راز هولناک افزایش بیماران مبتلا به سرطان در لیبیا
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۰    ۱۳۹۷/۴/۲۵ کد خبر: 152745 منبع: پرینت

محقق مرکز تحقیقات هسته‌ ای لیبیا اعلام کرده، پس از بمباران‌ های ناتو طی سال 2011 در این کشور، ابتلای مردم لیبیا به انواع سرطان‌ ها به طور چشمگیری افزایش یافته است.

«نوری الدورقی» متخصص تحقیقات رادیولوژی و محقق «مرکز تحقیقات هسته‌ ای لیبیا» طی گفتگو با اسپوتنیک اظهار داشت: گروهی از دانشمندان هسته‌ ای لیبیایی گزارشی را به دولت وفاق ملی در طرابلس ارایه کرده‌ اند که نشان می‌ دهد، ناتو در حمله به لیبیا (در سال 2011)، از بمب‌ های حاوی اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده است.»

وی افزود: «ما طی تحقیقات در یکی از پایگاه‌ های ارتش لیبیا، که توسط (جنگنده‌ های) ناتو مورد حمله قرار گرفته بود، مکان‌ هایی را یافته‌ ایم که در آنجاها میزان آلودگی به (مواد) رادیواکتیو بسیار زیاد بوده است... پس از اندازه‌گیری دقیق (از این مکان‌ ها) به این نتیجه رسیدیم که این افزایش رادیواکتیو، محصول استفاده ناتو از موشک‌ های حاوی اورانیوم ضعیف شده است.»

محقق مرکز تحقیقات هسته‌ ای لیبیا در پاسخ به این سوال که «آیا افزایش درصد ابتلا به بیماری سرطان، در همه مناطق لیبیا مشاهده شده است یا فقط متعلق به مناطقی است که توسط ناتو بمباران شده است؟» گفت: «طبق تحقیقات صورت گرفته، فقط در مناطقی بوده که توسط ناتو بمباران شده است، البته به دلیل انفجارها گاز یا مواد رادیواکتیو، (هوای آلوده) وارد شهر طرابلس شده و مردم این شهر نیز هوای آلوده را استشمام کرده‌ اند که این امر به افزایش میزان بروز سرطان منجر شده است.

الدورقی ادامه داد:‌ «آثار اورانیوم تا این لحظه نیز در طرابلس وجود دارد، ما تیم‌ های علمی برای تایید و نمونه‌ برداری از شهرهای دیگر ازجمله «مصراته»، «زلیتن» و مناطق دیگر اعزام خواهیم کرد تا مشخص شود که در این مناطق اورانیوم وجود دارد یا نه... ما در حال همکاری با شورای ریاست جمهوری و دولت وفاق ملی هستیم تا این اجازه را به ما بدهند که از تمامی مناطقی که در سال 2011 مورد هدف قرار گرفتند، بازدید کنیم.

ما در حال حاضر کار خود را از طرابلس آغاز کرده‌ ایم و تحقیقات علمی نیز داریم و از آنجا که بیماری‌ های سرطانی در لیبی گسترش یافته است، قصد داریم به منظور اطمینان حاصل کردن از این موضوع و درخواست حمایت فنی و پزشکی، به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برویم.» پس از قطعنامه 1973 شورای امنیت در 19 مارس 2011 (29 حوت 1389) مداخله نظامی در لیبیا با شلیک بیش از 110 موشک کروز توسط آمریکا و انگلیس آغاز شد.

در آن زمان ایتلافی از چندین کشور به همراه ناتو در پاسخ به جنگ داخلی لیبی علیه دولت «معمر قذافی» وارد عمل شدند. این مداخله تا اواخر اکتبر و تا مرگ دیکتاتور سابق لیبیا ادامه داشت و سپس ناتو در 31 اکتبر 2011 به این عملیات پایان داد. قذاقی یکی از متحدان نزدیک کشورهای عضو ناتو بود وبه مناطق کشورهای اروپایی در لیبیا خدمات زیادی کرده است. با این حال، ناتو برای ایجاد تحولات موردنظر خود در لیبیا و منطقه، سوار بر موج بهار عربی شده و رژیم قذافی را ساقط کرده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
لیبیا
سرطان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است