نارضایتی ترامپ از ناتو و دستور فوری به کشورهای عضو
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۷    ۱۳۹۷/۴/۲۱ کد خبر: 152591 منبع: پرینت

«دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا ساعاتی پس از پایان نشست سران ناتو در بروکسل، درخواست‌ های قدیمی خود مبتنی بر لزوم افزایش سهم اعضای ناتو در مخارج این سازمان را با لحنی جدی‌تر تکرار کرد.

رییس‌جمهور آمریکا ساعتی پس از دیدار با سران کشور‌های عضو ناتو، برای آنها تکلیفی روشن و معین تعیین کرد و گفت که اروپایی‌ ها باید دو درصد از تولید ناخالص ملی خود را به مخارج ناتو اختصاص دهند.

«دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا ساعاتی پس از پایان نشست سران ناتو در بروکسل، درخواست‌ های قدیمی خود مبتنی بر لزوم افزایش سهم اعضای ناتو در مخارج این سازمان را با لحنی جدی‌تر تکرار کرد.

ترامپ از زمان کارزار انتخاباتی خود بار‌ها گفته بود که در صورت ورود به کاخ سفید، ترتیبی می‌ دهد که پول کمتری از جیب مالیات‌ دهندگان آمریکایی به سمت خزانه ناتو برود. ترامپ در نشست سران همان کشور‌هایی شرکت کرده بود که خواهان اجرای تعهدات مالی آنها در قبال ناتو شده بود.

سران ناتو البته پس از نشست، بیانیه‌ ای صادر کرده و گفتند که در پی عمل به تعهدات مالی خود در قبال ناتو هستند و خبرگزاری‌ ها این بیانیه را به عنوان راضی شدن سران اروپایی ناتو به اجرای درخواست ترامپ ترجمه کردند.

ترامپ، اما به این بیانیه هم راضی نشد و با استفاده مجدد از دیپلماسی توییتری خود، تکلیف مالی معینی برای اروپایی‌ ها تعیین کرد.

ترامپ در توییتر نوشت: «ناتو به چه دردی می‌ خورد اگر آلمان میلیارد‌ها دالر برای گاز و انرژی به روسیه می‌ دهد؟ چرا فقط 5 کشور از 29 کشور عضو ناتو به تعهدات مالی خود عمل کرده‌ اند؟ آمریکا برای دفاع از اروپا پول خرج می‌ کند و در همان حال، میلیارد‌ها دالر در تجارت (با اروپا) ضرر می‌ کند. باید دو درصد از تولید ناخالص ملی خود را فورا پرداخت کنید؛ فورا و نه تا سال 2025.»

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
ناتو
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است