درسهایی را که از 7 و 8 ثور گرفته اید بنویسید
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۶    ۱۳۹۷/۲/۷ کد خبر: 150371 منبع: پرینت

موضوع هفته شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpapaer)، مصادف شده است با هفتم و هشتم ثور که یکی کودتا علیه داوودخان و روی کار آمدن رژیم کمونیستی می باشد و دیگری سالروز پیروزی مجاهدین.

بسیاری هفتم ثور 1357 را سرآغاز جنگ ها و بدبختی های سه دهه اخیر افغانستان می دانند و البته هشتم ثور روزی بود که می شد بر همه مشکلات افغانستان خاتمه داد، اما متاسفانه بي تدبيري، کم تجربگي، فزون خواهي قومي برخي از گروه ها و دخالت پنهان و آشکار قدرت هاي منطقه و فرامنطقه مانع تشکيل حکومت پايدار و فراگير در افغانستان گرديد.

به هر حال باید از این اتفاقات درس گرفت؟ درسی که رهبران ما نگرفتند؟!

حال در این موضوع هفته از شما عزیزان می پرسیم:
مهمترین علت شکست مجاهدین در آستانه پیروزی چه بود؟
مقام ها و مسوولان فعلی چقدر از وقایع هفتم و هشتم ثور درس گرفته اند؟
آیا تفاوتی بین این دولتمردان و دولتمردان آن زمان وجود دارد؟ البته خاطرات شما عزیزان از آن دوران نیز شنیدنی است.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
7 ثور
8 ثور
نظرات بینندگان:

>>>   هفتم ثور پای یک اجنبی را باز کرد و هشتم ثور پای دیگر اجنبی ها و غارتگران را
شیما کابل

>>>   7 و 8 ثور اولش خوب بود مردم خوشحال بود بعدا خراب شد
بعد از۷ ثور ۸ ثور امد اولش خوب بود مردم خوشحال بود بعدا خراب شد
بعد از ۸ ثور طالبان امد اولش خوب بود مردم خوشحال بود بعدا خراب شد
بعد از طالبان کرزی امد اولش خوب بود مردم خوشحال بود بعدا خراب شد
ازین به بعد باید یک کاری عاقلانه را شروع کنیم که اولش خراب با شد بعدا خوب
شود مردم خوشحال شود ازی به بعد بجای که بگویم صلح صلح ا تا قراری
باید بگویم جنگ جنگ تا نابودی افراد انتهاری
نبی جاغوری

>>>   سقوط حکومت دموکراتیک ملی فاجعه عظیم تاریخ ملتهای افغانستان است چون مستقل بودیم اسیر شدیم . پندگرفتیم که تا مردم تشنه انقلاب نباشد اقدام به انقلاب فاجعه است . طی 12 سال اشغال به مردم مفتخوری را ترغیب کردند شاید درآینده درد گرسنگی را تحمل کنند خودبخودعقلشان به راه سالم سوق میگردد آنگاه حرف سالم مزه دارد .
فاریابی

>>>   نظریه اول جالب بود.

>>>   اغاز بدبختی افغانستان کودتای 26 سرطان داود بود 7 و 8 ثور ادامه ان ... بازی بود

>>>   هفت براي همه معلوم است به بيان ضرورت ندارد. هشت ثور روز پير وزي مردم بيچاره افغانستان و افتخار بزرك براي مجاهدين كه ٩٨ فيصد مردم ما را تشكيل مي دادند و هم جنان روز سياه و تاريخ براي كشورهاي جون باكستان... بود

>>>   نه اول خوب بود و نه دوم شروع شد و جریان دارد خدا به مردم افغانستان رحم کند.

>>>   7 ثور شهادت رهبر و اولین رئیس جمهور کشور به شهادت رسیده و آغاز بحران و کشتار مردم بی گناه و بی دفاع افغانستان بود.
8 ثور روز پیروزی مردم مسلمان و مجاهدین افغانستان در برابر تجاوز ابر قدرس اتحاد جماهیر شوروی سابق و حامیان آن بوده است.

>>>   علت اساسی از هم پاشی مجاهدین تغیر در هدفشان بود یعنی آنچه هدف واحد شکست متجاوزین شوروی و تشکیل دولت اسلامی در کشور بود به اهداف گروهی و قومی منجانب بعضی از احذاب مجاهدین تبدیل گردید. که در نتیجه توفیق الهی از آنها گرفته شد و در گیر جنگ های داخلی گردیدند و نکته مهم باید فراموش نشود که جنایات جنگی به هیچ وچه نمی تواند تا جهاد مقدس مردم با غرور و مبارز افغانستان را زیر سوال ببرد.
فاروقی

>>>   حوادث که بان اشاره شده مقدمات تباهی و بربادی که از ان میسوزیم هر یک میباشند باید از ان می اموختیم ضعف ها و اشتباهات را شناسایی و در صدد اصلاح ان باید میشدیم که هیج تغیر و اصلاح نیاوردیم با تاسف مجریان حوادث تلخ گذشته تحمل و قبول عدم تکرار اعمال خود را ندارند هر یک خود گروپ و تیم خود را مفتخر به شکست این ان و تغیر جغرافیای جهان قلمداد میکنند و تصاحب مناسب دولتی چور چپاول دارایی های عامه را حق منحصر به خود می پندارند در حالیکه عملا شاهد جریانات سه دهه میباشیم کدام تغیر مثبت در مسیر خود نداریم چالشها را بیش از قبل میبینیم
ایوبی

>>>   درس بزرگ این بوده که از رهبران هفت ثور حتی یک دوکانی هم به میراث نمانده ترکی خانه گلی داشت در کارته جهار. حفیظ الله امین خانه گلی داشت در خوشحال مینه و ببرک کارمل حتی هیچ خانه یی نداشت و در خانه پدرش جنرال حسین خان زندگی میکرد . داکتر نجیب خانه یی داشت در مکروریان. بعد از مرگ شان هیچ رسانه و خبر نگاری تا کنون قادر نشده تا حتی یک بلست زمین هم بنام شان پیدا کنند....

>>>   سقوط حکومت دموکراتیک و شهید شدن قهرمان ملی مردم افغانستان پکستان دیگر کشورهای که از منابع آب ما مستقما استفاده می کنند خوش شدنند. بخاطریکه دولت نجیب الله یک قدرت نظامی و داری سلاح مدرن در منطقه در آن زمان بود و کشورهای ... ما چشمه دید قدرت نظامی افغانستان را در منطقه نداشتن و هم مانند افغانستان در آن زمان مجهز به سلاح و نیرو تحصیل کرده نبودنند.

>>>   7 ثور روشنفکران کو دتا کردند چون خام بودند اشتباهات کردند ووقتیکه پحته و آب دیده شدند امپر یالیزم آنها را از بین برد. آنها به
هر اند یشه که بودند آرمانشان اعتلای وطن بود.
8 ثور دزدان و چپاولگران بنام مجاهد چور و غارت کردند و آرمان شان آباد کردن قصر ها برای خودشان بود.
ما از 7 ثور آموختیم که نباید فریب سازمان ملل و غیره ارگانهای نام نهاد حقوق بشر و امسال آن را بخوریم، در جهت سواد بکوشیم و خود ما تصمیم بگیریم.
ار 8 ثور چیزی را نباید بیاموزیم در غیر آن این وطن لانه دزدان و جنایتکاران میشود.
دانش آموز

>>>   سلام واحترامات: جنایت 7 ثور نمایان بود و جنایتکاران تقریبآ به جزایشان رسیدند.اما ثمره جنایت 8 ثور فراموش ناشدنی است.
اوردوی مملکت تکه تکه شد. وتانکهای اوردو توسط ماشینهای ولدنگ و گیس قطع قطع شد و بالای غلام انگلیس (پاکستان ) به تول وترازو
فروخته شد. عزت خواهران و مادران پایمال شد.حتی ازخانه های مردم لینهای برق و اموالشان دزدی و به غارت رفت وبه کیلو به پاکستان فروخته شد.گدامهای دولتی که حتی تار وسوزن هم داشت چور شد و موقع به همسایه گان مساعد شد که امروز بدون کدام حراس درخاک ما قمار بازی میکند .حقیقت این است که مردم وطن پرست در به در شدند. محتاج شدند. بدبخت شدند
پایمال شدند.غلامی غلام شدند.جگر شان از خاطر وطن عزیز خود کباپ میشه اما از دست شان چیزی نمیشه و رنج میکشه
پروردگارا تو بالای افغانستان عزیز رحم کن.
داوری

>>>   ۷و۸ثور حتمی آمدنی بود،اگر مردم ما میخواستند و یا نمیخواستند چون افغانستان همیشه مورد توجه استعمار بودو جان میلیون ها هموطن ما را گرفت۰ در پهلوی همه بربادی ها یک خوبی هم داشت و آن اینکه حکومت های تک قومی برای همیشه از افغانستان رخت بست۰
هاشم پیغام

>>>   مردم نباید همه چیز را ساده فکرنمایند.
بیش از دوصد سال قبیله پشتون با حمایت خارجیها حکمرانی نمودند- ولی در هشت ثور با درهم شگستن شوروی و تجزیه آن ابرقدرت - دولت قبیلوی پشتونی نجیب درمیدان خداو راستی تنها گذاشته شد و همزمان با آن قبیله گرایان داخل حکومت میخواستند کمافی السابق به یکه تازی و غارتگری شورع کنند-
کودتاه شهنواز تنی که کاملآ با هماهنگی نجیب جهت قلع وقمع پرچمیهای غیر پشتون به همکاری پاکستان وانگلیس سازماندهی شده بود- نباید آنرا نادیده گرفت- بعد ازشگست کودتاه توسط طرفداران پرچم غیر پشتون حکومتی - در داخل حکومت نجیب - جنگهای لفظی و ترورهای منظم برعلیه جناح پرچم شروع و همزمان با آن طرح آشتی حکومت نجیب زیرنام مصالحه ملی ؟؟؟؟ فقط تنها با جناح های پشتون جهادی مانندگل بیدین -سیاف-ملانبیمحمدی-ملاگیلانی-ملاخالص-وملامجددی و غیر جهادی مانند ظاهرکل وطرفدارانش شروع و جناح های جهادی و غیر جهادی اقوام دیگر اهم از ازبک وتاجیک و هزاره بیرون کشیده شده بودند- همین زد وبندهاتحت حمایت امریکا وغرب و پاکستان بود که جناح های غیرپشتون حکومت را وادارساخت تا اینها هم با جناح مجاهدین غیر پشتون یعنی گروه جمعیت و مسعود و گروه حزب وحدت مزاری کنار آیند و حکومت قبیلوی نجیب را سقوط دهند- وبعد که دیدیم جنگهای کابل که با حمایت بیدریغ غرب وشرق یعنی امریکاییها و انگلیسها و پاکستانیها علیه حکومت نوپای مجاهدین شروع و حتی کشورایران هم با فزون خواهی به اصطلاح حقوق شیعیان خود را همنوا با سیاستهای امریکا وانگلیس ساخته در پهلوی پاکستان - حزب وحدت را از حکومت ربانی بیرون نمود و ایران هم هرروز شعار منافع ما در اوغانستان را سر میداد.

>>>   safawiهموطنان آزاد ی خواه سرزمین من،
این بار اول نیست که به ظاهر برادران؟! قوم پرست و متعصب خود خواه من دست به چنین جنایت تاریخی و شرمبار می زنند، هرگاه به چند دهه قبل تاریخ دقیق نظر اندازیم، در میابیم که سیاست خصمانه و تنفرانگیز موجود ادامه همان تفکر آتشسوزی فاشیزم دهه های گزشته است که تفنکشان سیاه دل مادر زاد اینبار به شیوه دیگر و زمان دیگر با استفاده از کاربردهای نهایت دقیق و حساب شده و در موجودیت معامله گران بی عزت و میراثخوران ذلیلی که از خون پربهای هزارها انسان پاک این سرزمین تمویل می شوند صورت گرفته است. خجالت و شرمساری دیگری بر این هویت فروشان تاریخ که خود را تیکه داران من و تو قلم داد و یا جاه زده اند افزون گردید.

هموطن عزیز، نباید تاریخ تلخ گذشته را فراموش کرد، جریان جنایت حسابشده زمانیکه کوچه ها، پس کوچه ها ،قریه ها، قصبات، شهرها و مناطق عظیمی ازشرق، شمال و غرب کشور را برایش نام های جعلی هم مانند نام «افغانستان » گذاشتند و نامش را «افغان سازی» نهادند شروع می شود.

پروسۀ اول که تغیطر نام های یک تعداد مناطق و هکذا جایگزین کردن کلمات افغانی (پشتو ) به جای کلمات فارسی درنظام اداری را در بر می گرفت با روش خفاشانه، جبر و توهین عملی گردید و درد و مصیبتش هنوز ناله می کشد وهیچ مرجع عدالت خواهی هم وجود نداشت که به آن رسیدگی میشد، و مقاومتی لازم هم که می توانیست صد راه این وحشیگری ایستادگی نماید وجود نداشت و فاشیزم مؤفق کردید آنچه که میخواست کاملا عملی و تطبیق ساخت.

حالا پروسه دوم آغاز گردیده است که نامش را "پاکسازی کلمات بیگانه" نامیده اند. و شورای مزدوران دولت فاسد فرمان زمینۀ تعرض و جنایتگری دیگر را نیز صادر نمود.

این سرزمین مقدس بدست جنایتکاران تاریخ افتیده است و هر روز از روزدیگر خون گریه می کند ودر بی سرنوشتی فرورفته است، در حالیکه یک زخمش هنوز مرحم نمی گردد، ولی صیادان جلاد قسمت دیگر وجودش را زخمین مینمایند.

بلی هموطن، فراموش نکنید که تاریخ پراز درد و رنج چند قرن اخیر وخصوصآ چند دهه خونبار گزشته بیانگر آنست، زمانیکه سردمداران قبیله به هدف شوم خویش نائل میشوند فورآ دُهل برادری وهموطنی را شرینتر از هر وقت دیگربیان و می کوبند ، اما تا زمانیکه هنوز به هدف اصلی و نامیمون خویش نرسیده اند، سر و صداهای خطر «وحدت ملی؟!» و «تجزیه » را به راه می ندازند و از این طریق اهداف غیرانسانی و غیر هموطنی خویش را تعقیب و به کرسی می نشاند، که همۀ مان شاهد این وضع هستیم.

هموطنان عزیز، اگر به فکر این بوده باشیم که این ختم کار است که گویا من و تو دیگر نفس آرام خواهیم داشت و هویت ملی و فرهنگی مان دیگر از تهاجم کوردلان تاریخ حفظ و در امان خواهد ماند و فاشیزم متعصب دیگر دندان نمی گزد و دیگربرایش کفایه است، اما نخیر! هموطن عزیز نباید اشتباه تاریخی دیگری را مرتکب شد، همان که گفته اند "آزموده را باز آزموده کردن خطاست".

و صادقانه برای تان یاد آور میشوم که این گروه متهجر کمر واقعی و ناجوانمردانه نگبت آمیز برای از بین بردن تاریخ و هویت پرافتخار من و شما بسته اند. تازمانیکه هستی و موجودیت باشندگان اصلی این سرزمین را نیست و نابود نکنند آرام نخواهند نشست. این گروه قبیله پرست و عظمت خواه قبلهاست که تصمیم خود را گرفته اند، این من و شما هستیم که هنوز با کلمات فریبنده چون «برادری ... » بر ظاهرخیلی دلچسب دلگیر شده ایم ولی عملآما نخواستیم و یا نمیخواهیم بدانیم که عمق فاجعه چقدر زیانبار خواهد بود. اگر افاده و مفهوم «برادری» و «وحدت ملی » همین است که هست، نفرین بر این وحدت ملی توهین آمیز و به زبان رسائ مادری ام اعلان میدارم که من از این برادری بیزارم. و سکوت اختیار کردن در زمینه جوابگوی وجدانی و مسؤلیت سنگین تاریخی برنسل آینده را در قبال خواهد داشت.

>>>   به جواب كسي كه نوشته است كه رهبران 7 ثور يك دوكان و خانه گلي نداشتند ايك كاش صد خانه گلي ميداشتند و مردم بيگنا افغانستان را زنده به گورهاي دسته جمعي نميكردند توسط بيل دوزر ها زنده به زير خاك نميكردند و بطور دسته جمعي با دستان بسته به دريا ها نه مي انداختند تاريخ هر گز واقيعت ها را فراموش نميكند و شما هم در اين فكر نباشيد كه جنايات 8 ثور آشكار و جنايات 7 ثور در انظار مردم و ملت افغانستان پنهان است مطمين باشيد كه اين ملت آنچه كه در 8 و 7 ثور گذشته است فراموش نخواهد كرد.
محمد سليم از بدخشان

>>>   تاکه افراد خودخواه و بیگانه پرور و شریر در کشورما در اریکه قدرت باشند روز خوب نخواهد دیدیم .شما ببینید که هرتغیر مثبت که در کشور در حال بوقوع پیوستن بود یک تعداد بنام کفر آنرا مسما و مردم را به جنگ علیه آن دعوت کرده اند. این جاهلان همیشه به دستور بیگانگان علیه ترقی و انکشاف همیشه جنگیده اند که یک نمونه آن کودتاها متعدد از آن جمله کودتای سال 1354 هجری شمسی در لغمان ،بدخشان و پنجشیر توسط گرگ های مانند گل بدین ،رباین و مسعود را میشود نام برد. این جانیان معلمین را می کشتند حتی ملازمین مکاتب را گوش و بین بریدند این شما و قضاوت شما .
فاطمه

>>>   او وطندارا
حکومت بابه کلان ملت، بابای ملت، شهید داودخان(بچه کاکای ملت)، حزب دموکراتیک خلق و مجاهدان راه خدا!!!، عمارت اسلامی و کرزی کاکا هر کدام به نحوی از انحا به قدرت فکر کردند، نه به افغانستان جناب بابه کلان ملت میراث نسبتا ملی را که غازی امان الله خان با وصف کشتارها و ستمگری های اجدادش به وجود آورده بود ربوده و از ان دوباره برای تحکیم قدرت است از ان استفاده کردند نه تنها شخص خود ایشان که خلف صالحشان یعنی بابای ملت نیز با زور سر نیزه بر تناقضات اجتماعی موجود در کشور سرپوش گذاشتند. بچه کاکای ملت نیز بر اساس ناگزیری از تغییرات طبیعی به و جود آمده در کل جهان دست به ایجاد ریفورم های اساسی زد، ولی هرگز در حل تناقضات اجتماعی کوشش نکرد. بعد از ایشان در هفت ثور که حکومت حزب دموکراتیک خلق بمیان آمد و میخواست نظام ملی و دموکراتیک به وجود آورند عده ای در داخل خود حزب با تاکید بر حفظ میراث نادرخان و ظاهرخان و داودخان به خاطر نفی تناقضات احتماعی کوشیدند و جنگ به پا کردند و سرپوش دیگ جوشان تناقضات اجتماعی را بالای نظام سیاسی افغانستان به زور توپ و تانک نگه داشتند. در نتیجه این حکومت در اثر فروپاشی اتحاد شوروی حمایت بیرونی اش را از دست داد و قدرت سیاسی در هشت ثور به دست گروه های نامتجانس سیاسی که هیچگونه تجربه حکومت داری نداشتند سقوط کرد. لازم به ذکر است چون گروه های جنگی آن دوران اکثرا از قرا و قصبات سربازگیری میکردند، اکثرشان بعد از سقوط حکومت برای اولین بار شهر را میدیدند. این باعث شد که جنگجویان تنظیم ها که بجز جنگیدن و فتح چیزی نمیدانستند ، طلای به کار برده شده در آنتن رادار میکشیدند و یک دستگاه رادار را که تنها نصب کردن آن مصارف و تخصص زیادی لازم داشت به خاطر چند گرام طلا تخریب میکردند، و یا سربازان با آتش زدن کتابهای کتابخانه مرکزی پوهنتون کابل خود را گرم میکردند، چون به آنها گفته شده بود دولت کافر است و تأسیسات دولتی را مال کفار فکر میکردند و عنیمت جنگی بافی خود قضاوت کنید
چپن سالار از سمنگان

>>>   بـرادر محـترم نـبی جـاغـوری چـهار دوره، از 7 ثـــور تــا جمهور شاهی مطلقۀ کرزی را خوب و مختصر به تصویر کشیدند. اما برای اینکه مردم به تمام تاریـخ از دریـچـۀ این چهار تـصویــــر نگریسته ناامید و تاریخ زده نشوند، من دو دورۀ دیگر را هم قابل یادآوری میدانم. دورۀ سلطنت شاه امان الله که نسلها هنوز از ان به نیکــوئی یاد میکـنند. و دورۀ ریاست جمهوری داودخـان کـــــه نـمادی از پاکـنـفسی عاری از هر گونه فساد. و ممثل غرور ملی و آزادمنشی بود. از فامیل داود خان گمان نمیکنم که کسی در قید حیات باشد ولی در گرانبهاای از سلالۀ شاه امان الله، شاهدخت ایندیانا چون نور درخشان در میان جمع و جامعه میدرخشد. امـــیدوارم که کاندید و برندۀ انتخابات ریاست جمهوری این دوره باشد.
دور اندیش از اشعـۀ نـور

>>>   از 7 ثور : بدبختی، سیاهی، بربادی همه کشور، ازبین رفتن 3 میلیون افغان، فروختن وطن توسط باند بدنام خلق و پرچم، ویرانی کشور، خرابی همه سیستم های کشور. اما 8 ثور: روز آزادی، روشنی، گریز خلقی ها و پرچمی ها به روسیه و دیگر غارها، با وجود جنگها داخلی، آزادی بیان، بیشرفت تاجایکه من و تو را اینقدر آزادی بیان داده است که به کرزی مداری هم گفته میتوانیم و به این جرم دیگر اعدام نمی شویم،
هراتی

>>>   حالا کمونست ها را ببینید، جهادی ها را ملامت می کند. بخاطر چی بخاطر برائت دادن خودشان. این کمونست ها بیایند و به مردم حساب بدهند که این کشارهای دست جمعی که اینها کرد و حتی هموطنان ما را به جرم این که نماز می خواند و به مسلمانی خود راست است، می کشتند. زمانی که بالای کسی مشکوک می شدند که مسلمانی خوبی دارد، او می بردند و در خندقی می کشتند و زن، بچه و برادر او سرگردان که او چی شد، به همین قسم به لکها هموطن ما را همین کمونست ها به همین قسم کشتند. آفرین به جرحت اینها که باز در مقابل کمره های تلویزیون ظاهر می شوند و از حکومت و حزب شان دفاع می کنند، اینها هیچ شرم و حیا ندارند.
صمیم وطن دوست

>>>   رهبران هفت و هشت ثوری درس شانرا آموختند. اینها دیگر با دست ها و جیب های خالی افغانستان را ترک نخواهند کرد. اما مردم بیچاره افغانستان باید بیاموزد که بار دیگر خود را برای خواسته های این رهبران آزموده شده قربانی نکنند. بلکه رهبران جدیدی از میان خود که به مردم و وطن شان وفادار باشند، انتخاب کنند.
نادر

>>>   اگر فراتر از مرزهای افغانستان برویم و به قضایا و رویدادهای افغانستان نگاه کنیم در میابیم که هیچ حرکت افغانها خصوصاً در سه دهه اخیر خود جوش نبوده . انقلاب 7 و 8 ثور همه برنامه ریزی شده توسط قدرتمندان و سازمانهای استخباراتی منطقه و فرا منطقه ئی بوده است. یکی تفنگ روسی بر شانه گذاشتند و دیگر امریکائی. ولی متاسفانه در میان انقطاع جنگ سرد میان دو ابر قدرت افغانهای مظلوم که فاقد سواد و دانش سیاسی بودند قرار گرفت، نتیجه اش را ما همه به چشم دیدیم. هفت ثور حکومت مشروع با برنامه های حتی جهانی که داشت از بین برد. هشت ثور ... از دین استفاده ابزاری شد و حکومت مقتدر دیگری که در رأس داکتر نجیب الله قرار داشت با اردوی قوی نظام درست با یک دیدگاه و ایدیولوژی ملی، تجهیزات نظامی و زیربناهای اقتصادی همه و همه را زیر عنوان کمونیزم از بین برد حالانکه این رئیس جمهور فقید نه ناسیونالیست بود، نه هم کمونست و یک حکومت مستقل را اساس گذاری کرد بحاطر این ادعای خود من دلایل منطقی نیز دارم. مثلاً نام حزب دیموکراتیک خلق به حزب وطن تغیر داده شدن نه تنها نام بلکه تمام اندیشه ها و روش های آنها که در کنگره حزب وطن در رده اول نگاشته شده، نام دولت جمهوری اسلامی، ایجازه فعالیت به تمام احزاب داده شد، حزب از رهبری دولت برکنار شد. انقدر دین که در آن زمان رشد داده شد حالا نیست، وزارت حج اوقاف در آن زمان با مرکز تحقیقات اسلامی اساس گذاری شد و مثل این ده ها کارهای ملیگرانه. اما شماری از سران تنظیم ها این حکومت را حالانکه مستقل بود و روس ها برآمده بودند از کشور ما اما دست نشانده میدانست ولی خودشان در کریملن دیده شده و از آنها خواسته است" قدرت را از نجیب برگیرد و به ما دهید و ما از دوستان غربی خود نیز میخواهیم که برای ما مشروعیت بدهد. هموطنان عزیز ایا میدانید چرا این جریان به اتفاق افتاد ؟ چون اینها استقلالیت فکری و عملی نداشتند. اردو افغانستان که حق ملت بود نه از شخص یا حزب کاملاً منحل کردند و تنها در کابل 60000 نفر بی گناه کشته شد نمی دانم در تمام کشور چقدر. یکی از دوستان ما در اینجا گفته بود که نجیب نشنلست بود و با کمک تنی بی وجدان و مزدور خائن و طن فروش کودتا را سازماندهی نموده بود. اصلاً غلت است جرا که داکتر نجیب اگر متعب میبود باز گارد خاص خود را همه از تاجکان و دیگر اقوام انتخاب نمیکرد و در دولت اینقدر جایکاه نمیداد و مهمتر اینکه او قصد جان خود را حودش طراحی نمیکرد. خوب بیشتر از این را همه مردم میداند و قضاوت را میگذاریم به تاریخ اما باید از این حوادث پند بگیریم و خود فروش وطن فروش نشویم.تا از این بدختی ها نجات یابیم.
مصطفی ناحیه دهم

>>>   7و8ثور دو میوه تلخ تاریخ افغانستان است که خاطره های بدی را زنده می سازد ودو روز تاریک وسیاه در دل تاریخ است .
ع-ب-کابل

>>>   هفت ثور اشتباهات داشت ولی به هزار مراتب ازهشت ثور کرده بهتربود
ازنام خداوند وجهاد چه کارهای این طایفه اهل چخین نکردند

>>>   از این دو روزی سیاه هیچ درس عبرت وپند دولت مردانی افغانستان نگیرفتند.
زلمی

>>>   هفت ثور دست امپریالیزم را به کلی از خاک مقدس ما کوتاه ساخت. هشت ثور امپریالیزم بین المللی را بخانه دعوت کرد و از زیبایی های خانه خود او را مستفید کرد.
ثور شناس

>>>   در این جای شکی نیست که در تمام خرابی های هفت و هشت ثور در قدم اول ما افغانها خود ملامت هستیم اما در پشت پرده کشورهای خارجی بنا بر رقابتهای ذات البینی خود این حالت را بر سر ما آوردند. بعد از هفت ثور، افغانستان میدان شطرنج همپیمانان ناتو و و ارسا شد. در قضیه هشت ثور موضوع بسیار متفاوت نبود اما در هشت ثور و فاجعه های ناگوار آن خارجی ها بخصوص کشورهای همسایه زیرکانه در پشت پرده عمل کردند و شگاف دشمنی و بی اتفاقی را در بین افغانها عمیقتر و عمیقتر کردند و در آتش جنگ و ویرانی در افغانستان هیزم ریختند.

>>>   35 ساله شدم از دست ای... های بی دین غیر از صدای مرمی و صدای شلیک دگه چیز یاد نگرفته ام.
ابوزر آزادبیگ

>>>   اگر بعد از چهل سال کشتن و خونریزی به سری عقل امده باشیم نشان میدهد که جنگ و برادر کشی راه حل نیست و بس.

>>>   میگویند چرا خلقی ها روسها بمبارد میکرد زندانی میکرد، همین حالا پلچرحی پُر نیست؟ همین حالا مادر بم هارا نانداختند؟ همین حکومت بمبارد نمیکند؟؟ همان هائیکه خلقی ها گلچین کرده زندانی ساختندامروز به افتخار نمیگویند بلی مابا اشرار ارتباط داشتیم وفعالیت میکردیم؟؟ هرحکومت از خود دفاع میکند

>>>   هیح تفاوتی بین این دور روز سیاه وجود نه دارد و به ما افغان ها نشان داد که خایین ترین مردم دنیا هستیم که داد میزنیم از وطن دوستی وفخر میکنیم ولی در عمل چنان در بحر جحالت غرق و بی تدبیر هستیم که تمام مردم این مبلت را چی اسان میفروشیم و خون شان را میمیکم بدون هراس از فردای این را ثابت کردیم که که ما دروغ گو و روسیاه هستیم به بیش این ملت و ان خدای برزک
سرنگون باد هفت و هشت ثور
تباه و برباد شود این معامله گران بی وزدان

>>>   تجربه ی ۷ثور : نبود رشوه وفساد - کوپون به مردم تهی دست - شنیدن شکایت از ظالمین - نبود اختطاف ومواد مخدر - تعلیم وصحت مجانی به مردم عام - سرکوب اشرار ومفسدین.
تجربه ی ۸ ثور : جور ، چپاول ، غصب وهر آنچه رزالت وجنایت تحت نام جهاد

>>>   روز هشت ثـــور :
روز هشت ثور روز اشغال افغانستان توسط پاکستان ،
سیــاه تـــرین روز درتاریخ پنجهــــزار سالــه این سرزمیـــن ، روز هشت ثور دهــــان دوزخ گشوده شد ، روزهشت ثور روزتولد غارتگری وحشت قتل های دسته جمعی ، وند گیری مهاجرت ، تجاوز، چور وچپاول ، لیلام بیت المال ، قوم جنگی ، نفاق ملی ، خونریزی ، تجزیه طلبی ملوک الطوایفی ، روز هشت ثور روز دخول همه ترورست های بین المللی به این وطن ، از هم پاشی ومحو همه بنیاد های افتصادی ونظامی ، علمی وفرهنگی ، روز هشت ثور روز مرگ عدالت وامنیت واستقلال درین وطن ،
براساس نوشته تاریخ اساطیری عبری هشت ثور مطابق است با غصب قدرت توسط ضحاک مار بدوش ، سال 1371 سالِ مار بود ،
- درحملات وهجوم چنگیز ، تیمور ، انگلیس ، شوروی ، تا این حدود وحشت وبی نظمی وبی قانونی واقع نشده بود

>>>   هرکسی از ظن خود شد یار من
وز درون من نجست اسرار من
اول این که جهاد یک امر مقدس وپاک وبسیار دشوار است نمیتوان هر سلاح بدست وتفنگ دار را مجاهد گفت وهرکه باروس وکمونیزم مبارزه نمود جهاد گر خواندتعریف جهاد از نگاه فقهی این است{من جاهد فی سبیل ا لله لتکون کلمة الله هی العلیا}ترجمه هرکه در راه خدا جهاد نماید تا دین خدا عالی وبلند باشد انست جهاد فی سبیل الله ازین میان سلاح بدوش های که صرف باضدیت با قوانین حزب دموکراتیک ویا تناقضات ایدیالوژی مانند شعله ای ها ویا مبارزات قومی وملی مانند ستمی ها و یا برتری حزبی وتسلط بیشتر ذریعه ای حزب معین ویاهم بسط وسیطره ای نفوذ این ویا ان کشور و... همه ای اینها مجاهد واقعی را از غیر ان تمییز مینماید ازین رو مجاهد در میان عوام ملت وبسیار نا چیز در بین خواص واگاهان وتحصیل کرده ها وجود داشت خوب حالا در پی تصفیه این که چه کسی مجاهد بود ویاخیر نیستیم میشود همه را بصورت نسبی درجه بندی کرد وکج روی ها وبی راهه روی های عده ای از یاران جهاد را هم نادیده انگاشت
اما دیگران از ابتدای تاسیس احزاب اسلامی در پیشاور انها را به افراطی ومیانه رو و... تقسیم نموده بودند وهر کشوری گروپ های خودرا تربیت وتمویل وتسلیح مینمود وبا زیاد ساختن احزاب مجاهدین اسباب سقوط انها را از قبل تهیه دیده بودندهرگاه جهاد بخاطر اعلای کلمه ودین خدا میبود تا این حد ضربه نمیخورد واصیب پذیر نمیشد هرچه درسی را که ازین شکست باید بیاموزیم ویا هم می اموختیم این بود که به هیچ کشور خارجی وهیچ حزب سیاسی وهیچ سیاست مداری باور واعتماد نکنیم هرکه تورا ترا بخاطر مطلب واهداف خود یاری می نماید وبه مجرد به پایان رسیدن منزل ورسیدن به ارمان خود تورا رها نموده به میدان میگذارد وحتی علیه تو داخل اقدام میگردد
والله اعلم بالصواب
شیخ علی باخابی سرپلی

>>>   8 ثور روز پیروزی نظامی پاکستان علیه نظام افغانستان بود وعملا افغانستان تحت تسلط خویش دراورد وقوای مسلح پرتوان تحاجمی افغانستان را توسط تنظیم های که ازجانب ای اس ای ایجاد تجهیز و تمویل میگردید منحل وتمامی امکانات نظامی اففانستان رابه پاکستان انتقال نمودند که اکنون ازهمین وسایل نظامی علیه افغانستان استفاده میکند یقینا که یک روزسیاه وبد نام درتاریخ کشور مااست .

>>>   هموطنان عزیز!
۷ ثور شمعی بود که برای خوشبختی مردم افغانستان روشن شد اما در مقابل مردم ۸ ثور که با تاریکیها ی فراوان این شمع را به روشنی نماند!
۸ ثور نتیجه غلامی مجاهدین( دزدان رهزنان قاتلین غاصبین بی سوادان و هزار فجایع دیګر) بود ! این مردم انقدر تاریک بودند که هنوز هم نماینده ګان دواتشه مجاهدین یعنی طالبان ریخرو اند و دنیا را بویشان ګرفته است!
افرین وصر رحمت بر پاکی حزب دیموکراتیک خلق افغانستان!!!!

>>>   این دست های سرخ سبزرا که میبینیم از دست سرخ کرده دست سبز امروز جنایات زیادی را انجام داده است و اکنون ه ادامه دارد
کابلی

>>>   هیچ کسی و هیچ حزب و تنظیمی جواب ریختن اینقدر خون افغان بی گناه را در روز قیامت داده نمیتوانند. اینجا همه فقط بخاطر حفظ مقام و چوکی و بخاطر حفظ نام و نشان حزب و تنظیم خویش اسلام را تعریف جداگانه میکنند. ولی نزد الله ج و کتاب مقدس آسمانی آن قضاوت طوری خواهد بود که هرگز یکی شان راه فرار از روز محشر را نخواهد داشت و چهره منحوس و تباه کار هر قاتل بخوبی و به نهایت ماهیت روشن نمایان خواهد شد. ما بروز قیامت و جزای سخت آن عقیده راسخ داریم.
وسلام

>>>   7 ثور برایم وجدان پاک داد اما 8 ثور دلم را از اسلام سیاه کرد.
7 ثور برایم جنایتکاران را در زیر نام اسلام معرفی کرد! 8 ثور در عمل برایم ثابت ساخت!
7 ثور جانفشانی برای وطن ومردم درسم داد اما 8 ثور جانفشانی برای مال را جهاد دانست!
7 ثور ثبوت کرد که جهان مادی نیست و خلق هیچ چیزی نبرد اما 8 ثور ثابت کرد که دنیا مادی است و برای کسب مال باید جنبید!
کمونستان تنها این مسلمانان کثیف را کشتند اما 8 ثور بر هیچ دریغ نکرد!
عدالت 7 ثور یک افسانه حقیقی ماند اما 8 ثور یک داغ مواد غایطه بر دامن اسلام شد!
7 ثور به اسلام عزت داد اما 8 ثور اسلام را شرماند!

>>>   برای فروش سرزمین ما تاریخ از 7ویا 8ثور شروع نمیشود بلکه باید به سالهای بسیار دور رفته واز فروش سرزمین ما به انگلیسی ها وتعیین حدود سرحدات امروزی کشور در دوران حکومتهای دوست محمد و محمد یعقوب و نور دیده ای شان عبدالرحمن وبالاخره توافق آخری که تغییر نام کشور به امر نماینده انگلیسی به افغانستان در زمان امان اله که میخواست با تقلید از دو کشور ایران وترکیه کشور مدرنیزه نماید .اما به اصطلاح بدلیل شناخت کمی که از مردم وملت داشت آب را ندیده موزه را از پا در آورد. ونتیجه اش تا امروز هویدا وآشکار است .وزمامداران با عقاید سیاسی و مذهبی متفاوت همان راه را ادامه داده اند تنها باداران گاهی شرق و گاهی هم غربی ها وهمدستان عرب شان جا بجا شده اند .نبود درک سیاسی، بیسوادی ، فقر و درک اشتباه از دین و دینداری و تعصبات قومی زبانی و مذهبی و رسومات و رواج های قرون اوسطایی همه وهمه دست بدست هم داده وضعیت را اینگونه بوجود آورده.

>>>   هفت ثور یک تحفه خداوندی بود وهشت ثور یک آفت نازل شده از قهر خداوندی برای ناشکران وناسپاسان !
هفت ثور مانند امانی بود وهشت ثور مانند سقوی !

>>>   هشت ثوری ها یک اشتباه بزرگ را انجام دادند که هفت ثوری ها را بدون محکمه و اعدام بخشید. کمونیست ها باید همه محاکمه و اعدام می گردید. سبب همه بدبختی هاهمین کمونیست های فاشیست، وطنفروش، ویرانگر و قاتل اند. جهاد و پیروزی 8 ثوری ها افتخار ملت است.

>>>   در مورد کودتای 7ثور واینکه جنرال داوود وسیاست وی ویا جمهوری وی بد بود یا خوب وجنایتی که بر او وخاندانش کردند کاری ندارم ولی یک مشت بی عقل احمق وخود فروخته ومزدور بنام خلق وپرچم علیه استقلال افغانستان دست به جنایت زدند وپای ارتش سرخ را به کشور باز کردند این جوجه کمونیستهای خائن احمق نمی دانستند که سردمداران شوروی محبوس در کاخ شیشه ای وسرکشیدن ودکا وخوشگذرانی چگونه از حقوق کارگران وکشاورزان حمایه میکند زهی خیال باطل.واما 8 ثور؛اتحاد وهمصدایی وهمدلی وجانفشانی بزرگ مردان این سرزمین کهن نتیجه داد ومجاهدین بر دشمن اهریمن صفت پیروز شدن اما متاسفانه از چاله برامدیم وبه چاله ودام امریکا ونوکرش سعودی افتادیم .مدارس وهابی پاکستان به اسم طالب بمثل ماشین جوجه کشی شروع به تربیه طالب وهابی با دالرهای سعودی کردند وطالب زاییدند ومجاهدین ما برخی دنبال پول وچوکی ورفاهیات وزن وفرزند افتادند وغرق خود شدند ونگهداری وحراست ازکشور یادشان رفت وکشور افتاد دست تعدادی قوم پرست اجنبی پرست دزد ومشکل اصلی کشور ما نبود یک رهبر قوی وکاریزما بود که هنوز هم فاقد انیم .
داکترعبدالرب آچکزی

>>>   دومیوه تلخ تاریخ که همه مردم این سرزمین را مسموم کرده است .
ع-ب-کابل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است