داعش چگونه به افغانستان رسید؟
ابوبکر البغدادى از سال ١٩٩٦ تا ٢٠٠٠ ميلادى، يکجا با ابومصعب الزرقاوى در کابل سکونت داشت. زرقاوى در اواخر عمر خود از اعضاى مهم شبکۀ القاعده شمرده مى شد که در سال ٢٠٠٦ ميلادى در نتيجۀ حملۀ هوايى نظاميان امريکايى در عراق کشته شد 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۴۵    ۱۳۹۷/۳/۱۳ کد خبر: 151665 منبع: پرینت

کلیمه داعش مخففی است از (دولت اسلامی عراق و شام) این گروه طور که از نامش معلوم است در حال حاضر در عراق و سوریه خیلی فعال بوده و رهبر موجود شان شخص بنام ابوبکر البغدادی ولد ابوعمر البغدادی است.

این گروه در پانزدهم اکتبر 2006 و پس از نشست بعضی از تنظیم های مخالف دولت نوری المالکی صدر اعظم موجود عراق در یکی از شهر های هم سرحد عراق شکل گرفت. در روز های اول ابوعمر البغدادی به حیث رییس این حرکت تعیین شده بود بعد از آنکه ابوعمر البغدادی بدست نظامیان نوری المالکی صدر اعظم عراق در سال 2010 کشته شد طی نشست با حضور داشت تعداد از رهبران گروه داعش ابوبکر البغدادی جا نشین ابو عمر البغدادی گردید.

بعد از آنکه البغدادی جانشین ابو عمر البغدادی شد این گروه در اواخر دسامبر 2013 و اوایل 2014 توانست شهر های تکرید، موسل، فلوجا، رمادی، و بعضی از مناطق دیگری عراق را از دست حکومت نوری المالکی خارج سازد پیش از به میان آمدن و فعالیت های فرا گیر داعش گروه توحید و جهاد به سرکردگی ابومصعب الزرقاوی در سال 2004 در عراق فعالیت زیاد تر داشت و ابومصعب الزرقاوی بیعت خود را با اسامه بن لادن سرکرده سابق القاعده، اعلان کرده بود بعد از کشته شدن زرقاوی در سال 2006، ابوحمزه المهاجر به عنوان سرکرده گروه زرقاوی تعیین شد.

در پایان آن سال نیز گروه دولت اسلامی عراق به ریاست ابوعمر البغدادی نیز تشکیل شده بود. در نوزدهم آوریل 2010 نیروهای مشترک عراقی و آمریکایی در عملیاتی در منطقه الثرثار منزلی را که ابوعمر البغدادی و ابوحمزه المهاجر در آن پناه گرفته بودند، هدف قرار دادند و آنها کشته شدند بعد از کشته شدن این دو نفر اختلافات و زد و خورد ها بین عناصر جبهه النصره و داعش در سوریه، آغلز گردید ایمن الظواهری رهبر القاعده نیز نتوانست تا این اختلافات را دور سازد ایمن الظواهری می خواست حرکت داعش تنها در سوریه و عراق باشد و بس اما داعش به سر پیچی خود از فرمان یمن الظواهری ادامه داده چنانچه در حال حاضر تعداد زیادی از اعضای ارشد القاعده به ابوبکر البغدادی بیعت کرده اند گفته می شود افراد وابسته به این گروه خیلی بی رحم هستند و مخالفین خویش را بدون تحقیق نیست و نابود می کنند.

از سوی دیگر با وجود اعلام برائت حامیان گروه های مسلح از داعش و جبهه النصره، کمک های حامیان خارجی همچنان به دست این دو گروه فراوان می رسد. این کمک ها در قالب حمایت های مالی، تسلیحاتی، لوجستیک، اطلاعاتی، آموزشی و غیره از سوی حامیانی مانند عربستان، سعودی قطر و ترکیه به همراه چند کشور غربی، که موجب ادامه جنگ و ویرانی در سوریه و عراق شده است.

عوامل اصلی رشد گروه داعش تنها به کمک های لوژستیکی بر نمی گردد بلکه خود کامگی تک محوری و زور گویی نوری المالکی صدر اعظم عراق که سنی ها و گروه های دیگر را در عراق نا ندیده گرفته است باعث آن گردیده تا حکومتش در پرتگاه نابودی دست و پنجه نرم کند خود کامگی ها در افغانستان نیز چنین عواقب را با خود در قبال خواهد داشت.

ابوبکر بغدادی کیست:
ابراهیم بن عواد بن ابراهیم بن علی بن محمد بدری هاشمی قریشی حسینی ملقب به ابوبکر بغدادی متولد سال :۱۹۷۱ است این شخص در حال حاضر رهبری سازمان داعش را بر عهده دارد گرچه. آمریکا در ازای اطلاعاتی که منجر به دستگیری یا مرگ ابوبکر البغدادی شود، ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است اما حقیقت میتواند چیزی دیگری باشد در حال حاضر اطلاعات کاملی از ابوبکر بغدادی در دسترس نیست.
گفته می‌شود او در سال ۱۹۷۱ در شهر سامرا و در خانواده‌ای باسواد و در عین حال مذهبی متولد شده است. نام اصلی او را ابراهیم عواد ابراهیم علی بدری سامرایی ذکر می‌کنند.

بر طبق گفته واشینگتون پست، بغدادی فارغ‌التحصیل دوره دکترای علوم اسلامی دانشگاه اسلامی بغداد است. به نوشته همین خبرگزاری، ابوبکر البغدادی در سال ۲۰۰۵ توسط نیروهای آمریکایی دستگیر شده بود و به مدت ۴ سال در اردوگاه بوکا واقع در جنوب عراق بازداشت بوده است. گفته‌های برخی از منابع عربی حاکی از آن است که او در همین محل به تمرین با القاعده پرداخته است. در پنجم ژوئیه ۲۰۱۴ فیلمی از البغدادی منتشر شده که وی را در حال سخنرانی در مراسم نماز جمعه مسجد جامع موصل نشان می‌دهد.

گفته می‌شود که او تا سال ۲۰۰۳ و پیش از حمله آمریکا به عراق، به کار «وعظ و موعظه» مشغول بوده است. نام او، یک نام مستعار است و نام واقعی ممکن نام دیگری است. چندی قبل ابوبکر البغدادی در یک پیام صوتی ۱۹ دقیقه‌ای که برای اولین بار خود را «خلیفه» اسلام خواند و از مسلمانان جهان خواست تا به مناطق تسخیر شده توسط داعش مهاجرت کنند و در تشکیل یک «دولت اسلامی» او را یاری کنند. او در این پیام، صلح، آزادی، دموکراسی و سکولاریسم را «شعارهای گمراه‌کننده» بی‌دینان خواند و در اشاره به «آن‌چه که بر مسلمانان مظلوم رفته است»، عنوان کرد که «حتی اگر مدتی هم طول بکشد، ما انتقام خود را خواهیم گرفت.

از سوی دیگر اطلاعات وجود دارد که ابوبکرالبغدادی رهبر داعش، در زمان حکومت طالبان درسرک 11 وزیراکبرخان کابل سکونت داشته.
وی هنگام حاکميت طالبان در افغانستان، به حيث عضو "جبهۀ اسحاق" در کابل ايفاى وظيفه ميکرده. جبهۀ اسحق به رهبرى مولوى اسحاق؛ در زمان حکومت طالبان، مسووليت صفوف نظامى بگرام تحت ماموريت گروه القاعده را بر عهده داشت.

همچنان اطلاعات وجود دارد که ابوبکر البغدادى از سال ١٩٩٦ تا ٢٠٠٠ ميلادى، يکجا با ابومصعب الزرقاوى در کابل سکونت داشت. زرقاوى در اواخر عمر خود از اعضاى مهم شبکۀ القاعده شمرده مى شد که در سال ٢٠٠٦ ميلادى در نتيجۀ حملۀ هوايى نظاميان امريکايى در عراق کشته شد. مولوی نادر شاه که این نام مستعار است نه نام حقیقی در زمان طالبان البغدادی را می شناخت می گوید. من زمان با البغدادی ملاقات داشتم که توسط يکى از همکارانم براى حل يک مساله نزد من آورده شدند؛ آنها به يک طالب پايين رتبه ٦٠٠ دالر براى خريد سلاح داده بودند؛ اما اين طالب با آنها تقلب کرده و پول شان را به جيب زده بود مولوی نادر شاه می گوید که من به زرقاوى در مورد اين طالب که باشندۀ شينوار ننگرهار بود، با زبان عربى گفتم: "از پول خود خاطرجمع باشيد؛ او با افراد زيادى همچو کار را انجام داده است."

در آن زمان در افغانستان دوستان البغدای اشخاص ذیل بوده اند ابومعصب زرقاوى، اميرخان حقانى(زابلى)، مولوى خالد مشهور به ملا کوچنى، مولوى انور و حمدالله نعمانى وزير تحصيلات عالى در حکومت طالبان، به حيث دوستان نزديک ابوبکر البغدادى گفته می شدند.
اين منبع علاوه نمود که طبق معلومات وى، بغدادى در اصل عرب و پيرو مذهب امام حنبل ميباشد.اين منبع افزود که بغدادى در آن زمان، يک شخص متواضع بود و روزانه هنگام عصر با دوستان ديگر خود در چمن ليسۀ امانى، بازى فوتبال انجام ميداد و مولوی اسحاق نظامی نیز البغدادی را می شناسد.
به گفتۀ منبع، گمان ميرود که گروه نوتاسيس داعش به رهبرى بغدادى، با گروه القاعده ارتباط نزدیک دارد و يک بخش از اين شبکه ميباشد. از سوی دیگربعد از آنکه رهبر داعش خود را خلیفه خواند در آن طرف خط دیورند در پاکستان (تنظیم حرکت خلافت و الجهاد) بعیت خویش را از ابوبکر البغدادی اعلان کرد.

همچنان تعدادی از رهبران برجسته القاعده در آنطرف خط دیورند هر یک 1 ابو جریر الشمالی 2 ابوالهدا السودانی 3 ابو عنتره یمنی 4 شیخ حمزه المصری 5 ابو ربیع السعودی نیز یکجا با گروه های خویش به البغدادی بعیت کرده اند رهبر داعش مناطق پاکستان افغانستان بنگله دیش و مناطق از ایران را بنام حوزه خراسان یاد کرده است یک تعداد شورشیان که از جنگ در وزیرستان فرار کرده اند و در حال حاضر در مناطق از خوست و پکتیکا جابجا شده اند درست است تعداد از این افراد انسان های مستحق به کمک و جنگ زده اند اما تعداد از اشخاص شورشی و مسلح در بین این مردمان حضور دارند با همکاری گروه های تروریستی در داخل پاکستان و تحرکات که از طرف داعش سازماندهی خواهد شد مناطق از افغانستان نا امن خواهد گردید.
نمیدانم مسوولین امنیتی افغانستان عواقب این موضوع را میدانند یا خیر.

داکتر صاحبنظر مرادی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
صاحبنظر مرادی
داعش
بغدادی
نظرات بینندگان:

>>>   از اين نظر جناب عالي چه سودي به من افغان ميرسد، اگر شاه باشد يا گدا خارجي است، خدا كند كه از زير پلو ملي نبرآيد كه افغان نباشد، چرا كه در اين أواخر ميگويند كه مردك به جلال آباد آمده است، هههه

>>>   ضمن تشکر از سایت afghan paper ودست اندر کاران ان وقبولی طاعات وعبادات شما دراین ماه پرفضیلت رمضان وعرض سلام خدمت محترم صاحب جناب داکتر صاحبنظر مرادی/
تاریخچه خوبی از گروه تروریست داعش مرقوم ونوشته کردید وبرای تکمله این نوشته چند نکته بسیار مهم وضروری است.
نخست اینکه شما فرمودید عوامل رشد داعش تنها به تمویل وکمکهای لجستیکی بعضی از کشوره بمثل عربستان وقطر وترکیه بر نمی گردد واین رفتار سیاسی نوری المالکی وتبعیض بین شیعه وسنی بوده که داعش شکل گرفته است اینتحلیل شما را اصلا درست نمیدانم ودرحقیقت شناخت عوامل ایجاد این گروه تروریستی تنها مفکوره چند شخص مثل بغدادی وزرقاوی و...نباید پنداشت بلکه خروجی اندیشکده ها واتاقهای فکر در امریکا واسراییل واهدافی که آمریکا واسراییل وانگلیس در میدل ایست(خاورمیانه)واسیایه میانه(برای کانترول کردن ورفتار هژومونیک امریکا در برابر چین وروسیه وایران)وتسلط بر ذخایر معادن گاز ونفت ودیگر معادن سنگهای قیمتی منطقه ودوشیدن گاوهای شیرده عرب (عربستان امارات وقطر)وشکستن قدرت ونیروی جدیدی بنام محور مقاومت متشکل از ایران عراق حزب الله لبنان وانصارالله یمن اینها دلیل تشکیل داعش است یعنی ممکن است جمع شدن چهار پنج تروریست دور هم وبا کمک القاعده یک مفکوره وپلانی بنام تشکیل دولت اسلامی عراق وشام یاداعش طرح شود اما اینکه به این سرعت عضو گیری کند وبسیاری کشورها نیرو تربیه کند جز با یک هدایت وتمویل واموزش یک قدرت کلان بمثل امریکا واسراییل شدنی نیست.شواهد ومدارک زیادی در دست است که درجاهایی که داعش در عراق وسوریه رو به شکست بوده وسلاح ودارو نداشته اند امریکا باچرخبال بهشان سلاح رسانده ویا مجروحانشان در اسراییل تحت درمان قرار گرفته اند وحتی ناتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس به عیادت داعشیان دربیمارستانهای اسراییل رفته بنا این گروه تروریستی بر اساس یک طرح وبرنامه سنگین وهدفمند تشکیل شده واینکه گفتید نوری مالکی با رفتارش انرا ایجاد کرده گپ درست وسالمی نیست وداعشی ها هم با ایجاد تفرقه بین سنی وشیعه انداختند و وقتی بیشتر پیشروی کردند سنی ها را بیشتر از شیعیان درعراق کشتند در سوریه هم همینطور اتفاقا جمعیت اهل سنت در سوریه بمراتب از شیعیان بیشتر است وبیشترین کشته ها از اهل سنت بوده پس موضوع مذهب ودین در جنایات داعشیان دروغ کثیفی بیش نیست وانها از موضوع دین و مذهب سوء استفاده می کنند.در ضمن شما اشاره نکردید اینکه داعش درحال حاضر در افغانستان چه غلطی میکند کی انها را راه داده کی انهاراجا داده.آنها چگونه واز چه طریقی وارد کشور شده اند؟گفته شده آمریکا وعربستان قوماندانان شکست خورده درعراق وسوریه را به شمال وشمال شرق کسور اورده اند.
داکتر عبدالرب آچکزی

>>>   Salim
تا فکر لر وبر از میان نرود تا سرحد بین المللی دیورند احترام نگردد تا تعریف روشن از دوست و دشمن صورت نگیرد هرکه فکر وحدت به کله می پروراند جفای بزرگ به خویش و تاریخ جغرافیای خویش مینماید

>>>   همه اش پروژه امریکا خبیث و اسراییل مرتد است. مسلمانان جهان را چگونه یکی پی دیگری نابود سازند با گذاشتن تهداب اینگونه پروژه ها امریکا و حامیان مرتد شان روزانه میلیارد ها دالر از خاک کشور های تحت سلطه شان بدست آورده و مقدار کمی آنرا برای نابود ساختن مسلمانان واقعی جهان به مصرف میرسانند. حتی بوجود آمدن ریشه های کمونیزم هم در اصل از ساخته های خود اسراییل و امریکا بود تا اینکه جهان را بی ثبات ساخت و هدف شان آماج قرار دادن کشور های اسلامی بود. الله ج این ظالمان و قاتلین بشریت را نیست و نابود سازد. آمین بخصوص آنعده از جاسوسان و کاسه لیسان شانرا که پول حرام و خبیثه از وجدان حیثیت و ناموس و دین خود گذشته در خدمت گذاری بادار خود شب و روز تلاش ورزیدن از الله ج خواهانیم تا این مزدوران مجهول الهویه را تباه و برباد سازد. آمین یا رب العالمین!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است