راخوی از نخست‌وزیری اسپانیا برکنار شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۲۵    ۱۳۹۷/۳/۱۲ کد خبر: 151633 منبع: پرینت

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا، در پارلمان این کشور با رای عدم اعتماد اکثریت نمایندگان روبرو و مجبور به کناره‌گیری از قدرت شد. پدرو سانچز، رهبر حزب سوسیالیست، ماموریت تشکیل دولت جدید را بر عهده گرفت.

به گزارش صدای آلمان، ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا نتوانست در پارلمان این کشور رای کافی کسب کند و از سمت خود برکنار شد. راخوی با ۳۵۰ رای مخالف و ۱۵۰ رای موافق نتوانست رای اعتماد اکثریت نمایندگان را به‌دست آورد. در پی شکست راخوی راه برای پدرو سانچز، رهبر حزب سوسیالیست برای تشکیل کابینه جدید باز شد.

این برای نخستین بار در تاریخ معاصر اسپانیا است که یک نخست‌وزیر با رای عدم اعتماد پارلمان از کار برکنار می‌شود. بر اساس قوانین اسپانیا راخوی باید کناره‌گیری خود را رسماً به اطلاع فلیپه ششم، پادشاه اسپانیا برساند.

راخوی پیش از رای‌گیری در پارلمان به نمایندگان گفت که برای او افتخار بزرگی بوده که سمت نخست‌وزیری اسپانیا را به عهده داشته است. راخوی تصریح کرد که اسپانیا هم‌اکنون در "وضعیت بهتری" در مقایسه با آغاز کار او به عنوان نخست‌وزیر قرار دارد.

راخوی با نگاهی به گذشته، به مشکلات اقتصادی اسپانیا اشاره کرد و پیشبرد اصلاحات اقتصادی و خروج از بحران مالی را از جمله دستاوردهای دوران خود خواند.
سانچز نخست‌وزیر آتی اسپانیا دوران سختی را پیش‌رو خواهد داشت. حزب سوسیالیست تنها ۸۴ کرسی پارلمان را در اختیار دارد. این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۶ آرای زیادی را از دست داد.

"حزب مردم" اسپانیا (حزب محافظه‌کار) به رهبری راخوی نیز تنها ۱۳۴ کرسی در اختیار دارد. راخوی که از سال ۲۰۱۱ تا کنون نخست‌وزیر اسپانیا بوده از سال ۲۰۱۶ با از دست دادن اکثریت پارلمانی مجبور به تشکیل دولتی شد که متکی به رای اقلیت پارلمان بود.

انتخابات زودرس
سانچز پیش‌تر اعلام کرده بود که پس از تشکیل کابینه جدید در پی برگزاری انتخابات جدید در اسپانیا است. سانچز برای تشکیل کابینه جدید نیازمند آرای "اتحاد چپ‌های" اسپانیا (پودموس) و دیگر احزاب کوچک‌تر ایالت‌های این کشور از جمله کاتالونیا است. پودموس دارای ۶۷ کرسی در پارلمان اسپانیاست.

گرچه "حزب شهروندان" اسپانیا (حزب لیبرال) خواهان کنارگیری راخوی از مقام نخست‌وزیری و برگزاری انتخابات جدید بود، اما در زمان رای‌گیری به صورت تاکتیکی به راخوی رای داد.
پدر و سانچز ۴۶ سال دارد و استاد اقتصاد است. او درخواست برکناری راخوی را به پارلمان ارائه داد. دلیل این درخواست، وجود اتهام فساد مالی علیه حزب راخوی است.

دادگاه جزایی ملی اسپانیا در هفته گذشته "حزب مردم" را به علت فساد مالی به پرداخت ۲۴۵ هزار یورو محکوم کرد. برخی از اعضای پیشین "حزب مردم" در دادگاه به حبس‌های چند ساله محکوم شدند.

این چهارمین باری است که از زمان پایان دوره دیکتاتوری فرانکو در اسپانیا ( یعنی در سال ۱۹۷۵) پارلمان این کشور از حق رای عدم‌اعتماد استفاده می‌کند، اما برای نخستین باری است که پارلمان موفق به برکناری یک نخست‌وزیر می‌شود.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اسپانیا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است