عابد: نباید از کمیسیون انتخابات قطع امید کنیم
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۵۱    ۱۳۹۷/۳/۳ کد خبر: 151370 منبع: پرینت

ایستادگی کمیسیون انتخابات در برابر فشارهای وارد‌شده تا حد زیادی اعتماد مردم را نسبت به این کمیسیون اعاده کرده است. ایستادگی کمیسیون ثابت کرد که نباید ما امید خود را از این کمیسیون قطع کنیم. اکثریت اعضای این کمیسیون به استقلال آن و شفافیت انتخابات های پیش رو اهمیت قایل هستند و به آسانی تسلیم فشارها نمی شوند. در این میان نمی توان از نقش ریاست اجرایی و افکار عمومی و فعالان مدنی در شکل دهی این رویداد خجسته چشم پوشی کرد.

ریاست اجرایی جداً معتقد است که افغانستان در حال حاضر در شرایط حساسی قرار دارد و اگر انتخابات پارلمانی پیش رو به صورت غیر شفاف و نامنصفانه برگزار شود بحران جدی سیاسی خلق می شود که پیامدهای غیر قابل پیشبینی خواهد داشت و همچنین اعتماد مردم را به نهادهای انتخاباتی از بین می برد. تنها مشارکت وسیع مردم در انتخابات کافی نیست بلکه با تضمین شفافیت انتخابات های پیش رو، افغانستان می تواند گامی بلند به سوی رشد و توسعه سیاسی پایدار بردارد.

عبدالقهار عابد رییس دفتر ریاست اجرایی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عابد
انتخابات
نظرات بینندگان:

>>>   Khorasani
شما گرگ (غنی) را نگهبان گله خود گماشته اید،توقع دارید که از رمه محافظت کند ، و کارهای چوپان را با کمال حسن نیت و صداقت انجام دهد.

>>>   هارون میر سعیدی
ایا عادلانه هست این کرسی ها؟
تعداد کرسی‌های ۳۴ ولایات در انتخابات پارلمان (ولسی جرگه):

۱- کابل (۳۳) تن؛
۲- هرات (۱۷) تن؛
۳- ننگرهار (۱۴) تن؛
۴- بلخ (۱۱) تن؛
۵- کندهار (۱۱) تن؛
۶- غزنی (۱۱) تن؛
۷- بدخشان (۹) تن؛
۸- کندز (۹) تن؛
۹- فاریاب (۹) ت؛
۱۰- تخار (۹) تن؛
۱۱- هلمند (۸) تن؛
۱۲- بغلان (۸) تن؛
۱۳- غور (۶) تن؛
۱۴- پروان (۶) تن؛
۱۵- پکتیا (۵) تن؛
۱۶- جوزجان (۵) تن؛
۱۷- خوست (۵) تن؛
۱۸- سرپل (۵) تن؛
۱۹- فراه (۵) تن؛
۲۰- وردگ (۵) تن؛
۲۱- بادغېس (۴) تن؛
۲۲- بامیان (۴) تن؛
۲۳- پکتیکا (۴) تن؛
۲۴- دایکندي (۴) تن؛
۲۵- سمنگان (۴) تن؛
۲۶- کاپیسا (۴) تن؛
۲۷- کنر (۴) تن؛
۲۸- لغمان (۴) تن؛
۲۹- لوگر (۴) تن؛
۳۰- اروزگان (۳) تن؛
۳۱- زابل (۳) تن؛
۳۲- پنجشېر (۲) تن؛
۳۳- نورستان (۲) تن؛
۳۴- نیمروز (۲) تن؛
۳۵- کوچيان (۱۰) تن؛
۳۶-هندو (۱) تن
مجموعن ۲۴۹ وکیل از سی و چهار ولایت به شمول کوچی‌ها

>>>   Aksir
10 کرسی برای کوچی ها کاملن غیر عادلانه است چونکه کوچی ها در هر ولایت مسکن گزین اند. در هر ولایت که زندگی میکنند خود را کاندید کنند اگر مردم برای شان رای داد به مجلس نمایندگان راه پیدا کنند. خلاصه در افغانستان چه عادلانه است که تعداد سهم بندی نمایندگان در مجلس باشد.

>>>   سراسر فاشيزم وانحصار گرايي بيداد ميكند بهتر است بساط اين رژيم توتاليتار مستبد فاشيست ومتعصب ومتعفن برچيده شود تا مردم به عدالت برسند

>>>   Abdul Samad Mrowat
در مورد کوچی ها که بیچاره ها مسکن دایمی هم ندارند، بسیار بی انصافی شده است، بیچاره های اواره و سرگردان ،در دشت بیابان، میان کوهساران، نه نام دارند نه نشان، گا در افغانستان گاه در پاکستان ،هستند سرگردان، پیشه شان گشته قاچان انسان، غصب میکنند زمین ها را در کابل یا در پروان و بامیان، گاه در غزنی گاه در پنجشیر ،با مردم هستند دست و گریبان، چرا که هستند بسیار مردم نادان، مردم افغانستان و پاکستان امده از دست شان به فغان، همه دنیا شده به این کوچی ها حیران، گاه میخورند از دستر خوان پاکستان گاه از افغانستان . همه راز شان است پنعان. که برای کی کار میکنند از دل و جان. مردم افغانستان امده از دست ظلم شان به جان. نماینده شان است پریده، در پارلمان. امر میکنه پریده به افرادش، بگیر و نمان. جمع کن و بفروش به قیمت کبال در پاکستان. پا پولهای دزدی و غارت بخر پارتمان، یا در قندهار، یا مزار یا در بامیان. کسی نیست که مانع دزدی و غارت و چپاول شان گردد در کابل و قندهار و یا هم در شهر های لوگرو نیمروز باغیس و پروان و سمنگان. چرا که حامی شان است، ریس جمهور، جمهوری اسلامی اوغانستان. اگر کسی چیزی گوید، غنی میگوید ، بگیر و بزن و بدوان، تا سرحدات کشور ایران. همه این بد بختی ها انده از دست بی اتفاقی تاجکان. که بین هم افتاده اند در کابل و نیمروزو شغنان و بدخشان و پروان. خدا هدایت کند این همه تاجکان. که بیدا. شوند از این خواب زمستان. ورنه از دست شان میرود خانه و زمین و تاکستان. روزی میرسد که میشوند از کرده پشیمان. انگاه از دست خالی هیچ دردی ،نمیشود ،در مان. برخیزید ای ملت قهرمان افغان، نگزارید این دزدان دره های کوه سلیمان. که سرمایه علی ملی تانرا دزدیده انتقال دهند به پاکستان. باز کجا کجا میروید دنبال شان دوان دوان. ندارند انها معین مکان، گاه در افغانستان هستند گاه در پاکستان. گاه در تابستان گاه در زمستان. برخیزید ای ملت افغان. که باز میشی پشیمان. از خواب که کردی مثل درختان در زمستان، وقتی که بر خیزی همه چیز است تمام. نه جای لست و نه ملک و نه تاکستان. مکن غفلت از این بیشتر ای انسان. تا از کاری که کرده و میکنی، نشوی پشیمان. باز بردل نکنی ارمان. بده دست دوستی با دیگر ملیت های ساکن افغانستان. رهایی ده خود را از شر دزدان کوهای سلیمان. بیار کلمه توحید بر زبان. که هیچ وقت با قیامت علیه خاینین نمی کنی، تو زیان. ای برادر هموطن و مسلمان. .
ص. م. ب


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است