انتخابات سازوکار دموکراتیک برای سیاسی ساختن مردم
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۵    ۱۳۹۷/۱/۲۹ کد خبر: 150003 منبع: پرینت

انتخابات بعنوان یکی از مهمترين عناصر و مولفه هاي دموکراسي بیشترین تاثیر را در سرنوشت سیاسی هر شهروند دارد. دقیقاً انتخابات یک سازوکار دموکراتیک برای سیاسی ساختن مردم و اجتماعی ساختن قدرت و سیاست است و تمامی شهروندان از طریق انتخابات، مجال حضور یافتن در صحنۀ سیاست را به دست می‌آورند و در عرصه به وجود آوردن حکومت دموکراتیک، نقش تعیین کننده پیدا می‌کنند.

بستر اصلی انتخابات، مردم است؛ یعنی مردم باید با اشتراک فعالانۀ شان در انتخابات، تصمیم بگیرند که قدرت چگونه و در مسیر تحقق کدام خواست‏ها اِعمال شود و نماینده‌گان و ممثلین خواست و رضایت مردم در رهبری قدرت، برای یک دورۀ معین مورد نظر، چه کسانی باشند و به صورت مشخص‏تر، کدام یک از کاندیداها می‏تواند در تحقق خواسته‏های مردم در حکومت آینده، موفق‏تر عمل کند.

انتخابات، در صورتی می‏تواند نقش شایسته و مؤثر خود را در روند اجتماعی و دموکراتیک ساختن سیاست، بازی کند، که مردم از آگاهی و شعور سیاسی بالایی برخوردار باشند و نسبت به حقوق و نقش شان در معادلات سیاسی و سرنوشت سیاسی شان حساس باشند. حساسیت سیاسی، آن‏ها را به صحنۀ سیاست خواهد کشاند و آگاهی و شعور سیاسی، به آن‏ها کمک خواهد کرد که در انتخاب خود هوشیارانه‏تر و دقیق‏تر عمل کنند و فارغ از گرایشات طایفه‏یی، منطقه‏یی، و… به شایسته‏ترین فرد در انتخابات رأی دهند، تا باشد که بتوانیم موثرترین و کارا ترین افراد را در این انتخابات برگزینیم.

روشن است که مردمی که نتوانند از این امکان، هوشیارانه و آگاهانه استفاده کنند، دموکراسی به معنای واقعی آن تحقق نخواهد یافت و آن‏ها اولین بازنده‌گان انتخابات خواهند بود.

بنا براین بخاطر سهیم بودن در قدرت و تاثیر گذار بودن روی سرنوشت خود باید که به هر نحو ممکن از پروسه انتخابات حمایت کرده و نهایت تلاش مان را بخرچ دهیم تا این پروسه به نحو احسن برگزار گردد و گر نه بیخردان بر ما حکمرانی خواهند کرد.

مهدی راسخ


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات
راسخ
نظرات بینندگان:

>>>   مردم فوق العاده سیاسی است بلکه سیاستمداران پذیرفته نمیتانند که فعلاً نوبت امریکاست

>>>   بله ولی مردم شروع کردند از تفکر ، و ممکن از بسیار کند یاد بگیرند و در فرصتهای بعدی آماده تر شوند
اس پ هزاره


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است