روسیه یکی از دیپلمات‌های بلجیم را اخراج کرد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۵    ۱۳۹۷/۱/۱۶ کد خبر: 149374 منبع: پرینت

در اقدامی تلافی‌جویانه، روسیه یکی از دیپلمات‌ های بلجیم را از این کشور اخراج کرد.

به گزارش اسپوتنیک، روسیه در اقدامی تلافی‌ جویانه یکی از دیپلمات‌ های بلجیم در این کشور را اخراج کرد.

پس از اینکه بلجیم به دنبال اقدام انگلیس و چند کشور دیگر یکی از دیپلمات‌ های مسکو را از این کشور اخراج کرد، وزارت خارجه بلجیم روز چهارشنبه اعلام کرد که سفیر کشورش در روسیه از تصمیم مسکو برای اخراج یک دیپلمات بلجیمی در واکنش به اقدام «بروکسل» مطلع شده است.

گفتنی است تنش‌ ها از روز چهارم مارس و همزمان با مسمومیت «سرگیی سکریپال» جاسوس دوجانبه سابق و دخترش بالا گرفت.

انگلیس با نشانه گرفتن انگشت اتهام خود به سمت روسیه، ضمن تعلیق روابط دیپلماتیک در سطوح بالا، 23 دیپلمات روس را اخراج کرد- اقدامی که ساعاتی بعد با مقابله‌ به‌ مثل مشابه مسکو همراه بود.

در ادامه، برخی از کشورها نیز به تبعیت از انگلیس به اقدام مشابه دیپلماتیک پرداختند که مقابله‌ به‌ مثل مسکو در این خصوص را نیز در پی داشت.

این در حالی است که آزمایشگاه «پرتن دون» (Porton Down) انگلیس اعلام کرد که نمی تواند اثبات کند که گاز اعصاب به کار رفته در مسمومیت جاسوس روس‌تبار و دختر وی منشا روسی داشته است.

رییس مرکز تحقیقات نظامی انگلیس در «پرتن دون» در اینباره اعلام کرده بود که کارشناسان نمی توانند منشا دقیق عامل گاز اعصاب به کار رفته در مسمومیت «سرگیی سکریپال» جاسوس روس‌تبار و دختر وی را مشخص کنند.

«گری آیتکِن‌هد» (Gary Aitkenhead) رییس اجرایی آزمایشگاه علوم و فنون انگلیس (DSTL) در «پرتن دون» با علام این گفت که بر این اساس نمی توان اعلام کرد که عامل اعصاب مورد استفاده در قتل «سرگیی سکریپال» در روسیه ساخته شده است.

وی ادامه داد: تنها می توان گفت که این عامل مسموم کننده «ناویچاک» بوده و رسته نظامی داشته است. این ماده به دلیل پیچیدگی بسیار باید توسط یک دولت ساخته شده باشد.

ما منشا دقیق آن را شناسایی نکرده ایم؛ اما اطلاعات علمی آن را در اختیار دولت گذاشتیم و آنها نیز داده های مذکور را در کنار تعدادی از دیگر منابع قرار داده و به جمع بندی کنونی رسیدند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
روسیه
بلجیم
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است