کوه قوریغ، یا دیوار حفاظ هزاره ها
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۰    ۱۳۹۷/۱/۲۲ کد خبر: 149659 منبع: پرینت

یکی از اهداف دشمن و شیوونیست ها این است که جلوی رشد اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ملیت های تاجیک، هزاره و ازبک و... را بگیرند.

در این میان با هزاره ها دشمنی شان بیشتر و بی رحمانه تر است حتی دشمنی با هزاره ها را تا مرز نسل کشی در پلان و گراف استراتژیک خود قرار داده اند داکتر تقی امینی یکی از اعضای ارشد و عضو شورای مردمی جنبش روشنایی در بریزبین در سخنرانی خود به این طرح شوم اشاره کرده و هشدار داد «بعیدنیست ما یکبار دیگر قتل عام را تجربه کنیم».

آز آنجایی که نژادگرایان افراطی پشتون به این باور رسیده اند که اگر بتوانند هزاره ها را سرکوب کنند و یا به انزوای سیاسی مجبور سازند در این صورت دیگران را به آسانی سرکوب خواهند کرد. واگذار کردن زمین دامنه های کوه قوریغ یکی از طرح های شوم اسماعیل یون، سلیمان لایق، حنیف اتمر، گلبدین حکمتیار و اشرف غنی احمد زی بوده است این طرح در کتاب سقاوی دوم بیان شده است.

همچنان که داکتر مهدوی یکی از چهره های شاخص و عضو شورای مردمی جنبش روشنایی بیان می کند: «این اقدام ماجراجویانه و سیاسی با هدف اعمال فشار روانی بر میلیون ها باشنده غرب کابل، تغییر بافت جمعیتی منطقه، ناامن سازی بیشتر دشت برچی و در نهایت کوچاندن ساکنان آن طراحی شده است». تا هزاره ها را مجبور به ترک خانه ها و زندگی شان کنند و از طرفی می خواهند مناطق هزاره نشین را در محاصره خود داشته باشند تا در هر شرایط قابل کنترل باشند.

بنابراین نباید غافل ماند و یا خواب های طلایی دید که «راه مزاری از ارگ می گذرد» واقعیت چنین نیست بلکه می خواهند راه مزاری را تحریف کنند. سیاستمداران هزاره که با دولت هستند تا هنوز اشتباه تاریخی و استراتژیک را مرتکب شده و می شوند که اگر خود نمی توانند در برابر ستم بایستند اما خار به راه دیگران نیز نکارند و نپاشند حداقل سکوت استراتژیک کنند.

امروزه انسان هزاره در محاق نسل کشی قرار دارد و تبعیض سیستماتیک در حق مردم اعمال می شود اشرف غنی برای آنطرف مرزهای دیورند بخاطر تعلق خونی و نژادی وعده برق می دهد اما بامیان و هزارستان را از برق محروم می کند بنابراین ما نباید مبارزه مان را درونی سازیم مبارزه سازمان یافته و همه جانبه را با تمام توان در برابر استبداد و بی عدالتی تدارک بینیم باید برای عدالت اجتماعی و بقای حیاتمان خود را سازماندهی کنیم.

آنچه گفته آمدیم جنبش روشنایی منافع هیچ یکی از سیاستمداران هزاره را به خطر نیانداخته است جز اینکه از حق مردم خود دفاع کرده است اما کسانیکه در جهت منافع قبیله گرایان ارگ و سپیدار گام گذاشته اند فرا راه حرکت های پویای جنش سنگ اندازی کرده و چوب لای چرخ ماشین عدالتخواهی انداخته اند و این حرکت ملی و رهای بخش را می خواستند سبوتاژ کنند و از پویایی آن بکاهند.

پس باید بیدار بود و از حرکتی که جنبش را سبوتاژ کند جلوگیری به عمل آورد و مردم آگاه ما نباید به کسی اجازه دهند که علیه جنبش و طلایه داران توطیه کنند و با سرنوشت و حیات مردم بازی کند.

حسن رضایی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
رضایی
قوم هزاره
نظرات بینندگان:

>>>   بله این حرف درست است که ‍پشتون های از نوع فاشست در تلاش ایجاد محبوبیت از مجرای هزاره کشی است.

>>>   بازدل تو است که درسرمردم میخ بزنی ویا رقص مرده راتماشا کنی درغیرآن چنین نیست که تومیگوئی هزاره های محترم برادران پشتونها است منفی تخریب کاران وتفرقه اندازان قومی که خودت خوبترآنهارا میشناسی
تبلیغ منفی نکو به درد نمیخورد

>>>   چوکی شورای صلح از خلیلی زمین ها از گلبیدین

>>>   دیگه گوش های مان از چس ناله های تان بدرد اماده است یک چیز جدید بگو بخندیم
نسل کشی قتلعام زندان
اخه خودرا خیلی دست بالا گرفتین شما هزاره ها باورتان میشود شاید به سال ها به شما فکر نکنیم اما هر موقع موی دماغ شدین اصلا میشوید

>>>   در اينكه ارگ نشينان فاشيست هستند ترديدى نيست ولى سران جنبش به اصطلاح روشنايى هم از دانش و تجربه سياسى و خرد لازم براى پيشبرد امور سياسى بى بهره اند و هر كدام بازيچه عواملى در درون حكومت اند.
علمدار

>>>   آقای حسن رضایی!
کدام جنبش؟ کدام عدالت؟ کدام راه؟ کدام پویایی؟ چرا مردم را احمق فرض کرده اید؟ 200 نفر جوان را به قتلگاه بردید کافی نیست هنوز برای رسیدن به آب و نان از طریق جنبش امیدوار هستید؟ چند نفر تان عادل هستید که فریاد عدالت سر می دهید؟ بس کنید تندروی را دکتر؟؟؟؟؟ در بریزبین تندروی می کند در امن و امان است مردم ما در کابل آسیب می بینند. از کل افغانستان بسنده کردید به کوه قریغ؟؟

>>>   پشتون هزاره کش ، هزاره پشتون کش هههههههههههههههه

>>>   این کوه از پدران هزاره است یا مربوط به بیت المال است کوه ساطانی بوده نه ازمزاری است ونه هم ازمحقق میخ کوب مردم افغانستان خق دارد به منابع ساطانی دسترسی داشته باشد همه دشت برچی وکوه کروغ ازهزاره باشد در غیری ان تعصب است وبه قتل عام هزاره ها منجر میشود پشتونها باجهان دست وپنجه نرم میکنند هزاره برادر شان است باهم پلوان شریکی دارد چند جاسوس ایران وپاکستان است که به این مسایل دست میزنند
بی خبر

>>>   شرم بخداد، همه از تلخی های جنگ رنج میبرند ولی شما بنام هزاره و کی و کی لابی گری میکنید و تجارت سیاسی دارید؟ همه میدانند دروغ و بازهم دروغ

>>>   جنبش روشنای باید تقویه شود. پشتونها این نسل یهود بسیار پلان شوم دارد. پشتونها دشمن درجه یک هزاره ها است. نباید به این قوم درغگو و فریبکار اعتماد کرد. درد هزاره ها رهبران معامله گر و فرعونی شان است که هزاره ها را برای بدست اوردن تاج و تخت میفروشند.

>>>   دهان و زبان کریم خلیلی هرگز در مقابل پلانهای خصمانه ارگ باز شده نمیتواند دلیل اینکار چور و غصب دامنه کوه قرغ بنام تپه اسکارت که توسط حاجی نبی برادر کریم خلیلی انرا غصب کرده و شهرک بنام حاجی نبی ساخته و نمرات انرا به بسیار قیمت بلند بالای مردم که اکثریت از قوم خودش است بفروش رسانده و از بابت فروش ان ملیون ها افغانی را به جیب زده ضمن ان معامله رابرای گرفتن چوکی بخودش و دوام کار پسراش سفیر افغانستان در قزاقستان در مقابل کشیدن پایش از تظاهرات روشنایی و بر خلاف همکاری و همسویی با ارگ معامله را انجام داده است و نسبت چوکی خواهی و دبدبه و شان سمبولیک سرور دانش در چوکی معاونیت دوم ریاستجمهوری نباید توقع مردم دوستی و طرفداری از مردم بخصوص قوم خودش را از انها کرد مردم هزار میگویند ما ملیت بنام افغان را قبول نداریم اما این دوتن قبل از همه خودرا بایموتریک کردند بخاط تذکره برقی با نام ملیت افغان دیگر نباید به این دو تن اعتبار و اعتماد کرد .

>>>   آقای حسن رضایی واقعیت رانوشتی، خیلی زیبا وجامع ودرعین حال قانع کننده.

>>>   برخی پشتون ها وحاکمیت طبق قاعده افغانستان شوونیست وقومگرا هستند اما برای محکومیت آنها نباید به قومگرایی هزاره روی اورد غلط را به غلط جواب نمی دهند .
رویکرد رهبران قومی واحزاب به قومگرایی به جاه طلبی خودشان است .
شیوای بلخی

>>>   اگر حماقت وایجاد وحشت ودحشت نباشد همه زمین های قلعه قاضی قلعه نو قلعه چتگر وسایر زمین های این منطفه از پشتون ها نبوده که خریداری ومعامله صورت گرفته چه مشکل بوده در همه امورات برادر وار وبدون رشک زندگی مشترک داشته اما این فرنتین زندگی کردن خود زمینه تعصب وایجاد فاصله را نموده امیدوارم تا از این حرف های ایجاد تفرقه وجنگ افروزی ها بپرهیزید دو دهه فبل همه مشکلات را دیده اید امیدوارم پند وعبرت خوبی باشد اکنون افسانه وانحصار خواهی وزندگی تجریدی وخبر های گرگ امد گرگ آمد را در بین مردم شایعه نیندازید از دشت برچی هر اندازه بروین همه ساحه پشتون ها است چی مشکل متوجه شما شده اگر عقل باشد پس این شایعات واتش افروزان را موقع نباید داد .
غزنوی"

>>>   مثل بسیار قدیمی و معقول است که درهروقت وزمان قابل تطبیق است.میگوید فتنه از پستان کیک(خزنده که به خیز زدن راه میرود وخیلی کوچک است عموما درطویله های حیوانات پیدا میشود) برمیخیزد.گرچه کوه قوریغ یا دامنه آن نسبت به خاک کابل خیلی جای کوچک است اما جادادن یک حزب سیاسی نظامی که مسلح هستند نهایت درین منطقه خطرناک است.اطراف و حومه شهر کابل برای جادادن افراد ودفاتر نظامی داخلی و خارجی جاهای وسیع دارند مثل چهاراسیاب ریشخور سروبی و بگرامی وامثالهم خیلی وافر یافت میشود.لذا علاج واقعه را باید قبل از وقوع آن بایدکرد.کوه قوریغ اگر درست پلان بندی در تمامی ضرورت های مثل ابرسانی،فاضلاب،سرک سازی،محیط سبز شان شود بهترین جای برای سکونت میشوند چون با شهر متصل است.امروز مردم تمامی اقوام آگاه و بیدار شده اند جزئی ترین مسائل سیاسی و نظامی را خیلی زور درک میکنند وبه موقع به اطلاع عموم می رسانندوبا فشار وزور نمیتوان بر مردم تحمیل کرد.افعانستان خاک وسیع برای کارات وساحات نظامی درهرکنج و کنار دارد باید از شهر و جاهای مسکونی دور ودرجاهای مناسب جای داده شود.خاک افغانستان نسبت به نفوس آن خیلی زیاد است جای هیچ تشویش نیست اگر ساحات نظامی دورتر از شهر ساخته شود.
با احترام.ع.ناصری

>>>   آقای رضایی:
ازمضامین شمادرک میشودکه شخص دلسوزبه مردم وجامعه استید، خداوند بشماتوفیق بیشتربدهد، اماکوشش کنیدحقایق راآنچه که هست بگوئیدو تحریف نکنید، حصارکشی درکوه قورغ راحصارکشی درحق هزارهاتلقی نکنید، هنگامیکه نبی برادرخلیلی زمینهای دامنه قورغ راظالمانه زیرحمایت خلیلی غصب میکردو به هزاره ها میفروخت درآنزمان فریادپشتونهاتا آسمان رسیده بودکه هزاره هازمینهای ماراغصب کرده اند این بحثهاحتی ازمرزهای کشورهم بیرون شد، اماکسی فریاد پشتونها رانشنید ونبی یک شهرک غصب شده را ساخت وهزاره ها رامسکن گزین کردو2مفاد گرفت، ازیکطرف به مردم هزاره وانمودکرد که آنهاراصاحب خانه و زمین کرد،ازجانب دیگر ملیونها پول ازفروش این زمینهابدست آورد ،امروزبه بهانه اینکه کوه قورغ راحصارکشی منطقه هزاره ها میخوانید عاقلانه نیست، کل افغانستان ازهزاره هانیست که هم زمینهای ملت راغصب کندوهم حصارش را هزاره هابگیرد، گلبدین هم متحددیرینه شمااست چراامروز حساس شده ایدو ازهمسایگی ایشان به تشویش هستید، یادتان رفته است که چهارآسیاب و دارالامان وبرچی به یک منطقه مشترک هزاره و حزب اسلامی مبدل شده بودو دربرابرربانی میجنگیدند ،لطفااین رادرک کنید که قربانی هزاره هابهای خوبی برای حفظ وتداوم چوکی وقدرتهای کاذب خلیلی، محقق ودانش است، تااین کشتارو قربانی گروهی هزاره هاادامه یابداین هرسه همچنان رهبر وحدت ملی شما خواهدبود وبرچوکیهای دروغین قدرت نشسته خواهند بود،وشماکماکان دست وپابوس آنهاخواهیدبود،بی جهت خودتانراخسته نسازید.
هموطن تان ازکابل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است