ترامپ مثل اوباما سردرگم است
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۵    ۱۳۹۷/۱/۲۸ کد خبر: 149891 منبع: پرینت

یک نشریه معتبر اروپایی تصریح کرد حمله های موشکی به سوریه، مسیر جنگ را تغییر نخواهد داد.

فایننشال تایمز نوشت: این حمله کار چندانی برای تغییر مسیر جنگ داخلی هفت ساله سوریه انجام نداد.

این حمله حتی نتوانست بشار اسد را که ترامپ او را متهم کرد، از جایش تکان بدهد.

«زلمای خلیل‌زاد» سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و عراق در دولت «جورج بوش» در این خصوص می‌ گوید: «قرار نبوده که این حمله های موازنه قدرت را در بعد میدانی جنگ سوریه تغییر دهد.»

یکی از مقام های دولت ترامپ هم گفت که پاسخ آمریکا به حمله شیمیایی در سوریه؛ یک هدف روشن داشت و آن؛ «برقراری مجدد نیروی بازدارندگی» بود. اما موضوع این است که یک حمله واحد به تنهایی هرگز نمی‌ تواند هدف مشخص شده را برآورده سازد. ترامپ پارسال هم از نیروی نظامی برای تحقق یک هدف مشخص در سوریه استفاده کرده بود اما موفق نبود.

آمریکا پارسال هم تعداد 59 فروند موشک «توماهاوک» Tomahawk به سوریه شلیک کرد.

در این زمینه «مارا کارلین» از مقام های سابق برجسته پنتاگون می‌ گوید: «خودمان را گول نزنیم. اسد در زرادخانه خود هیچ کم و کسری از حیث ابزار و ادوات ندارد. او مطلقا دست از استراتژی‌ اش نخواهد کشید. در این زمینه «فیصل ایتانی» از اعضای ارشد «شورای آتلانتیک» در واشنگتن می‌ گوید: مسیر جنگ هرگز تغییر نکرده است.

خوب حمله انجام شد. حالا سوال این است: این عملیات مبنای کدام اقدام بعدی دولت ترامپ خواهد بود؟ کاخ سفید اهدافی متناقض در سوریه دارد.

ترامپ اعلام کرده است که تصمیم دارد دو هزار سرباز آمریکایی را که در شمال شرق سوریه حاضرند و مشغول جنگیدن با «داعش» هستند را به محض تمام شدن ماموریتشان به خانه بازگرداند. منت ها یک هدف مهم ترامپ در سوریه؛ مقابله کردن با قدرت نفوذ ایران در منطقه است.

اصلا سربازان آمریکایی فقط به قصد جنگیدن با داعش به سوریه نیامده‌ اند؛ آنها دارند کمک می‌کنند اجازه ندهند ایران به کمک شبه‌نظامیان تحت امرش رد پای نفوذ خود در سوریه را محکم و در سطح منطقه گسترده کند.

تهران برای گسترش نفوذ خود در سطح خاورمیانه؛ یک «پل زمینی» از تهران تا مدیترانه کشیده است که از کشورهای عراق و لبنان و سوریه می‌ گذرد.

«مایکل او هانلون» تحلیلگر مسایل دفاعی در «موسسه بروکینگز» در این زمینه عنوان می‌ کند: «ترامپ هم دارد اشتباه اوباما را تکرار می‌ کند. دولت ترامپ باید سعی کند بر مبنای حمله‌ ای که اخیرا به سوریه انجام داد؛ قواعد یک استراتژی بزرگتر را برای سوریه بریزد. این استراتژی باید مبتنی بر یک دوره انتقال مدیریت شده باشد. این دوره انتقال باید اعلام کند که برداشتن اسد از قدرت؛ واقع‌بینانه نیست.» «مایکل سینگ» مدیر عامل «موسسه واشنگتن» و یکی از مقام های سابق کاخ سفید در دولت «جورج بوش» هم اعلام کرد: حمله هوایی به سوریه اگر مقدمه یک استراتژی جامع واشنگتن برای سوریه نشود؛ در انتهای کار جز یک پیروزی توخالی؛ چیزی بیش نخواهد بود.

رهبران غربی این حقیقت را کشف کرده‌ اند که جنگ سوریه چقدر پیچیده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
اوباما
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است