وضعیت روانی استاد مایل هروی خوب نیست
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۸    ۱۳۹۷/۴/۲۳ کد خبر: 152653 منبع: پرینت

نسبت به استاد نجیب مایل استاد زبان و ادبیات فارسی و پژوهشگر بی مهری شده است.

استاد نجیب مایل هروی درسال ۱۳۲۹ خورشیدی فرزند مرحوم استاد رضا مایل در محله جواجه عبدالله مصری چشم به جهان گشود. دوران کودکی و آموزش ابتدایی اش در کابل و هرات سپری نمود. مايل هروی پس از اتمام تحصيل، در سال ۱۳۴٩ خورشیدی، در انجمن تاريخ کابل به امور فرهنگی مشغول شد و در آن زمان بيشترين آموزش در نسخه‌شناسی را از محضر پدرش فراگرفت. سپس، درسال ۱۳۵۰، برای ادامه تحصيل عازم ايران کردید و تحصیلات خود را در دانشگاه فردوسی مشهد به پایان رساند.

استاد نجیب مایل با دختری از آشنایان اش در ایران ازدواج نمود که حاصل این ازدواج دو پسر می باشد. درسال های اخیر زن و شوهر ازهم جدا شدند و با دو فرزند اش در تهران زندکی می کند.

استاد نجيب مايل هروی، در حدود پانزده سال به‌ تدريس، مطالعات و پژوهش‌های ادبی خود در بنياد پژوهش‌های اسلامی ادامه داد و در طی این مدت، ضمن تسلط به ادبیات کلاسیک، از انگشت‌شمار شخصیت‌های پژوهشگر زمان خود بود که به ‌طور ژرف، به ادبیات معاصر فارسی و عرفان اسلامی علاقمند شد و مقالات بسیاری در این زمینه نوشت و در حوزه‌ی تصحیح متون و نسخه ‌شناسی ده‌ها کتاب منتشر کرد.

نجیب مایل هروی نویسنده، پژوهشگر، نسخه ‌شناس، ویراستار و مردم‌ شناس افغانستانی مقیم ایران، در نتیجه بی‌ مهری مسوولان و اطرافیان، این روزها در یک بیمارستان روانپزشکی تحت درمان است.

«محمدابراهیم شریعتی» پژوهشگر و ناشر افغانستانی مقیم ایران درگفت‌ وضعیت تلخ این روزهای محقق برجسته حوزه عرفان و ادبیات فارسی را تشریح کرد و گفت: متاسفانه استاد نجیب مایل هروی، به خاطر بی‌مهری‌های مسوولان و اطرافیان و همچنین شرایط دشوار مالی، این روزها در وضعیتی بسیار نامساعد به سر می‌برد و روزهای خود را در بیمارستانی به شب می‌رساند.
شریعتی ضمن یادآوریِ مساعدت شخص سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در مساعدت مالی و همچنین تلاش او برای حل مشکل بیمه این نویسنده برجسته مقیم کشورمان در سال گذشته، گفت: با این وجود مشکل بیمه استاد مایل هروی، حل نشده و به رغم نامه تاییدیه‌ای که «صندوق هنر» صادر کرده، اما بیمه مربوطه از پرداخت هزینه‌های درمانی او سرباز می‌زند. اگرجناب استاد نجیب مایل در مورد بیمه یا دیگر مصارف بهداشی مشکل داشته باشد، وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان از طریق قونسلگری افغانستان درمشهد میتواند فورا برای بیمه درمانی جناب مایل اقدام نماید، تا او درحالت بیماری مشکل اقتصادی نداشته باشد.
پسر استاد نیز در مصاحبه با بی بی سی گفته است که پدرش دچار افسردگی مزمن شده و در بیمارستان بستری است.

بنده درسالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ به دیدار آقای نجیب مایل به تهران رفتم و از کتابخانه و از دیدن اثار و تقدیرنامه های که او نه تنها از مقامات ایران و دانشمندان افغانستانی به دست اورده بود، بلکه بسیاری ازشخصت های زبان و ادبیات فارسی سایر کشورها به خصوص تاجیکستان به او نوشته بودند به حیرت شدم که چطور شده مقامات افغانستان زمنیه کار را برایش در افغانستان فراهم نساخته اند؟ اگر جناب نجیب مایل از تبار دیگری می بود، بدون شک چه در زمان ظاهر شاه و حکومت های بعدی خصوصا حامد کرزی و اشرف غنی بهترین جا و مقام را میداشت!

منجمزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مایل هروی
منجمزاده
نظرات بینندگان:

>>>   تنها گناه استاد این است که پشتون نیست اگر می بود غنی کوچی زی او را حلوا حلوا کرده بهترین امکانت را برایش فراهم می کرد. به هر حال قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری.

>>>   آقای نجیب مائل هروی، مثل آقای سرور مولائی ، خانم ایرانی گرفته است و از ازدواج با همسر افغانستانی، سرباز زده است، در سال های واپسین، با خانم ایرانی اش ، کم و بیش ، دچار اختلاف و و مشاجره بوده است.
آقای مائل هروی، درین سالیان طولانی، ( بیش از چهل سال) ،زیر چتر حمایت دولت اسلامی ایران،بوده و از حقوق و مزایای قابل توجه ، برخوردار بوده است.
آقای مائل هروی ، در آثار خود، از جمله در کتاب « بگذر ازین شب شوار بگذریم» همواره به حاکمیت بلامنازع پشتون ها در افغانستان ، حمله برده و نیز زبان پارسی را زبان اصلی افغانستان ، می دانسته است و زبان پشتو را تحقیر میکرده ( بگذریم ازین نکته که نام « افغانستان» را نیز قبول نداشته است).
نویسنده مطلب، از قونسلگری افغانستان در مشهد، طلب امداد برای نجیب مائل کرده،اما کدام مرجع رسمی، به کسی ، مدد و مساعدت میکند که سالها بر او فحش خواهر و مادر داده است؟
مرحوم میر غلامرضاء مائل هروی( پدر نجیب مائل) از اشخاص متمول و متمکن هرات بوده است، نجیب جان ، اگر متمایل به زندگی در زادگاه خود می بود،می توانست در سالیان پایانی عمر، به راحتی و رفاه در شهرهرات، امرار معاش کند و دانش و پژوهش خود را با هموطنانش ،تشریک و تقسیم کند.
برای جناب مائل هروی، تندرستی و آرامش فکری ، آرزو میبرم.
مسعود احراری ( کارتهء پروان، کابل)

>>>   نویسندهء مطلب که از همشهریان و دوستان جناب مائل هروی است ، همانند مائل هروی،همواره بر ارکان دولت افغانستان ( رژیم حاکم ، پشتون ها) تاخت وتاز میکند، اما این بار که خر او در گل گیر کرده،از دولت افغانستان ، برای شخصیتی ، طلب کمک مالی نموده، که نزدیک چهل و پنج سال ، مقیم جمهوری اسلامی ایران بوده است.
آقای مائل هروی که کتاب های او در سالیان اخیر، توسط ایرانی ها ( انتشارات توس و غیره)منتشر شده و خود ایشان نیز در بنیاد پژوهشهای اسلامی، صاحب میز و دفتر و دیوان بوده است،نه پروای هموطنان خویش را داشته و نه عزم بازگشت به زادگاه خویش را!
پرسش این است که دانش و تجربهءمائل هروی، چه گلی بر رخسار هموطنان او زده است ؟
آیا مائل هروی، دینش را به وطن ، ادا کرده؟ گمان نمیکنم. این چه مضحکه ایست که شخص بر مادر پیرهردم شهید خویش، سالها پشت کند و فقط وقت نیازمندی و استیصال به سراغ وی برود!
احسان میاخیل، خیرخانه

>>>   آقای منجم زاده ، حال شما خوب است؟ این جناب پروفیسور مایل هروی درین چهل سال ، در کجا تشریف داشتند ؟از کجا تنخواه و معاش می گرفتند؟
چرا برخی قلمزن ها به « رفیق بازی» های حقیرانه معتاد شده اند؟
آقای مایل هروی، در هیچ مصاحبه ای، در هیچ دوره ای، از «بیمهری» اولیای امور ایران، صحبتی نکرده، چرا به ایشان ، اتهام نا وارد میزنید!
گاه دهان بگشاده چون ماریم، سوی ما میا!
گاه ، پا افتاده چون موریم، نام ما مبر!
آقای منجم زاده، کمی انصاف و واقع بینی هم بد نیست!

>>>   بخش فرهنگی جنرال قونسلگری افغانستان درمشهد نیزبا جناب مایل در تماس می باشند . ۵ دقیقه قبل توانستم تلفونی از طریق فرزند استاد با جناب استاد نجیب مایل صحبت کنم به دوستان و هموطنان اطمینان می دهم که حال شان خوب است ولی باید بیشتر استراحت نماید .
منجمزاده

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است