نیوزیلند 1.7 میلیارد دالر هواپیمای نظامی از آمریکا خرید
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۰    ۱۳۹۷/۴/۲۳ کد خبر: 152639 منبع: پرینت

یک مقام ارشد نظامی در نیوزیلند اعلام کرد: این کشور اقیانوسیه به منظور مقابله با اقدامات نظامی چین در منطقه و دریای جنوبی چین 1.6 میلیارد دالر هواپیمای نظامی ضد زیردریایی از آمریکا خریداری کرده است.

از رسانه های آسیایی، دولت نیوزیلند اعلام کرد که درپی ایجاد ایتلافی میان نیروهای نظامی این کشور با نیروهای نظامی استرالیا و آمریکا به منظور مقابله با اقدامات توسعه طلبانه نظامی چین در منطقه جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه است.

براساس گزارش شبکه تلویزیونی نیوز تاک نیوزیلند، رون مارک Ron Mark وزیردفاع این کشور گفت که این خرید نظامی شامل 4 فروند بویینگ مدل Poseidon P-8A
است تا در عملیات جستجو و نظارت برفراز دریای جنوبی چین و گشت زنی درآسمان منطقه مورد استفاده قرار گیرد و حرکت زیردریایی های چین را در منطقه مورد نظارت قرار دهد.

وی افزود: این اقدام در چارچوب سیاست ها و برنامه های دفاعی نیوزیلند درسال 2018 انجام شده است.

وزیر دفاع نیوزیلند دراین اظهارات نسبت به گسترش حضور نظامی پکن در دریای جنوبی چین، به عنوان بزرگترین آبراه استراتژیک و منطقه اصلی ترددهای دریایی به آبراه های جهانی هشدار داد.

وزیردفاع نیوزیلند تاکید کرد: سیاست های نظامی چین به طور بالقوه می تواند به برنامه های 'کنترل تسلیحات، حقوق بشر، تلاش های منع گسترش سلاح های هسته ای' در منطقه آسیب زند.

براساس گزارش های رسانه ای، استرالیا و آمریکا با همسویی و اشتراک در سیاست ها و برنامه های نظامی ادعا می کنند به دنبال تقویت صلح و ثبات منطقه ای با تمرکز بر 'امنیت دریایی و آزادی ناوبری' و جلوگیری از اقدامات پکن در دریای جنوبی چین هستند.

استرالیا، نیوزیلند، آمریکا، انگلیس و کانادا 5 کشوری هستند که در چارچوب ایتلاف 'اتحاد پنج چشم' درصدد مقابله با گسترش توانمندی های نظامی چین در دریای جنوبی چین هستند.

وزارت خارجه چین در واکنش به این اظهارات نیوزیلند اعلام کرد: نیوزیلند نیازمند اصلاح مواضع و اقدامات اشتباه خود و بهبود اعتماد و همکاری های متقابل با پکن است.

چین اکثر دریای جنوبی چین را متعلق به خود می داند و این درحالی است که تعدادی از کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله مالزیا، تایوان، فیلیپین، ویتنام نیز دراین دریا ادعای ارضی دارند.

آمریکا و استرالیا به بهانه حمایت از این کشورها و آزادی آبراه های بین المللی از سال گذشته ناوهای جنگی خود را در آب های این دریا مستقر کرده و نظارت و گشت زنی های مستمر دریایی در این منطقه دارند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
نیوزیلند
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است