پاکستان به دنبال تحریک افغانستان است
پاکستانی ها در شانزده سال کوشش کردند از مناطق سرحدی ما بر سر آنها فیر شود. چرا که اگر جنگی بین پشتون و بلوچ در دوطرف بیندازند می توانند بگویند افغانستان است که دهشت افکنی می کند 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۳۸    ۱۳۹۷/۳/۸ کد خبر: 151534 منبع: پرینت

هیات نظامی و استخباراتی افغانستان به پاکستان سفر کرد و بدون اینکه بتواند مقام های اصلی استخباراتی و امنیتی پاکستان را ببیند به افغانستان باز گشت.
در عین حال، بارها وزارت خارجه پاکستان سفیر افغانستان در پاکستان را احضار کرده و از او خواسته است تا افغانستان علیه لانه های امن تروریستان در خاکش اقدام کند. در این حال همیشه وزارت خارجه پاکستان با نشر اعلامیه ای تاکید کرده است که حمله های افراد مسلح در مسیر خط دیورند افزایش یافته و پاکستان سرگرم تحکیم بستر امنیت در بخش مرزی میان دو کشور است. در حالیکه مقام های امنیتی ولایت کنر بارها گفته اند که نظامیان پاکستانی در ولسوالی های دانگام و برخی ولسوالی های دیگر را بارها موشک باران کرده است. با آنکه برای همه جهانیان معلوم است که لانه های امن تروریستان در پاکستان است اتهام بندی علیه افغانستان چه معنا دارد و اینکه سکوت حکومت افغانستان در برابر راکت پراکنی های پاکستان به چه معنا است؟

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، حشمت غنی احمد زی، تحلیلگر مسایل سیاسی در برنامه «بازنگاه» گفت: سیاست پاکستان سیاست همیشه دو رویی بوده است و استفاده جویی ها، اتهام زدن ها را هم به خوبی می دانند. اگر توجه کرده باشید اخیرا رییس ستاد ارتش پاکستان هم در ایران بود هم در سعودی بود هم در دبی بود و هم در ابوظبی بود. البته در بسیاری قسمت ها مشکل از خود ما هم هست. وقتی که راکت زده می شود این وظیفه والی کنر یا والی جلال آباد یا منطقه هوایی است اینها همه را باید مستند سازی کنند و بیایند به دروازه یونیما و وزارت خارجه ما باید این اوضاع را به گوش جامعه جهانی برسانند.

وی افزود: درست است که اجازه عکس العمل اجازه داده نمی شود، عکس العمل منطقی هم نیست اما مشخص است کاری که پاکستانی ها می کنند این است که زمینه یک عکس العمل بالمثل را شروع کنند تا زمینه راکت زدن شروع شود.

برادر رییس جمهور با بیان اینکه، ده ها راکت پرتاب می شود، اما اقدامات دبپلماتیک از جانب کشور خودمان در این مورد صفر است، می گوید: متاسفانه در حکومت ما کسی غیر منافع شخصی خود در سیستم کار نمی کند. این چیزها به سیستم اداره مربوط می شود معلومات را باید والی های منطقه جمع کنند و به ننگرهار بدهند و وزیر خارجه ما باید آن را به دفاتر کل شورای امنیت ملل متحد برای کل مراکز دیپلماتیک باید برساند. امامتاسفانه در کشور ما مسایل شخصی است. سیستم نظام هنوز از نگاه یک اداره به حساب و آمر بسته نیست. در بسیاری از قسمت ها مسایل تنظیمی و گروهی یا روابط شخصی مطرح می شود. کلان ترین مشکل حکومت افغانستان یا اداره افغانستان همین است. اگر شما پارلمان افغانستان را ببینید هیچ وقت بر سر یک مساله با هم متحد نشده اند. اگر شما محاکم افغانستان را ببنید، در همین وضع است و اجماع ندارند. اگر یک وزیر از طرف یک گروب آمده بر سر منافع همان گروه حرف می زند. هیچ کس بر سر منافع جمعی یا مسایل امنیتی در این شانزده سال گذشته حرفی نزده است.

این آگاه سیاسی جنگ افروزی های پاکستان را مانند روز روشن می داند و می گوید: اتهامات در حال حاضر ثابت شده است. به جریان خاصی کار ندارد. نه تنها افغان ها بلکه آمریکایی ها و اتحادیه اروپا به وضاحت این را بعد از سال ها که پاکستانی ها در مسایل تروریزم دست دارند، ترور روان می کنند و جنگ افروز هستند فهمیده اند. حتی چینایی ها که همیشه برای پاکستانی ها وتو کرده اند در چند ماه آخر چیزی که قابل باور نبود را گفتند و قبول کرده اند که پاکستان دهشت افکن است. البته بازهم پاکستانی ها دو طرفه نقش خود را خوب بازی می کنند. هم آن طرف با آمریکایی ها و اروپایی ها و حتی با ممالک عربی دوباره یکجا شده است، هم این طرف با شرق کار می کند.

احمد زی، در خصوص اینکه چرا نمی توانیم مشکلات ما را با پاکستان حل کنیم و هر روز چنین مشکلاتی داریم بیان داشت: مشکل ما در اجماع داخلی ما است. مثلا کرزی به زور سی آی ای و به زور آمریکایی ها آمد، امروز همین کرزی، برای روس ها کار می کند. مساله این است که جامعه افغانی از نگاه سیاسی شخصی عمل می کند. در اینجا هیچ نوع مفکوره ای نیست. در پارلمان در هیچ مساله ای نبوده است که اینها بر سر آن متحد باشند. بسیاری از مسایل اصلا به کشورهای دنیا ربط ندارد. به خودمان ربط دارد. مثلا همین پارلمان ما باید یک فیصله کند که هر سفیر یا وزیری که به یک کشور دنیا می رود یک گزارش به یک منبع دهد و منابع هر انجو و دیگر چیزها بررسی شود. برای اینها می گویند روسها بودجه می دهند. یعنی ایرانی ها بودجه می دهند. افراد آن در بسیاری از قسمت ها هم مشخص است. سلاح نمی دهند. تل در بعضی از شرکت ها روان می کنند، مواد غذایی روان می کنند و پول آن را پس به سیاست های شان بر می گردد. کلان ترین افراد افغانستان در همین اوضاع دست دارند. کارهایی را که کرزی می کند تابحال از وی پرسیده شده است که این پول ها از کجا شده است؟ ضررش را هم نسنجیده اند. تنها کرزی نیست. افراد زیاد دیگری هم به همین منوال هستند. اینها فکر می کنند که اگر هر چیزی را خراب می کنند به نفع خودشان تمام می شود. اما در حقیقت بیخ و بنیاد مردم را خراب می کنند. ما همین نظام را می خواهیم، همین چوکات را می خواهیم با همین دموکراسی و اینها اما در مقابل اینها هر روز یک دردسر است.

وی در خصوص اهداف پاکستانی ها در مورد راکت پراکنی هایشان می گوید: پاکستانی ها همیشه در یک جنگ نااعلام شده در مقابل ما قرار دارند. آنها در شانزده سال گذشته کوشش کرده اند که از مناطق سرحدی ما بر سر آنها فیر شود. چرا که اگر یک جنگی بین پشتون و بلوچ و دو طرف بیندازند آنها خودشان و پنجابی هایشان بی غم است. اگر ما هم عکس العملی در مقابل شان انجام دهیم، پنجابی ها این را از خدا می خواهند که این جنگ در بگیرد تا بگویند این افغانستان است که دهشت افکنی می کند. پاکستان این کارها را خوب بلد است.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حشمت غنی
پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   یعنی که برادر بزرگوار شما با دولت مسخره اش درین رمینه هیچ مسؤلیت ندارد؟
ازکرزی یاد میکنی،از پارلمان یاد میکنی ،اما از گاو کلان که در آغیل است،هیچ یاد نمیکنی.

>>>   این که جواب مشک های پاکستان ميدهد ويانميدهد. مربوط میشود به برادر دیوانه تو در واقعیت برادر دیوانه تو تمام مردم افغانستان را به گروگان گرفته

>>>   تعدادی از افراد قبایل پانتا خور ونصواری یاغستان بدستور آی اس آی بکابل آمده اند تا جیب های شان را از کـد 91 پر نموده دوباره به یاغستان شان برگردند ، این تکتیک همان دوره انگریز است که روزی ریش های شانرا سیاه رنگ نموده می آمدند از کابل پول میگرفتندوخود را افغان ودشمن ومخالف انگلیس معرفی میکردند ، زمانی ریش های شانرا سرخ رنگ نموده نزد انگریز میرفتند واز وفاداری خودبه آنان اطمینان میدادند انگریزها هم چون میدانستند اینها بنده زر هستند جیبهای شانرا پرنموده واپس می فرستادند ،این طایفه همیشه می خواهند در زیر سایه قانون جنگل زندگی کنند وبه قانونیت واصول تابع نمیشوند،
اگر اینها بدون اجازه آی اس آی بکابل بیایند وبرضد پاکستان حرفی بزبان آورند در بازگشت زبان شان بریده میشود وجسد شان بعد از مثله دربین بوجی کنار سرک انداخته میشود اما اینان دستوری توسط استخبارات پاکستان برای مصروف سازی حکومت وگرفتن پول می آیند
این زالو های طفیلی جز پول ذره ئی علاقه به اوغانستان واین خاک ندارند

>>>   Dehganpoor
این سه حربه قوی شان است که از آن کارمیگیرند و این بیچارها هنوز هم در همان عصر عبدالرحمن زندگی می کنند.
به نطرمن ، علت عقب ماندگی این جامعه همین سه چیز است یعنی دولت مرکزی ، استفاده از قبایل پشتون و این اسلام سنتی که به جهاد بسیار ارزش میدهد و اکنون زمان آن فرا رسیده است تا در هر سه سیستم یک تغییر اساسی بیاوریم .

>>>   Akhizada
من حیرانم به این ملت که نام دولت شان اسلامی اما خانم رییس حکومت وحدت ملی نصرانی و باز هم لاف از اسلام میزنند و اسلامت و افغانیت میخواهند از همین انسان اتل ساختید. اگر مبنایی حکومت صهیونیستی همان مقصد تشکیل خانه یهودی ها بود، حق خود را حاصل نمودند و دولت نسبتا یهودی ایجاد نمودند. اما این ها بدتر از صهیونیست ها عمل میکنند. هزاران شرم باد بر شما قبلیه.

>>>   احساس پاک یک هموطن هندوباور مان را با سیاست های فاشیستی قومی و مذهبی غنی ، کرزی و گلبدین مقایسه کنید که این هموطن ما بمثابه شهروند خراسانی صلح ، همزیستی مسالمت اميز را آرزو میکند و قلب پاک ره درگاه پرورگار دعا میکند .
اما !
فاشیست های اوغانتبار هموطنان هندوباوران ما را از تمام حقوق شهروندی محروم کرده اند .
1: هویت در شناسنامه ها اسلامیت و افغانیت درج است . دیدگاه بالاتر از هیتلری
2: نام کشور جمهوری اسلامی اوغانستان .
بازتاب دهنده هویت فاشیست کشور و نظام بنام یک قوم و ستیز با دین باوران دیگر .
3: شهروندان هندوباورمان حق انتخاب و کاندیداتوری نه به پارلمان دارند نه به ریاست جمهوری و نه به وزارت .

>>>   در تاریخ اسلام طی چهارده قرن گذشته ثابت شده است که کشورهای مسلمان هرگز از رقابتهای مذهبی و جنگ و خونریزی و برادر کشی رها نشده و نخواهند شد، و همواره در جهل و عقبماندگی و فقرو فلاکت خواهند ماند

>>>   کاشکی بجای برادر قاق روده و قاق کله ات خودت رئیس جمهور این کشور میبودی.

>>>   و برادر بی عقل شما در امور کشور مداخله میکند که نظام و قدرت دارد چرا اوغانستان بجای فکر به صلح به فکر کمک پشتونهای پاکستانی که تابعیت پاکستانی دارند میشتابد در حالیکه خود اشرف غنی در پشت دیوارهای کانکریتی خیراتی سفارت امریکا پنهان شده است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است