کانادا خانواده دیپلمات‌های خود را از کوبا خارج می کند
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۴    ۱۳۹۷/۱/۲۹ کد خبر: 149959 منبع: پرینت

مرموز بودن یکسری حمله های غیرقابل توضیح علیه دیپلمات‌ های خارجی در کوبا زمانی شدت گرفت که دولت کانادا نیز اعلام کرد که به آمریکا می‌ پیوندد و سطح دیپلماتیک خود در کوبا را کاهش می‌ دهد.

در یک سال گذشته چند تن از دیپلمات‌ های کانادایی مستقر در کوبا از نشانه‌ هایی مشابه با آنچه که دیپلمات‌ های آمریکایی تجربه کردند شکایت کرده‌ اند.

روز دوشنبه وزارت خارجه کانادا افزود: که آزمایش‌ های پزشکی احتمال بروز یک نوع جدید از آسیب مغزی را که پزشکان هنوز آن را شناسایی نکرده‌ اند نشان داده است.

این مساله دولت کانادا را ترغیب کرد تا از تصمیم دولت آمریکا پیروی کرده و به دنبال کاهش سطح دیپلماتیک خود در این کشور آمریکای لاتین باشد.

وزارت خارجه کانادا در بیانیه‌ای اعلام کرد: علت شکایت دیپلمات‌ های کانادایی هنوز مشخص نیست اما می‌ توان گفت که این روند ساخته دست بشر است. ما همچنان در حال بررسی وضعیت دیپلماتیک خود در کوبا هستیم و به ایجاد توازن و بررسی وضعیت سلامت کارمندان و خانواده‌ هایشان و همچنین ارایه سرویس‌ ها به کانادایی‌ ها در کوبا و تداوم حفاظت از منافع دولت کانادا در کوبا می‌ پردازیم.

تصمیم دولت کانادا در کاهش حضور دیپلماتیک خود در کوبا بازتاب واکنش دولت آمریکا در خارج کردن 60 درصد از کارمندان دیپلماتیکش از کوبا محسوب می‌ شود؛ دولت آمریکا پس از بیماری مشکوک اواخر 2016 دیپلمات‌هایش در این کشور آمریکای لاتین تصمیم گرفت تا آنها را خارج کند.

بسیاری از دیپلمات‌ های آمریکایی از کاهش شنوایی، درد فراوان در گوش، سرگیجه، حالت تهوع و خستگی شدید ناشی از این حمله های مرموز شکایت داشته‌ اند.

این مساله باعث شد تا محققان احتمال حمله های صوتی را علیه دیپلمات‌ های آمریکایی مطرح کنند اما مقام‌ های آمریکا نسبت به این تکنولوژی تردید نشان داده و به جایش درباره این حمله های غیرقابل توضیح به بحث پرداختند. حتی اف‌بی‌آی تیمی را به کوبا فرستاد تا با مقام‌ های این کشور به منظور بررسی آنچه که رخ داده گفتگو کنند.

در جلسه استماع سنا در ژانویه مقام‌ های وزارت خارجه آمریکا اعلام کردند که هنوز تحقیقات کامل نشده و علت اصلی آن نامشخص است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کانادا
کوبا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است