ارزش ذخایر مرمر کشور بیش از 150 میلیارد دالر
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۶    ۱۳۹۷/۲/۱ کد خبر: 150113 منبع: پرینت

شورای اقتصاد، طرح‌ سرمایه‌گذاری، استخراج و پروسس سنگ مرمر و گرانیت و نیز طرح صنعت سنگ مرمر را مورد تایید قرار داد.

طرح سرمایه گذاری، استخراج و پروسس سنگ مرمر و گرانیت در نشست روز پنجشنبه 30 حمل شورای اقتصاد به ریاست محمداشرف غنی رییس جمهور در ارگ برگزار شده بود، تایید شد.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده که در این نشست، گزارش مشترک وزارت معادن و وزارت تجارت در همکاری با اتاق معادن و صنایع در مورد صنعت سنگ مرمر افغانستان به جلسه ارایه‌ شد.

خبرنامه افزوده که پس از بحث‌های همه‌جانبه، این طرح تایید گردید و فیصله ‌شد که معیارهای تخنیکی واضح باید عملی شوند و شرکت‌های که استاندارد را رعایت می‌کنند، تعرفه گمرکی بالایشان کاهش یابد.

غنی در این نشست گفته که حکومت از سرمایه‌گذاری‌ها استقبال می‌کند و باید نوع سرمایه‌گذاری‌ها و موثریت آن مشخص گردد.

در خبرنامه ارگ آمده که براساس تخمین ابتدایی، ارزش ذخایر مرمر افغانستان بالاتر از 150میلیارد دالر می‌باشد که حدود 25 شرکت استخراج و 108 شرکت در پروسس آن در داخل کشور فعالیت دارند.

در ادامه نشست شورای وزیران، روی طرح شرکت پروسس سنگ نیچرل برای سرمایه‌گذاری استخراج و پروسس سنگ مرمر و گرانیت بحث و فیصله شده که قرارداد به این شرکت داده شود.

جلسه فیصله کرده که وزارت مالیه درصدی را برای معافیت گمرکی در این خصوص در نظر گیرد و در قسمت برق صنعتی نیز شرکت برشنا زمینه سازی کند؛ قرار است شرکت نیچرل، 15 میلیون دالر در این خصوص سرمایه‌گذاری نماید.

کد (26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ذخایرمعدنی
استخراج
طرح ها
نظرات بینندگان:

>>>   نوش جان اشرف کوچی احمدزی و بادارش ترامپ


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است