مهاجرین به دلایل نامعلومی عودت می شوند
کشورهای میزبان، بدون کمترین توجهی به قوانین بین المللی و تعهداتی که به افغانستان داده اند مهاجران را طرد می کنند و به صورت اجباری باز می گردانند 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۵    ۱۳۹۷/۴/۱۲ کد خبر: 152355 منبع: پرینت

پناهجویان افغانستانی، در بسیاری از کشورها در وضعیت بسیار بدی به سر می برند و مسوولیت حکومت است تا برای حل چالش های آنان دست به کار شود، شماری از اعضای مجلس نمایندگان با بیان این مطلب می گویند حکومت از حقوق شهروندانش هیچ حمایت نکرده است. در همین حال وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان می گوید با امکاناتی که در اختیار حکومت قرار دارد، بخشی از چالش های پناهجویان حل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، شاه حسین بحر، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «آریانیوز» گفت: افغانستان یک کشور مهاجر فرست است و در طول سالیان دراز در خیلی از کشورها مهاجران زیادی داشته است و در خیلی از کشورها از مهاجرین افغانستان، به عنوان یک اهرم فشار علیه کشور ما استفاده می کنند، چرا که زمینه عودت به صورت درست در کشور مساعد نیست. خیلی از کشورها بر اساس یک سری ملاحظات یا مناسبات بدی که با افغانستان دارند. از این مهاجرین استفاده می کنند تا فشار فعلی در افغانستان بیشتر شود.

بحر، در خصوص دلیل استجواب وزیر مهاجرین و وزارت خارجه بیان داشت: به یاد داریم طی یک و نیم سال گذشته بسیاری از مهاجرین ما به صورت اجبار مجبور شده اند که به کشور برگردند آن هم در حالتی که شرایط درستی در اینجا ندارند چرا که اگر می داشتند از ابتدا مهاجرت نمی کردند. بر همین اساس نه تنها این بار بلکه بسیاری از وقت ها مجلس نمایندگان کوشش کرده اند که وزارتخانه های مربوطه را در ارتباط با مهاجرین افغانستان بخواهند و صحبت هایی را داشته باشند. از جمله وزارت مهاجرین و عودت کننده ها که به گفته خودشان می گویند که ما یک وزارت پالسی ساز هستیم و بیشتر اجرایات به دست ما نیست. اجرایات بیشتر به وزارت خارجه و برخی وزارتخانه های مرتبط دیگر تعلق می گیرد. بر همان اساس دیروز افرادی را از سه وزارت خواسته بودیم، وزیر مهاجرین، معین مالی و اداری، وزارت خارجه و با آنها درموردمشکلات مهاجرین در کشورهای مختلف صحبت صورت گرفت.

وی، در خصوص علت مهاجرت های افغان ها به دیگر کشورها و بازگشت دادن اجباری آنها از کشورهای میزبان بیان داشت: یکی از مشکلاتی که بیشتر باعث مهاجرت افغان ها به دیگر کشورها می شود نبود کار و بیکاری در افغانستان است. متاسفانه کشورهای میزبان، بدون کمترین توجهی به قوانین بین المللی و تعهداتی که به افغانستان و مردم افغانستان داده اند این مهاجران را رد می کنند و به صورت اجباری باز می گردانند. افغانستان هم هیچ عکس العملی در برابر این اوضاع نشان نداده است که مذاکره کنند و این اوضاع را بهبود بخشند. در حالیکه وزارت خارجه و وزارت مهاجرین این مذاکرات را باید داشته باشد، چرا که این مهاجرین از مرگ و بیکاری و اقتصاد بد و جنگ فرار کرده اند. از یک طرف هم کشورهای اروپایی این شرط را برای افغانستان گذاشته اند که اگر مهاجرین افغانستان به کشورخود برنگردند کمک ها به افغانستان قطع می شود و از جانبی هم می گویند که ما نمی توانیم این را تشخیص دهیم که کسانیکه از افغانستان به اروپا می آیند، هراس افکن هستند و یا مردم عادی و این موضوع برای ما خطرناک است. در اینجا باید گفت که حتی جنگی که در افغانستان است، ریشه داخلی ندارد و مردم افغانستان هیچ وقت نمی توانند هراس افکن شوند. این هراس افکن ها، صادراتی کشورهای همسایه های دور و نزدیک ما ست که به افغانستان، وارد می شوند در حالیکه مهاجرین افغانستان که از اینجا به اروپا می روند اگر هراس افکن باشند جرات رفتن به آنجا را نخواهند داشت. پس به دلایل نامعلومی مهاجرین ما بازگشت داده می شوند و این بی عدالتی است. بی عدالتی آشکار است، چرا که مهاجران عراقی و سوری به راحتی و بدون هیچ مشکلی پذیرفته می شوند اما مهاجران ما که مشکلات شان کم از آنها نیست، اینگونه باز گردانده می شوند. همه این مسایل به این برمی گردد که حکومت افغانستان پشتیبان مهاجران خود نیست و برایش فرقی نمی کند که مردمش در آن کشورها با چه وضعی باشند و یا اگر برمی گردند با چه اوضاعی برمی گردند.

بحر، با انتقاد از حکومت برای کوتاهی در حق مهاجرین بیان داشت: حکومت افغانستانی که طرف قضیه هست و باید با آنهادر خصوص مهاجرینی که به اروپا رفته اند صحبت کند بنابر بسیاری از فشارهایی که از ناحیه آنها می آید، تن می دهد و می گوید که برگشت مهاجرین را می پذیریم. بدون اینکه کمترین استدلالی کنند، بدون اینکه درباره حقوق بین الملل و روابط بین الملل با آنها صحبت شود، در ارتباط با امضای کنوانسیون های بین المللی که اینها عضو آنها هستند چشم بسته همه آنهارا می پذیرند که بله ما شرایط را قبول می کنیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: در این میان در جلسه استجواب وزیر مهاجرین و خارجه، آنها به صراحت گفته اند که ما به هیچ وجه قبول نکرده ایم که مهاجرین ما تحت هیچ شرایطی به کشور بازگشت کنند این رییس جمهور است که به این مسایل تن می دهد و به آسانی قبول می کند که مهاجرین خود را می پذیریم. متاسفانه حکومت وحدت ملی هرچه که می گذرد به طرف تمرکز گرایی، تک محوری و استبداد رای به پیش می رود.

وی، در ارتباط با دلیل مهاجرت ها و عدم بهبود این اوضاع گفت: در این موضوع وزارت کار امور اجتماعی واقعا مهم است. همانطور که وزات داخله و وزارت دفاع و امنیت ملی نقش تاثیرگذاری در موضوع مهاجرت دارند. متاسفانه نه تنها آنها نتوانسته اند بازار بیکارها را کمرنگ کنند و این انبوه بیکاران یا بحران بیکاری را که در افغانستان است، حل کنند، بلکه به صورت روزافزون ما شاهد بیکار شدن بسیاری دیگر که در گذشته کار داشتند هستیم. نه تنها اینها برای بیکاران جدید کار پیدا نکرده اند بلکه کسانی که در گذشته هم کار می کرده اند هم بیکار شده اند. این اوضاع باعث مهاجر شدن هرچه بیشتر مردم به کشورهایی می شوند که فکر می کنند شرایط بهتری دارند و فشارها نه تنها این روند راکم نمی کند بلکه جنگ وناامنی و بیکاری آن را در هر شرایطی حتی به قیمت از دست دادن جان مردم، بیشتر هم می کند. مردم جان خود را در کف دست می گیرند و مهاجرت می کنند چرا که بیش از این نمی توانند دست روی دست بگذارند و بیکار بنشینند و زیر آوار ناامنی دوام بیاورند.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بحر
مهاجرت
نظرات بینندگان:

>>>   (یکی از دلایلی که سبب مهاجرت مردم میشود، نبود کار و بیکاری است):

آیا کدام وقتی پیش خود فکر کرده یی که بنا بر همین دلیل که خودت بیان کرده یی، کشور های خارجی مجبور اند که به افغانها پناهندگی بدهند؟
هر چیزی که از دهن تان آمد، مینویسید و بدون آن که از عقل و منطق کار بگیرید که آیا این چیزی که من مینویسم، به عقل و منطق مطابقت دارد یا نه؟
یک مثال ساده برایت میدهم:
خودت در خانه ات نشسته ای و در پشت دروازه ات یک هزار گدایگر ایستاد است و دروازه ات را تک تک میکند که دروازه را باز کن که گرسنه هستم و کار ندارم و معاش ندارم و میخواهم در خانه ات نان بخورم.
در مقابل چه جواب میدهی؟
آیا به مادر اولاد هایت میگویی که دروازه ات را باز کن که بیچاره ها گرسنه هستند و بیایند یک لقمه نان بخورند و یا این که برایش میگویی که یک الماری را نیز در پشت دروازه بگذار که دروازه را شکسته نه درآیند که گشنه خدا را خدا سیر نکند، بنده اش سیر کرده نمیتواند.
خصوصآ بعضی ازین گرسنه ها که در خانه ات نان خوردند و مجرد نیز باشند و شکم شان سیر شد، شهوت بالای شان غلبه کند و زن و دختر ات نیز نقد در پیش شان حاضر باشد.
و یا یک تعداد شان دزد باشد و بفهمند که صندوق جواهرات خانم ات و پول های ذخیره شده خودت در کدام صندوق است؟
یک کم ذره از عقل و منطق کار بگیر. خوده بی عقل بی عقل نساز.

>>>   خوب کشور بی صاحب است خودمان گردن نرم را پیش کش پشتون ها کردیم و میدانستیم که پشتون اهل صداقت نیست
و آنها با سرنوشت ما در داخل و خارج معامله میکنه
هر پناهجو دیپورت میشه دها هزار دالر به جیب مسولیت دولت که پشتون است میره

>>>   دانستن حق شماست‎.
دیگر زمان بردگی و اسارت و جهل فرا رسیده و یک عده که هنوز در خواب قرون وسطایی به‌سر می‌ برند از خواب بیدار شوند در غیر آن بعید است که راه به‌ جایی ببرند این چند دهه جنگ و کشتار هر بدی که داشته اما یک خوبی بزرگی هم داشته که مردم را آگاه ساخته است و این آگاهی برای یک عده متحجر و فاشیست سخت مایه‌ ی نگرانی شده است اما چاره‌ ای نیست مردم این سرزمین مردم پنجاه سال، صد سال و دوصد سال پیش نیستند این انقلاب‌ ها و تحولات، مردم را سخت بیدار و هوشیار ساخته است و حالا چاره‌ ای نیست جز اینکه این بیداری و هوشیاری را بپذیریم و به آن احترام بگذاریم در غیر آن هرکسی بخواهد خلاف اراده‌ ی آگاهانه‌ ی مردم حرکت کند چیزی جز گرفتاری در دام ذلت نصیب اش نخواهد شد
2
Beheren

>>>   Ziai
هم میهنان عزیزن، جوانان اگاه و فرهنگیان پرشور ، شما خوب میدانید که استبداد غنی با گروه مزدور در ارگ آنهم به قوت مالی استکبار جهانی به اندازه زیاد شد که بلاخره مردم شزیف فاریاب با پیروی از انقلاب کبیر فرانسه زن ومرد با بیل ، تبر ، کلند و چوب در دست گرفته به جاده ها و خیابان ها ریختند. از همه ملت شریف تاجیک وهزاره التماس مینمایم تا مردم شریف ومظلوم فاریاب را تنها نگاشته در این عدالت خواهی و حق خواستن مردم را که قیام نموده اند لطف کمک نمایید. در غیر آن چند روز بعد این جلپه سیل استبداد خانه های تاجیک و هزاره را نیز ویران وبه خاک یکسان خواهد نمود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است