روند استخراج و صادرات زغال سنگ بررسی شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۱۰    ۱۳۹۷/۳/۲ کد خبر: 151328 منبع: پرینت

رییس اجرایی در نشستی وضعیت معادن زغال‌سنگ، روند استخراج و چالش‌های سرمایه‌گذاران در این بخش را به بررسی گرفت.
داکتر عبدالله در این نشست که با حضور نهادهای ذیربط دولتی و سرمایه‌گذاران برگزار شد، گفت که حکومت تلاش دارد تا سهولت‌های لازم را در بخش سکتور خصوصی ایجاد نماید.

خان‌جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع گفت که حکومت تعرفه را از ۲.۵ به ۲۰ درصد و قیمت هر تُن زغال را از ۳۹ دالر به ۹۰ دالر افزایش داده است. به همین دلیل، زغال سنگ غیر قانونی صادر می‌شود.
او افزود که پس از این اقدام، صادرات قانونی زغال‌سنگ به پاکستان کاهش یافته و صادرات غیر قانونی افزایش یافته است. سالانه ۵۰۰ هزار تُن زغال سنگ به پاکستان صادر می‌گردد.

سرمایه‌گذاران معادن زغال‌سنگ در یک بستۀ پیشنهادی مشکلات و درخواست‌های‌شان را در زمینۀ تعرفه، جواز کار، جریمه و نظارت جدی بر تولید و ترازو با رییس اجراییه کشور مطرح کردند.
آنان از حکومت خواستار تمدید قانونی قراردادها، معرفی شرکت‌ها به کمرگ‌ها، کاهش تعرفه، جلوگیری از صادرات غیر قانونی و حمایت از سرمایه‌گذاران این بخش شدند.

نجیب وردک معین گمرکات وزرات مالیه گفت که قبل از افزایش تعرفه در ۱۰۰ روز ۲۰۰ هزار تُن زغال سنگ به ارزش ۴۰۱ میلیون افغانی صادر می‌گردید، اما حال ۲۸۴ تُن به ارزش ۲۴ میلیون افغانی صادر می‌شود.

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن گفت که برای اولین بار مطالعات زغال‌سنگ انجام شده که در آن فرصت‌ها، چالش‌ها و چگونگی شرایط قرارداد واضح گردیده است.
او افزود که در این گزارش بسیاری از مشکلات سرمایه‌گذاران به ویژه در بخش تعرفه، بازار و صادرات زغال‌سنگ، شرایط و تطبیق قرادادها حل خواهد شد.

رییس اجرایی به مسوولان نهادهای ذیربط دولتی و شرکت‌های زغال‌سنگ وظیفه سپرد که گزارش وزارت معادن را به صورت دقیق بخوانند و دیدگاه‌های‌شان را برای نهایی‌سازی آن شریک سازند.
وی وعد سپرد که پس از ارزیابی گزارش وزارت معادن و پیشنهادات سکتور خصوصی، تمام موارد را در سطح رهبری حکومت به بحث می‌گیرد.
عبدالله بر حفظ و تداوم تصدی زغال‌سنگ و استخراج قانونی آن تاکید کرد ورزید و گفت که تا حد ممکن حکومت از سکتور خصوصی حمایت می‌کند.

در اخیر برنامه، رییس اجرایی مشکلات شرکت هوایی افق شرق را که از دو سال به اینسو متوقف است، نیز مورد ارزیابی قرار داد. قرار است پس از طی مراحل قانونی، شرکت هوایی افق شرق فعالیت‌اش را از سر گیرد.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
زغال سنگ
عبدالله
نظرات بینندگان:

>>>   هر کار کنی .....ها از پدر پدر دزد و نوکر دال خور ها است آنها برای قانون و ملت افغانستان هیچ ارزش قایل نیست فقط مهم این است که ارباب شان پنجابی چی میخواهد
زنده باد پنجابی که پشتون را با همه افتخارش سوار است
احمد از کابل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است