قطعنامه کنفرانس علمای افغانستان، اندونیزیا و پاکستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۰    ۱۳۹۷/۲/۲۲ کد خبر: 150916 منبع: پرینت

بسم الله الرحمن الرحیم
فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ ذَٰلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلًا (سورهٔ نساء-آیهٔ ۵۹)
ترجمه: اگر شما در کاری اختلاف نمودید، انرا به الله سبحانه و تعالی و پیامبر صلی الله علیه و سلم راجع نماید، اگر شما به الله متعال و روز اخرت ایمان دارید، و این تاویل خوب و درست می باشد.

ما علمای جمهوری اسلامی افغانستان، جمهوری اندونیزیا و جمهوری اسلامی پاکستان به تاریخ ۱۱ می سال ۲۰۱۸ که مطابق است به تاریخ ۲۵ شعبان سال ۱۴۳۹ هجری قمری، در شهر بوگور اندونیزیا در کنفرانس سه جانبه اشتراک نموده و روی تهدیداتی بحث نمودیم که برادران و خواهران مسلمان ما در افغانستان و نقاط دیگر جهان به آن مواجه اند.
با اتباع از اصول وحدت و همبستگی و همچنان در روشنی برادری و اخوت، ما در افغانستان، پاکستان و تمام جهان اسلامی متعهد به تامین صلح بوده و بر ان تاکید می نمایم.

با در نظر داشت اینکه برادران و خوهران مان در افغانستان از چندین دهه بدین سو با مشکلات، دشواریها و رنج و الم روبرو اند و با وجود همه این ناهنجاری ها، آنان برای رسیدن به صلح تلاشهای خویش را ادامه داده و نا امید نگردیده اند. ملت مؤمن و مسلمان افغانستان در مقابل این همه مصائب مقاومت و متانت از خویش نشان داده است.

با اظهاری همبستگی با آنان جهت رسیدن به صلح و با الهام گیری از احکام مقدس قران و سنت، ما از تأمین صلح و رفاه در افغانستان به صورت کلی حمایت میکنیم، و به شکل خاص بحث های خویش را طوری متمرکز میسازیم که علما چگونه می توانند جهت رسیدن به صلح، فضای مساعد صلح را به میان بیاورند.
کنفرانس علماء برا اساس این حکم قرانکریم که میفرماید: فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ ذَٰلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلًا (سورهٔ نساء-آیهٔ ۵۹)، برگزار می گردد.

ما تاکید می نماییم که هدف اصلی ما وحدت امت اسلامی می باشد و طوریکه در نماز شانه به شانه در پهلوی همدیگر میایستم، امت مسلمه باید با هم متحد شود تا فاصله موجود بین امت اسلامی از میان برداشته شوند.
ما بر اساس این اصل قرانی که میفرماید: وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا (أل عمران ۱۰۳)، تلاش می نماییم که فاصله را از بین برده تا الله تعالی در عوض ان رحمت و برکت خویش را نازل گرداند.

با در نظر داشت حقایق فوق الذکر در این کنفرانس بر موضوعات ذیل توافق نمودیم:
1. اسلام دین صلح، تحمل و اعتدال است. کلمه اسلام از سلام اخذ گردیده است که به معنی صلح و نجات می باشد. مسلمانان واقعی باید از ترحم و مهربانی کار بگیرند.

2. پیام اساسی اسلام مبنی بر صلح، ترحم، و مهربانی است. به همین منظور ما از پیام پاکستان (فتوی متفقه ۱۸۰۰ تن از علمای پاکستان) از قطعنامه های علمای افغانستان و تمام ابتکارات و قطعنامه های صادر شده از جانب جهان اسلام حمایت می نماییم که بر صلح و اخوت اسلامی پافشاری نموده و خشونت و تروریزم را تقبیح نموده اند.

3. صلح امر الهی است و بر هر مسلمان واجب است که در زندگی، گفتار و کرداد معنوی خویش از این امر متابعت نماید. تمام مشکلات میان مسلمانان باید در روشنی قرانکریم و سنت نبوی حل و فصل گردد. ما علما به همین منظور از پیشنهاد اخیر صلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان که از سوی رییس جمهوری اسلامی افغانستان محمد اشرف غنی در فبروری ۲۰۱۸ د کنفرانس دوم پروسه کابل اعلان گردید، حمایت و تشکری می نماییم. ما همچنان از کشورهای منطقه، جهان اسلام و جامعه جهانی سپاس گذاری میکنیم که از روند صلح افغانستان حمایت خویش را اظهار نموده اند.

4. با در نظر داشت اینکه شرایط لازم برای صلح در افغانستان مهیا گردیده است، بر تمام جناحهای دخیل صدا میکنیم که مذاکرات مستقیم را اغاز نمایند. زیرا، مشاوره برای حل صلح امیز یک امر دینی است و در آیات مختلف قرانکریم مثل سوره الشوری ایه ۴۲ و ۳۸ برآن تأکید گردیده است و مشوره کار مؤمنان نیکوکار شمرده شده است.

5. منحیث وارثین پیامبر صلی الله علیه وسلم و مفسرین قران و محدثین، علماء در جامعه اسلامی برای حفظ ماهیت واقعی اسلام نقش اساسی دارند، این میراث واقعی پیامبر صلی الله علیه وسلم است که برا اساس ان رحمت للعالمین توصیف گردیده است. ما به همین منظور به این امانت بسا بزرگ شانه داده ایم تا با توجه به اصول اخلاقی اسلام برای اخوت اسلامی و اخوت انسانی کار کنیم.

6. علماء منحیث ورثه الانبیاء وظیفه دارند که برای ارتقای ارزشهای جهانی دین مقدس اسلام مثل صلح، تحمل و عدالت اجتماعی کار کنند و همچنان مردم را تشویق نمایند که در زندگی خویش این اصول را معیارات اساسی و رهنمودی قرار دهند.

7. علمای امت اسلامی و بالاخص علمای اندونیزیا، افغانستان و پاکستان از تمام مشکلات و تهدیدات که کشور های اسلامی با آن روبرو اند با خبر هستند و میتوانند برای صلح و همبستگی در جهان اسلام و به شکل خاص در افغانستان فعالانه نقش داشته باشند.

8. رهنمودها و موعظه های مؤثر علماء که مبنی بر احکام مقدس قران و ارشادات نبوی باشند مانند این اصل که رسول الله صلی الله علیه و سلم به پیگیری راه اوسط و میانه ترجیح میداد و معیار زندگی خویشرا وسطیت ساخته بود، راه درست و خوبتر برای مسلمانان نیز همین راه میباشد، طوریکه رسول الله صلی الله علیه وسلم فرموده است: اعمال نیک را به شکل مناسب و با اخلاص و اعتدال انجام دهید، دایم راه میانه را اختیار نمایید و در رفتار نیز از اعتدال کار بگیرید تا به مقصد خویش که جنت است برسید.(سَدِّدُوا وَقَارِبُوا، وَاغْدُوا وَرُوحُوا، وَشَىْءٌ مِنَ الدُّلْجَةِ‏.‏ وَالْقَصْدَ الْقَصْدَ تَبْلُغُوا ‏"‏‏.‏ بخاری جلد هشتم، حدیث ۴۷۰)

9. ما یک بار دیگر پافشاری می نماییم که خشونت و تروریزم باید با هیچ دین، ملت، تمدن و قوم ارتباط داده نشود، چون افراطیت خشونت بار، تروریزم، حملات انتحاری و خشونت علیه افراد ملکی، در تصادم با اصول دین مقدس اسلام قرار دارد.

10. منحیث یک خانواده امت اسلامی، ما از روند همه جانبه صلح حمایت می نماییم، و اماده هستیم که در این روند فعالانه همکاری نماییم همچنان از همه تلاشها و پیشنهاد های صلح با در نظر داشت نصوص ذیل حمایت میکنیم که سبب صلح دایمی در افغانستان گردد:
• إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْج وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ: مؤمنان برادران یک دیگرند، میان انها صلح نمایید و از الله تعالی بهراسید تا بر شما رحم گردد. سوره الحجرات آیه ۱۰
• قال رسول الله صلى الله عليه وسلم ألا أخبركم بأفضل من درجة الصيام والصدقة والصلاة ؟ قلنا بلى . قال إصلاح ذات البين وفساد ذات البين هي الحالقة، (ترمذي) رسول الله (ص) فرمودند، آیا شما را با خبر نمایم از عملی که از صیام، صدقه و نماز بهتر است، آنان گفتند: بلی، رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمود: صلح نمودن میان مردم، چون فساد میان انها هلاک کننده است.
• رسول الله صلی الله علیه و سلم در یک حدیث فرموده است: (مَثَلُ الْمُؤْمِنِينَ فِي تَوَادِّهِمْ وَتَرَاحُمِهِمْ وَتَعَاطُفِهِمْ مَثَلُ الْجَسَدِ؛ إِذَا اشْتَكَى مِنْهُ عُضْوٌ تَدَاعَى لَهُ سَائِرُ الْجَسَدِ بِالسَّهَرِ وَالْحُمَّى) مثال مؤمنان میان ایشان در محبت، ترحم و عاطفه مثل یک جسد میباشد، وقتیکه یک عضو ان درد نماید، تمام وجود نا ارامی و درد را احساس مینماید. متفق علیه

11. در این بخش ما از تلاش های علمای افغانستان و پاکستان که برای صلح و برادری میان مردم و حکومتهای دو کشور در روشنی قران و سنت و بر اساس تعالیم اسلامی انجام میدهند، حمایت می کنیم.

12. در پایان ما از دولت اندونیزیا سپاسگذاری مینماییم که به شکل مخلصانه بین علمای سه کشور و جهان اسلامی این پروسه همکاری را اغاز نموده و در آینده نیز از آن حمایت میکند.

الله تعالی در اعمال صالحه ما برکت عنایت فرماید
بَلِ اللَّهُ مَوْلَاكُمْ وَهُوَ خَيْرُ النَّاصِرِينَ
الله تعالی نگهبان و بهترین کمک رسان شما است. سوره آل عمران ایه ۱۵۰
بوگور، ۱۱ می سال ۲۰۱۸ و ۲۵ شعبان سال ۱۴۳۹ هجری قمری

سید احسان طاهری


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کنفرانس علما
اندونیزیا
نظرات بینندگان:

>>>   بار خدایا به این علمای سه کشور آگاهی و علم عطا فرما
از این حیرانم که علما چرا به حضور امریکا و سایر کشورها در افغانستان اشاره نکرده است در حالی که مشکل اساسی مخالفان دولت همین انها شب روز داد می زند که این دولت یا نظام کنونی افغانستان همه چیز ان ساخته از صفر تا ساخته امریکاه است به همین خاطر برای اینکه با نوکر مذاکره کند می خواهد با ارباب مذاکره کند مخالفان به خاطر حضور نظامیان امریکاه مخالفت خود را جهاد می داند
اگر به واقعیت قضیه نگاه کنیم حق با مخالفان دولت(طالبان)است حیف که استراتژی ومفکوره از خودشان ندارد و اکثر برنامه های انها از بیرون صاور می شود
تعجب من از این است که علما سه کشور است چرا حرفی از صحیح بودن یا صحیح نبودن جهاد در افغانستان چیزی به زبان نیاورده است
فقط مطالبی را مطرح کرده که چند دهه است که توسط رسانها وتریبونهای مختلف پخش ونشر می شود
مهاجر

>>>   این همه رفتند و خوردند و باد کردند و در نهایت معلوم نشد که انتحاری حلال است یا حرام .
جنگ طالبان با مردم افغانستان جهاد است یا فساد.
در جنگ بین طالب و قوای مسلح کی شهید میشود و کی مردار
موجودیت قوای خارجی همکاری است یا تجاوز
آنچه با ایشجی شد در حکم لواط است یا نی
و
ودر نهایت آمدند و گفتند که 2+2=4 است.
پیش از رفتن شما ما اینرا میدانستیم
عالمان گر این چنین با شد ز جاهل گله نیست.

>>>   کنفرانس "علمای" افغانستان، پاکستان و اندونیزیا ، یک بینی بریدگی کلان برای ع و غ است. این قطعنامه که با "کلی بافی"
شروع و با "کلی بافی" خاتمه می یابد، حتی جرات آنرا ننموده که در هیچ جایی از طالبان ( به خوبی یا بدی) نام بگیرد. تنها در یک مورد که غنی کنفرانس متذکره را سازماندهی کرده بود میگوید:
"ما علما به همین منظور از پیشنهاد اخیر صلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان که از سوی رییس جمهوری اسلامی افغانستان محمد اشرف غنی در فبروری ۲۰۱۸ د کنفرانس دوم پروسه کابل اعلان گردید، حمایت و تشکری می نماییم."

اگر دقت نمایید نقش اشرف غنی تا سطح
معاون سخنگوی رضوی پایین آورده شده است در حالیکه در داخل کشور نذیر احمد احمدزی تلاش داشت آنرا بعنوان تیزس!!! (میان خالی) غنی معرفی کند!!
ولی حتی طالبان بیسواد هم آنرا آنقدر بی ارزش دانستند که به یکبار خواندن هم نمی ارزید!!!!

>>>   9. "ما یک بار دیگر پافشاری می نماییم که خشونت و تروریزم باید با هیچ دین، ملت، تمدن و قوم ارتباط داده نشود، چون افراطیت خشونت بار، تروریزم، حملات انتحاری و خشونت علیه افراد ملکی، در تصادم با اصول دین مقدس اسلام قرار دارد."
یعنی اینکه هیچ مقام افغانی از این روز به بعد حق ندارد بگوید که تروریستها و دهشت افگنان در پاکستان لانه دارند؟؟!!

>>>   باعرض احترام به علم علمای ربانی ومجاهد اسلام ازآنجائیکه اسلام یک مکتب اللهیست ومسلمانان شاگردان این مکتب هستند. بمنظورتامین عدالت مادی اجتماعی اقتصادی وسیاسی این مکتب نیاز به قانون دارد تااینکه اینکه این شاگردان تمام حقوق شان بطور عادلانه تامین گردد که خوشبختانه این مکتب دارای قانونیست که نظیرش دردونیا وجود ندارد.باتاسف اگرازواقعیت نگذریم باتاسف باید بگویم که جامعه بعضی یااکثریت علما طوریست که بعضی موضوعات راذکر وازبعضی چشم پوشی میکنند توهین نشود مانند کسانیکه ذکرشان درقرآن شده که به بعضی از آیات ایمان دارند وبه بعضی کفر میورزند اینها ازصلح صحبت میکنند وعوامل جنگ رافراموش کردند صلح درجامعه ای ممکن است که عدالت تطبیق شود وعدالت زمان تطبیق میشود حق مظلوم ازظالم گرفته شود واین زمان ممکن است که قانون این مکتب بالای شاگردان عملی شود واین درست زمان انجام میشود که مجریان قانو تحت استعمار نباشند وواقعاشاگرد واقعی بوده واین قوانین راازدل وجان قبول داشته باشند صحبت زیاداست.
احمدی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است