متن کامل نامه رحمت الله نبیل به غنی و عبد الله
 
تاریخ انتشار:   ۱۶:۴۷    ۱۳۹۷/۲/۱۹ کد خبر: 150860 منبع: پرینت

د افغانستان د نظام د سلامتیا او پتمن افغانستان د بقا لپاره؛
د ډاکټر اشرف غني او ډاکټر عبدالله عبدالله څخه د استعفا غوښتنه:
مردم افغانستان در دهه های پسین برای دفاع از عزت و شرف این مرز و بوم ، بیشتر از بیست فیصد از فرزندان دلیر خود را در میدان های حق و سنگر ایثار به تمنای افق روشن و فردای بهتر این کشور از دست داده و تا هنوز هم برای دفاع از هنجار ها و ارزش های ملی و دینی در میادین عزت حاضر به قربانی هستند.

علی‌الرغم همه‌ای جان فشانی‌های پیش قراولان سنگرِ شرف، بنابر نبود کفایت و درایت رهبری عقلانی در سطح استراتیژیک حکومتِ وحدت ملی؛ دست‌آوردهای دیروز و ثمرۀ جا نفشانی‌های امروز ملت ما به معامله گرفته شده و با تأسف این امر نامیمون مایه نگرانی همه شهروندان مسوولیت‌ پذیر قرار گرفته و بطور قطع آینده افغانستان را با تهدید جدی مواجه ساخته است.

عدم ظرفیت در امر استفاده بهینه و روش‌مند از منابع، امکانات و فرصت های چندلایۀ محسوس و نامحسوس ملی در کشور توسط مسوولین طراز اول حکومت وحدت ملی، موجب شده اند که فرصت‌ها به چالش‌ها و چالش‌ها به بحران در حوزه‌های مهم امنیتی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مبدل شوند.

یقیناً خلق و زایش بحران‌های روز افزون و فنا کننده در کشور، در یک چشم انداز ژرف و نگاه حقیقت گرایانه، زادۀ تحرکات خِرد ستیز و غرض‌آلود عالی‌جنابان در گام نخست «ارگ و سپیدار» و مشاورین مشکوک الهویت‌ و فروخته شده شان اند.

شما از خطوط ایکه در آغازین روزهای حکومت وحدت ملی در شعاع منافع ملی ترسیم کرده بودید، بی‌محابا و بی‌هیچ تمکینی عبور کردید. در عوض به‌جای ایجاد فضای وصل؛ فضای فصل را ترجیح و انتخاب کردید. تمام پروسه های ملی را قومی و تباری ساختید. با سیاسی نمودن نهادهای امنیتی، عدلی و قضایی، تمکین به‌خواست‌های استخبارات خون آشام پاکستان دربخش تبادل اطلاعات استخباراتی و بعضی معاملات پنهان دیگر با دشمنان مردم ما و نقض بیشتر از پنجاه فیصد از مفاد قانون اساسی، فلج نمودن دستگاه اقتصادی و دستگاه دیپلوماسی کشور، عملاً با این اقدامات افغانستان را به لبۀ پرتگاه سوق دادید.

آیا شما می دانید که یازده فیصد تقلیل در شمار نیروهای امنیتی و دفاعی ما در یکسال به چی دلیل بوده و چی پیامی را برای به اصطلاح سر قوماندان اعلی میرساند؟ بدون شک پیام واضح آن اینست که تمام طرح ها و پالیسی های امنیتی و دفاعی تان یا ناکام است و یا هم جز توطیه هستید.
تصاعد و گسترش حملات دهشت‌افگنانه و تروریستی در شهرهای بزرگ کشور از جمله پایتخت، همه‌ای کمر بندهای امنیتی از سرخ تا سبز و حتی محدوده ارگ وسپیدار که بیشتر از سی‌صد جریب زمین بیشتر نیست در امن نبوده و زیر تهدید قرار دارد. باید پذیرفت، که مسوول این همه مصائب و بحران‌های تباه کننده جز از شما عالی جنابان کسی دیگری نیست.

شما عالی جنابان آنقدر برخلاف وظایف اصلی خویش، غرق در خلق تفرقه برای بقای نامیمون خود بین اقوام باهم برادر کشور بوده اید که مردم را کاملاً فراموش کرده و هیچ فکری به آنها ندارید. ترویج ادبیات انزجار، نفرت و تفرقه ‌افگنی‌ های حساسیت بر انگیز مبیین عدول‌ تان از موازین و ارزش‌های ملی بوده و پیامدهای ناگواری در پی داشته است. همین‌طور، نگاه تان به مسایل مهم ملی از عینک تئوری توطئه، بحران بی اعتمادی و چند دستگی درون ساختاری را در نهادهای ارگ و سپیدار و برنامه های ملی تا حدی نهادینه ساخته اید که ناخود آگاه ذهن جامعه و مردم ما را چنان تسخیر نموده و توان درک و شناسایی بی طرفانه و واقعبینانه را بعضآ حتی از اکثریت چیز فهم کشور نیز سلب نموده است، چون شما جهت کسب حمایت، روزمره سوژه خلق می نمایید و مردم ما را به جان هم می اندازید.

هرچند توقع ایفای مسؤلیت مسوولانه از جناب شما داکتر صاحب اشرف غنی که از شدت مریضی بزرگ سخت رنج می برید، خواستی است توان فرسا و دور از حوصله و ظرفیت‌تان، اما راه‌حل چیست و چاره در کجا است؟

بنده با درک وانتباه حقیقی از وخامت سیاسی، امنیتی و زایش بحران های متراکم در کشور برای نجات افغانستان و جلوگیری از تبدیل شدن آن به نابودی نظام، پیشنهادهای مشخص ذیل را برای هر دوی شما بزرگواران دارم:

الف: هر دوی بزرگواران بالاى ملت زجر دیده رحم نموده و رسماً از مردم افغانستان معذرت خواسته و استعفاى خويش را هم اکنون اعلام کنید، اما تاريخ كناره گيرى عملى خود را به اعلام نتايج انتخابات زود هنگام مأكول سازید. با این اقدام جسورانه، كشور را از بحران قانونيت و مشروعيت نجات داده و از سقوط احتمالی نظامی که به قیمت خون ملیونها افغان بدست آمده است نجات دهيد.

ب: يكى از شما بزرگواران تمام توجه و توان خويش را بالاى برگزارى انتخابات شفاف و قابل قبول در اواسط سال ١٣٩٧ متمركز نموده، و بزرگوار ديگر تمام توجه و توان خود را بالاى جنگ با تروریزم و مسایل امنیتی در کشور معطوف داشته و ديگر وعده‌هاى ايجاد شغل، سرپناه و تبديل نمودن شهرهاى افغانستان به مراكز تجارتى منطقه، اصلاحات و تحولات و امثال‌هُم را بگذاريد در طاق‌هاى "كوتى باغچه"، چون بلند رفتن میزان فقردر کشور ما از ۳۸ در صد به ۵۴ در صد واضح میسازد که تا چه حد وعده های تان عوامفریبانه و واهی بود.

ج: برای اینكه ماموريت ملى خود را به خوبى به پيش ببريد و مشاورين فروخته شده و مخرب‌تان باعث ايجاد تنش و اختلاف و توليد تئورى توطئه نشوند، پيشنهاد مي‌نمايم تا هر دو بزرگوار در ارگ رياست جمهورى مستقر شويد و از آنجا اين دو وظيفه مقدس را با تمام امانت‌دارى و تعهد ملى به پيش برده و نام‌هاى تان‌را با حروف زرين در تاريخ كشور ثبت نماييد.

ناکامی شما عالی جنابان در امر رهبری و مدیریت کشور بر هیچ کسی پوشیده نیست و وضعیت فعلی کشور شاهد مطلق آن است. بناءً برای یکبار هم که شده منافع ملی و سلامت نظام را بر منفعت تیمی و فردی خویش ترجیح داده، استعفای خود را برای ملت پیش‌کش و زمینه انتقال مسالمت‌آمیز رهبری حکومت را بعد از انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری به رییس جمهور منتخب بسپارید.

در صورت تحقق این امر نیک ما شاهد چند پیامد مثبت ذیل خواهیم بود:
۱- احیای مجدد اعتبار از دست رفته خودتان (هردو بزرگوار).
۲- ترمیم اعتماد از دست رفته بین حکومت و شهروندان.
۳- زدودن ذهنیت تئوری توطئه در امر برگزاری انتخابات و برگشت صلح و ثبات در کشور.
۴- تقویت و برگشت اعتماد از دست رفته شهروندان به کمیسیون‌های انتخاباتی و روندهای مردم سالار در افغانستان و بلند رفتن سطح مشارکت مردم ما در پروسه های ملی.
۵- تغییر موج تباه کننده تعصبات قومی به تعامل و هم‌دیگر پذیری.
۶- تقویت و تشریک مساعی سیاسی بین احزاب، ایتلاف‌های مطرح و شخصیت‌های مهم در شعاع منافع ملی افغانستان.
۷- دمیدن نفس تازه به حکومتی که در حال متلاشی شدن است.
۸- تقویه نظام افغانستان.
۹- بالا بردن سطح و گراف مشروعیت مردمی حکومت.
۱۰- تاثیرات آنی بالای انگیزه و مورال رزمی نیروهای دفاعی و امنیتی و تغیر جدی و موثر در وضعیت امنیتی کشور.
۱۱- و بالاخره مساعد نمودن بستر برای انتقال مسالمت آمیز قدرت از مجراهای دموکراتیک، یعنی؛ انتخابات از زمره پیامدهای مثبت محتمل استعفای شما عالی جنابان خواهد بود و یکبار دیگر کشور عزیز ما در مسیر مشروعیت سیاسی و قانون اساسی قرار خواهد گرفت.
اگر شما و مشاورین تان فکر می کنید که وضعیت کشور به جهت مثبت و امید بخش در حرکت است، اشتباه میکنید و من برایتان منحیث یک افغان متعهد به ارزش های کلان کشورم می گویم که "كارد به استخوان مردم رسيده است."
وضعيت فعلاً طورى است كه ارگ و سپیداراز مردم و مردم‌سالاری در هراس اند، مردم از توطئه‌ها و نيرنگ‌هاى مرموز حکومت وحدت ملی می‌هراسند. سران حکومت در لاک فکری حلقه‌ای فرتوت از مشاوران خاص قرار گرفته که از گفتن حقایق و واقعيت ها به رهبران شان بيم داشته و این امر ناصواب باعث گرديده است، تا سران حکومت در عالم رویا، بزرگ نمایی کاذب کرده و به شهروندان وعده‌های تهی از حقیقت بدهند و از راس هرم قدرت توسط عینک استخبارات بیگانه وضعيت حاکم بر جو امنیتی_سیاسی افغانستان را بازى شطرنج فكر ‌كنند و خود را بازي‌گران ماهر اين بازى بخوانند، اما به زودی خواهند دانست كه "مهره"اى بيش نبوده اند، چون بازي‌گران اصلى مردم اند و بدون تردید تداوم خلق بحران از جانب حکام عوام فریب و مسوولیت گریز صبر و حوصله شهروندان را به آخر رسانیده ودور نیست تا مردم افغانستان برای احقاق حقوق اساسی خویش متوسل به رستاخیز ملی شوند.

نو ځکه د هېوادوالو او د دی عظیم ولس له قهر څخه د خوندي پاتې کیدلو او په افغانستان کې د شپاړسم لویي د برخلیک د تکرار د مخنیوي لپاره تاسې ښاغلي ( ډاکټر اشرف غني او ډاکټر عبدالله ) خپله عاجزي قبوله، د خلکو حقه غوښتنو ته لبیک ووایئ او ځانته ښه نوم پریږدئ!
تل دی وی افغانستان
ژوندی دی وی د افغان با تور ولس
په درناوی

رحمت الله نبيل
۱۸-۲-۱۳۹۷


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نبیل
غنی عبدالله
نظرات بینندگان:

>>>   تاحال پلان های امان الله خان وداود خان تکمیل نشده چگونه جناب رئیس جمهور میدان را گذاشته وبرود ، عبدالله عبدالله خیر اگر برود نرود او کدام صلاحیتی ندارد بودن ونبودنش مساوی است ،
ر

>>>   جناب رئیس جمهور باید اسپ خودرا عوض احمد زی به پارلمان انتصاب کند چون موصوف فر د جاهل وبی دانش و امق است ، بنا بعوض او همان اسپ بهتر است >

>>>   تهداب خیانت جنایت تقلب و معامله این دولت مزدور راشما جناب . کرزی سپنتا با پنهان کاری و وطن فروشی تان مانده اید حالا که بشما اب قدرت ثروت به حلقوم تان نمی چکد داد فغان تان بالا شد من اگر بجای شما میبودم یا خودکشی میکردم یا دوا طلبانه در زندان میرفتم اگر محاکمه مردمی شود اول تو بعد کرزی و سپنتا حلقه اویز شوند نوش جان غنی عبدالله .

>>>   به تبلیغات این .....وحشی مردم بازی نمیخورد و اشرف غنی یک ریس جمهور واقعی و وطن پرست است وما همرایش ایستاده خواهیم بود این همه بد بختی هارا همین ناموس فروشان و اخوان الشیاطین به راه انداخته و نمیخواهد که افغانستان ارام بماند این تمام انفجارات و اختطاف دزدی و جاسوسی را همین احمقهای دوران چور و چپاول میکند و نمیخواهد که افغانستان ارام باشد

>>>   متن خوبي از نام آقاي نبيل "نوشته شده است " و حقايق تلخ اما واقعي يي را در بارهء شرايط و اوضاع جاري كشور مان ارائه كرده است. فقط ميخواهم از نبيل صاحب بپرسم كه در دوره يي كه خودت متصدي رياست امنيت ملي بودي چه دست آوردي داشتي؟
با توجه به شرايط ان زمان و با در نظرداشت امكانات موجود در دوره شما ، ايا امنيت مردم بيچاره افغانستان؛ تأمين شده بود؟
حالا كه زمان انتخابات نزديك و نزديكتر شده ميرود هر كسي و يا گروهي ، مسايلي را پيش ميكشند تا نظر رأي دهنده گان را تا حد ممكن؛ تغيير بدهند. استعفأ و انتخابات زود هنگام ؛ راه حل نيست و اين مسأله را خودت بهتر از من ميداني ! احتمال كودتا و سرنگوني حكومت هم اگر مورد حمايت "جامعهء جهاني " نباشد مردود است. فقط به مردم توصيه كنيم كه در انتخاب خود؛ دقت بكنند و بس !
معشوقه چو بيوفا برامد
شرمندهء انتخاب خويشم

>>>   نبیل صاحب پیام شما پیام مردم افغانستان است ولی متاسفانه روزهای کمپاین انتخاباتی شعارهای که با مردم افغانستان داده است مردم از یادش نرفته اینها همه کاذب بودند فریب دادن با خونخوار بودند تشنه خون مردم بودند منتظر قدرت بودند اکنون از سه سال است بالای گرده مردم بیچار ه افغانستان سوار شده اند پاین کردن این دو فرعون اندیش از بالای قدرت خیلی مشکل است این مملکت چتلستان است اروپا نیست ریس جمهورش با وعده داده شده خود وفا کرده نتواند استعفا بدهد فرهنگ استعفی در ضمیر این دو شخص نیست ومردم افغانستان نزد این عالی جنابان کدام اهمیت وارزش ندارد . خدا خیر عاقبت داشته باشد سر از اکنون در فکر تداوم قدرت خود هستند ازهمین حال گروپ کمپاین هایش شروع شده تا سال اینده روز انتخابات کار وپیکار مینماید وبس

>>>   عبدالله با ماندنش در پست غیررسمی ، تشریفاتی و بدون صلاحیت ریاست اجراییه فقط سرپوشی است برای بقای ریاست جمهوری اشرف غنی. اگر او می خواهد خدمتی برای افغانستان انجام دهد و واقعن بقای غنی را به چالش بکشد باید استعفا کند. نیکنامیی بهتر از این ممکن هرگز برای عبدالله میسر نشود و شاید هم در تاریخ این کشور برایش یگانه افتخار باقی بماند.
شمشیرسنگ

>>>   نبیل خان خودت که بودی چی کردی یک ریس ناکام و مذدور به کرزی و تیم مافیایی اش بودی با این نوشته ها شاید بعضی نادان ها را اغفال کنی اما همه را نمیتوانی به هر حال غنی نوکر است در این شکی نیست اما به رهبری داکتر عبدالله یقین دارم که کشور را از این حالت نجات میدهد خداوند همرایش باشد به یاران دو روزه اش ضرورت نیست

>>>   نبيل جان شما خود را اول از رکاب استعمار خلاص و از غلامى و بردګی ابا ورزيد تا اشرف از شما پند بګير د. نه کل باند نه کدو...

>>>   عبدالله خان قهر کرد وبه هندوستان رفت فردای ان ارباب های غنی وعبدالله امدند وتوزیع تذکره را معطل کردند وبه غنی گفتند تو مارا فریب دادی وگفتی که عبدالله با این کار موافق است حال چنین شد غنی گفت وراستش را هم گفت اول چنین بود بعد از اثر فشار دوسه طرفدار عبدالله کار وارونه گردید بهر صورت در ارگ اختیار بدست رهبر مسیحیان مارونی جهان است {رولا غنی}هرچه او بگویپ غنی بیدرنگ اجرا مینماید او هم از بالا ها فرمان میگیردبهر صورت برای فعلا توزیع تذکره کمرنگ شد تا فرونشستن احساسات عده ای این کار را معطل نموده اند خارجی ها هم فقط میخواهند اختلافات بین الاقوام را تشدید نمایند ونزدیک به اهداف خود موفق شده اند وهم میخواهند بی دین ها وبی خداهارا در کشور بارز تر سازند وهمچو پدرام هارا مطرح نمایند در عقب هراقدامی تحریک بی دینی ودین ستیزی متبلور است
لالی از ننگرهار

>>>   متن خوبی نوشته شده واقعیت ها گفته شده اگر بر کسی بر بخورد شاید خوشش نیاید . اما بدون شک وضعیت به همین منوال است که شرح داده شده است. کارد به استخوان مردم رسیده است . بیکاری ، فقر اقتصادی ، بی عدالتی ، تعصبات قومی ، فساد اداری و خویش خوری در تعین افراد در حکومت ،اعتیاد ۱۰ فیصد مردم به مواد مخدر ، دزدی ، بی امنیتی وهرروز ده ها قتل وکشتار مردم بیگناه !
همان کسی که می گوید همه چیز خوب است پس من از وی پرسان می کنم که پس وجدانت کجا است ؟

>>>   نبیل یک ریس ناکام و مذدور به کرزی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است