گزارش دیدار حنیف اتمر با وزیر خارجه چین
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۰    ۱۳۹۷/۲/۱ کد خبر: 150099 منبع: پرینت

محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی کشور که به هدف یک سفر رسمی به جمهوری مردمی چین رفته است با آقای وانگ ای وزیر امور خارجه آن کشور دیدارکرد.

هر دو طرف درباره اهمیت روابط تاریخی و دوستانه میان افغانستان و چین بحث کردند و در باره چگونگی تداوم دوستی و همکاری های هدفمند میان هر دو کشور تبادل نظر نمودند.

مشاور امنیت ملی کشور گفت که با در نظرداشت وضعیت جاری در منطقه نیاز به صلح و ثبات منطقوی بیشتر از هر زمان دیگری احساس می شود، وی با در نظرداشت اهمیت موضوع یک سلسله اقدامات مشترک را پیشنهاد نمود. مشاور امنیت ملی کشور همچنان بر توسعه و تداوم همکاری ها میان افغانستان و چین تاکید نمود که به این گونه یک باب تازه روابط میان افغانستان و چین گشایش خواهد یافت.

مشاور امنیت ملی کشور همچنان برجایگاه ونقش چین در کار مبارزه در برابر تروریزم، کامیابی روند صلح و بهبود همکاری های اقتصادی و بخصوص تقویت اجماع منطقوی بر نقش و جایگاه وسیع چین تاکید نمود.

وزیر امورخارجه چین گفت که رهبری سیاسی کشورش افغانستان را همسایه مهم خویش دانسته و از روند صلح و ثبات در این کشور حمایت میکند. آقای وانگ گفت که چین همکاریش را در قسمت مبارزه در باربر تروریزم و سرکوب گروه های تروریستی بیشتر از پیش خواهد ساخت.

در گفتگوها میان این دو مقام افغان وچینایی همچنان در باره چگونگی اشتراک جلالتماب رییس جمهور کشور در نشست کشورهای عضو همکاری های سازمان شانگهای نیز بحث شد. هر دو طرف سفر رییس جهمور کشور به جمهوری مردمی چین را مهم خواندند و درباره آن توافق نمودند که هماهنگی ها میان ادارات مربوط به هدف همکاری ها و آماده گی های لازم بیشتر گردد.

اتمر مشاور امنیت ملی کشور همچنان درباره حل مشکلات جهت تطبیق پروژه های بزرگی مانند پروژه مس عینک و پروژه نفت دريا آمو به جانب چینایی اطمینان داد. مشاور امنیت ملی کشور گفت که برای حل این مشکلات باید میان حکومت های دو کشور گفتگوهای بیشتر صورت بگیرد ونیز ازحکومت چین خواست تا یک تیم تخنیکی را به افغانستان بفرستد تا برای حل مشکلات با ادارات مربوطه بگونه مشترک کار نماید.

در این نشست همچنان هر دو طرف در باره تدوام گفتگوهای سه جانبه میان افغانستان، چین و پاکستان نیز بحث کردند، در این دیدار توافق صورت گرفت که نشست وزرای خارجه سه کشور در آینده نزدیک در کابل صورت گیرد. در باره تدویر نشست های سه جانبه درسطوح معينان وزارت خارجه این سه کشور نیز تصمیم اتخاذ گردید.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
چین
اتمر
نظرات بینندگان:

>>>   أين شخص هرجا رفته هدف اولش فساد بوده

>>>   چین یک وقتی در زمان داکتر نجیب الله ماین ضد نانگ وپرسونل میفرست و حال خود را دوست افغانستان قلم داد میکند
احمد ارغندیوال

>>>   چين جاسوسش را استجواب كرد :)


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است