مقبول شما هم قابل قبول همه خواهد بود کوشش کنید همچو مطالب ها را بیشتر نشر نمائید
ادیب تنها

>>>   مریم جان خداوند شمارا کم نکند
روزی قل

>>>   صدقه نام مریم شوید. اولا سر وضع تان را درست کنید بعدا در سیاست حرف بزنید. همین قدر به شما کا فی است.
یوسف

>>>   صد ها بار این مردم رنجدیده با صداهای افسردگی شان فریاد زدن .که گذشته را فراموش کنید وبه آن صلوات بفرستید.با آن که در دوره های ستم شاهی پادشاهان ظالم وغداري که سال ها ظلم های بی شماری را بالای این مردم روا داشته بودند.باز هم مردم به آینده روشن سرنوشت ساز فکر میکردن.نی به تلاطم های گذشته.تا اینکه دوباره مغزی متفکر آن گذشته های دلخراش وحشتناک را به ذهن های مردم زنده کرده و روی زخم های کهنه نمک پاشیده.که عواقب خوبی ندارد. خواهر نویسنده که گفته.ریس جهموربجا ی این که به پیش رو وآینده روشن ويک افغانستان یک پارچه فکر کند.به گذشته های ننگین.و تاریکی های خشن وپر از ظلم درد عقده فکر می کند حالا این بنده زاد تحصیل کرده جهان دیده و مهم تر از آن سن و سالی از وی گذشته .حالا این شخص با داشتن این همه چیز .مردم انتظار نداشتن که غنی با این مفکوره های گندیده.و سیاست های پوچ وتکراري.و تقلید از پادشاهان ظالم ستم گر را در سر می پراند ....

>>>   من باشما موافقم خواهرمریم
احمدازکابل

>>>   همی گپه در امریکا به خواهر خوانده ات یعنی او مریم دیگه بگو که به پدرش بگوید که قتل و کشتار را بس کند و استعفی بدهد و دوباره به امریکا بیاید و در عوض خود جنرال دوستم را رییس جمهور کند که ببینیم از خدا بر سر مردم افغانستان چه خواهد آمد؟
یا لاندی میشود و یا باندی.

>>>   مریم جان وان زعیمی مزعومی را که میخواهید فقط من{تبنگ چی }
دی شیخ با چراغ همی گشت گرد شهر
کز دیو ودت ملولم وانسانم ارزوست
گفتند یافت می نشود انکه می طلبی
گفت انکه یافت می نشود انم ارزوست
شاید مریم جان سوال کند که میشود یک ملت فاقد شخصیت رهبری باشد؟
جواب اینست نه خیر!
بودند کسانی که لیاقت واهلیت رهبری ملت افغان را داشتند ولی استعمارگران به نحوه های ترفند وحیل مرموز همه را نیست ونابود نموده وبه دیار نیستی رهنمود کردند تا زمینه برای اجیران وغلامها ودنباله رو ها مساعد گردیده وجای پاک ان پاکدلان را این نا پاکان وکجروان وکج دلان مملو سازد مگر نشنیده ای که مسعود به معین وزیر خارجه ای وقت امریکا میگوید تا وقتی به اندازه ای یک پکول جای در افغانستان باشد برای کشور وملتم می جنگم وهمچنان استاد مزاری وده ها شهدای گمنام ونام اور این مرزو بوم اما گناه انها هم است مگر همین عبدالله خود فروخته که کرزی وخارجی هارا اورد وملت را زیر اشغال وموردتجاوز بیگانه هاقرار داد یار ویاور نزدیک قهرمان ملی ومارشال بزرگ افغانستان نبود مگر صلاح بی دین فرزندربانی نیست ویا محقق وخلیلی از پیشگا مان حزب وحدت نیستند؟ و... بگذریم ازین که حکمتیار وکرزی وغنی و... از اول مزدور واجنت بودند اما اینها را چه شد قانونی که دربست وطن عزیز را در بن معامله نمود از نزدیکان مسعود نبود؟ یک نفر از یاران ونزدیکان احمد شاه مسعود را نشان بده که یک درصد از خصایل اودر رگش باشد ویا از مزاری وربانی پس ارزوی شما محال است که براورده شود تنها شما هستید ومن بیاید یکی ما رعیت میشویم ودیگرمان رهبر وکشورمان هم قبرستان من که رعیتی را قبولدارم از رهبر عزیز پیشتر رفته وپایتخت را اماده ای تشریف اوری رهبر میسازم چون در روی زمین چنان جای سراغ ندارم یا هو
تبنگ چی

>>>   غني مغز گنديده جهان است نه مغز متفكر. كدام مجله به مسخرگي به او لقب دومين مغز متفكر دنيا را داده است. اين ساده پتان راستي باور ميكند. ديروز در كنفرانس مطبوعاتي باز هم گفت كه او نه بزور آمده ونه هم به زر. او در اين موقف بزور مغز خود آمده و اورا مردم انتخاب كرده است. از يادش رفته كَه در دوره اول انتخابات بأخته بود و بادار ها نخواستند كه عبدالله برنده شود. دور دوم صندوقهاي گوسفندي أمرخيل و امثالش برايش كار ميكردند. اين بادار ها بودند كه اورا به ارگ رساندند و نه مغز گنديده خودش. در جمجمه او به يقين چيزي بنام مغز وجود ندارد. اگر هم چيزي باشد، به ميكروب هاي جهالت، فاشيزم، تماميت خواهي، خودخواهي، جاسوسي و نوكر منشي آلوده است كه بدرد نميخواند. فراموش نشود كه در أطراف غني كساني استند كه مغز هاي گنديده تَر از او دارند. آنها همه روزه مصروف دسيسه سازي و حقه بازي اند.

>>>   اينجا افغانستان هست!! و اينجا بشتونها اكثريت مطلق هستند!! خوشت مىٌ أيد يا نمى أيد!! تو شايد خريدار اين نباشى جونكه در يكى از عقليت ها هستى!! برادر به برادر حساب برابر!!

>>>   عطايى
تاریخی‌ترین و موثرترین راه‌حل برای افغانستان، تصمیم و مذاکره همسایگان افغانستان بر سر تقسیم افغانستان میان کشورهای همسایه است. اگر چنین عزمی در منطقه ایجاد شود و قدرت‌های موثر جهانی و منطقوی همراه ساخته شوند، این عزم عملی و شدنی است. پاکستان، ایران، ترکمنستان، اوزبیکستان و تاجیکستان هر کدام پشت میز مذاکره بخشی از افغانستان را تصحاب کنند. جان گرفتن یک دولت ملی مستقل، کارا، دموکراتیک و باثبات در چوکات فعلی محال و ناشدنی است.

>>>   Farahmand
در طول تاریخ معاصر کشور ما، رضایت و یا عدم رضایت از حکومت ها، اکثراً وابسته به فردیت رجال سیاسی بوده، نه طرز حکومت کردن شان، و این وابستگی بیشتر بر مبنای قوم و تبار نمایان شده است. بر همین مبنا همیشه به سوال (کی حکومت کند؟) بیشتر توجه شده، و برعکس به سوال (چگونه حکومت کند؟) توجه چندانی صورت نگرفته است.

>>>   خبر شهادت ۵۰ سرباز پروانی در میدان وردک خیلی وحشتناک و تکان‌دهنده است. این غم و درد را پایانی نیست الی اینکه خدمت سربازی حوزه‌ی شود، هر سربازی در ولایت خودش حق سربازی را ادا کند. پروانی در پروان، وردکی در وردک، بدخشی در بدخشان، هلمندی در هلمند. ما در ازای چه چیزی قربانی می‌دهیم؟ سرباز پروانی بخاطر عدم شناخت از اراضی وردک قربانی می‌شود. این همه خون دادن چه تغییر در زندگی ما آورده است؟ آیا ستم و تبعیض پایان یافته است؟ بحران اقتصادی پایان یافته است؟ به این روند باید پایان داد، خون فرزندان ما بی‌رنگ نیست.
Tareq Marzban

>>>   راوی
برای مردم شریف پروان و برای همه تاجیکان خراسان تسلیت میگویم.
چند سال است مینویسم که ارتش ملی اوغانستان کشتارگاه جوانان تاجیک است. قصدی، از روی پلان و نقشه ، دسته دسته در دام ها و کمین های ساختگی دولتی - طالبی به کام مرگ میروند جوانان ما. این غمنامه هنوز پایان ندارد. هیچ چاره گر و فریاد رسی هم نیست که نیست .

>>>   رستگار دهگان
زمانی اشرف غنی گفته بود؛ چرا همه زندانیان از یک قوم اند؛ اما اکنون کسی نیست بگوید: که چرا همه کشته شدگان از یک قوم و از یک ولایت اند؟
پروانی ها تا چه وقت بهای خوشباوری شان را خواهند پرداخت؛ و تا چه وقت جوانان شان قربانی عملیاتها و کمینهای سازمان یافته ارگ خواهند بود؟
در حالیکه ارگ طرح اسکان کوچی ها، غصب و علفچر ساختن باغِها و زمینهایتان توسط کوچی هارا روی دست دارد؛ شما هنوز هم جوانان تانرا به سنگر های دفاع از آن میفرستند؟

>>>   Bahrom Khorosoni
نیرنگ فاشیزم اوغانی !!!
تفرقه بینداز حکومت بکن.... اینست دربک حکومت استبدادی معنی مکافات ومجازات....
ازیک طرف سربازان اجیر خودرا بخاطر قتل مردم فاریاب روان میکند و همزمان به پنچشیر میرود برای پنچشیری های بیچاره اشک تمساح میریزاند...
وچند دانه گوسپند هم به وی گوش میدهند.

>>>   ساختن مثلث " تداوم " ـ حکمتیار و طالبان ، برنامه است و در دستور کار . دوگوشه ی این مثلث ویرانگر ساخته شده است و برای تکمیل آن زمینه سازی های خونین جریان دارد . قرار است تقسیم قدرت میان گوشه های همین مثلث صورت بگیرد . هوشِ ما باشد که این تقسیم قدرت در شرق و جنوب صورت نمی گیرد . آنجا چیزی برای تقسیم وجود ندارد . تقسیم باید در نیمه ی بالایی جغرافیای کشور عملی گردد . برای طالب و حکمتیار در نیمه ی شمالی وطن سهم می دهند . دیگران یا برده های این مثلث باید باشند یا به انزوا و حذف و نابودی تن دهند . گویا این یگانه راه رسیدن به صلح و " وحدت ملی " است . بدون شک این یگانه راه برای برپایی تسلط مطلق تک قومی آرمانی هر سه گوشه ی این مثلث نو ساخت خواهد بود اما به صلح ، ثبات و پیش رفت و آبادی از این راه نمی توان رسید . این راه ؛ راه رفتن به ویرانی است .

>>>   دقیق فرمودید جناب مریم جدیر! واقعا" نظام بیک خانه تکانی کامل ضرورت دارد.

>>>   راه شما این است ای یاران و دوستان نگزارید قبیله فاشیست موج نهضت خراسان و عدالت قومی را خاموش سازد دایم به این مساله بپردازید و موج فیسبوکی و تویتری راه اندازید مروم را از گذشته خود آگاه سازید
آمنه احمدی پروانی

>>>   خراسان وخراسانی ها انشااله به زورخداوند ج وبه همت افغان های دلیروقهرمان درتمامی دسایس شوم که توسط استخبارات خارجی ها به راه انداخته شده ناکام واین ارمان نامقدس خویش رابه گورستان خواهد بورد.

>>>   آنچه گفته آمد ، یکی مسعود را پرستش می‌کند ، یکی مزاری هزاره و دگری زبانی را ، همه ای ما از پشتون تا تاجیک و از هزاره تا نورستانی همه لاف وطنپرستی میزنیم ، و این لاف ها از عقب تریبون ها و اتاق های در بسته و عمارات قشنگ زده می‌شود ، همه میدانیم که بعد از سقوط جمهوری افغانستان و تبدیل نام کشور به جمهوری اسلامی افغانستان بنیاد فساد و فساد پیشگی گذاشته شد.زیرا جلو و لگام افغانستان از یک حزب واحد به پانزده تنظیم شیعه و سنی داده شد هشت حزب شیعه هزاره با اجندای داد ه شده توسط رهبری ایران و هفت حزب سنی متعصب وبا سوابق تروریستی ، سازماندهی انفجارات ، چورو چپاول قطار های اکمالاتی ترور شخصیت های دولتی و حزبی همه ای این احزاب اسلامی پر از ملا و مولوی متعصب. بد تر از طالب . در جریان جنگ های کابل ، میان تنظیم ها در کابل مردم تا سرحدی به جان رسیده بودند که آمدن طالبان را مردم کابل فال نیک گرفتند. حالا با چنین احزاب با سابقه ای خراب چه انتظاری مردم از شرایط کنونی از آنها می‌تواند داشته باشد . به جواب آقای تفنگ چی باید گفت که اگر طالبان
توسط امریکا از بین برده نمیشد و مسعود هم ترور نمیشد من یقین کامل داشتم که مسعود با پکول خود به تاجیکستان فرار می‌کرد او کابل را از
زیر راکت های گلبدین نجات داده نتوانست ، ربانی در جریان جنگ های کابل
از ترس راکت های گلبدین به شمالی فرار کرد و از دستگاه مخابره به گلبدین دشنام میداد من خودم شاهد حوادث بودم ، ربانی بعدا به تاجیکستان فرار کرد. از عبدالعلی مزاری شما یاد کرده اید ، فراموش کرده اید که رقص بسمل
و تماشای ولادت زنان و سینه بریدن ها در افشار کابل به حکم و رهبری همین هزاره خبیث صورت گرفته است از گلبدین و سیاف هیچ گله نیست زیرا سوابق آنها گویای شخصیت نا مطلوب آنها است ، حالا این همه مسایل گذشته است و مردم در برابر موجی از مشکلات جدید و خطرناک قرار دارند. راه حل یکی است یک حکومت سیکیولر و همگانی. برای حفظ حاکمیت باید خدمت زیر بیرق از سن بیست تا چهل ساله طور استثنایی اعلام شود ، و جبهه نجات ملی از تمام ملیت ها و اقوام ایجاد شود آنجا دیده خواهد شد که این وطن واقعا به کی تعلق دارد چه پشتون باشد و چه تاجیک و هزاره ، و انگا شما خواهید دید که نیم بیش‌تر از همین افراد با خانواده های شان چون دوران کارمل و نجیب از ترس عسکری به هرطرف فرار خواهند کرد.راه دگر وجود ندارد. گاهی پشتون از تالار سرد پارلمان لاف وطنپرستی میزند و گاهی تاجیک و گاهی هزاره ولی یقین کنید که همه فرار را بر قرار ترجیح میدهندمن این افراد را میشنا سم در گذشته لاف دفاع از دین اسلام میزدند تماما خود شان در خارج زندگی میکردند و گاهی لاف از دفاع وطن اما فرزند های راستین این وطن همان سربازان و افسران قوای مسلح جمهوری افغانستان بودند که شهید شدند و یا معلول و یا هم امروز آواره و بی روزگار.
باز هم تکرار می‌کنم به گفته ای مریم جان برای خانه تکانی فقط و فقط اجباری ساختن خدمت عسکری و پیوستن تمام مردان و حتی دختران و زنان
به اردوی سراسری. در غیر آن صلح ‌آرامی را آرزو نداشته باشید صلح با دشمن از راه زور می‌تواند تامین گردد نه به زاری و ننوات. اگر هتلر در جبها ت جنگ در لیننگراد و استالینگراد و سایر جبهات جنگ شکست نمیخورد ، نازی ها به صلح تن در نمیدادند و شاید جهان امروز شکل دگری میداشت . شکست طالب بدست ما است بدست یک اردوی سراسری و خدمت اجباری زیر بیرق
و در خط مقدم از سه ملیت باید سرباز و افسر در قدم اول باشد ، ملیت پشتون ، تاجیک و هزاره.
حنظله....

>>>   اوغان و اوغانیست ها انشااله به زورخداوند ج وبه همت خراسانی های دلیروقهرمان درتمامی دسایس شوم که توسط استخبارات پاکستانی ها و پشتونیستها به راه انداخته شده ناکام واین ارمان نامقدس خویش رابه گورستان خواهد بورد.

>>>   او برادر سوادت مرا کشته است ^^عقليت ها هستى!! ؟ اقلیت با عقلیت تفاوت دارد بله درست گفتی ما خراسانی ها جنبش عدالت عقلانیت و برابری داریم و عقلیت هستیم اما شما قوم گرایان پشتوئیست خود اقلیت هستید نهایت ۳۸ فیصد مردم را شامل میشوید در این حال بسیاری از پشتونهای درانی قندهار هم درد مردم را میفهمد و حقیقت را پنهان نمیکند اما بیش از ۵۰ فیصد فارسی زبان استیم و ازبکها و بسیاری از پشتون های عاقل و فهیم هم با نام خراسان و زبان فارسی دشمنی ندارند دشمنی ها از سوی تمامیت خواهان فاشیست کوچی است که آرزو دارند اقوام دیگر را با تقلب و جعل و کشتار از عرصه حذف نمایند شاید چند روز نیت پشت پرده خود را مخفی کنند اما پلان های شومی در کله شان برای قدرت طلبی و ریاست بر مردم پنهان شده است


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است