عبدالله: همانند واردات به تولیدات داخلی توجه نمایید
 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۰۷    ۱۳۹۷/۱/۱۴ کد خبر: 149274 منبع: پرینت

نشست کمیتهٔ اجراییوی توسعه سکتور خصوصی (پرایسک) تحت ریاست دوکتور عبدالله رییس اجرایی حکومت افغانستان به منظور اولویت‌بندی و بهبود شاخصه‌های اقتصادی و رفع مشکلات سکتور خصوصی برگزار شد.
عبدالله در این نشست گفت که رشد سکتور خصوصی، تشبثات کوچک، تولیدات و صادرات در کشور چشم‌گیر بوده است؛ اما برای تسهیل و تسریع کارها باید توجه بیشتر صورت گیرد.
رییس اجرایی کشور از نتایج کار این کمیته در قسمت پیگیری و تطبیق شیوه‌های اجرایی و حل چالش‌های سکتور خصوصی، رشد تجارت و توسعه اقتصادی ستایش کرد.

همایون رسا وزیر تجارت و صنایع کشور درباره دست‌آوردها، چالش‌ها و پیشرفت‌های کار کمیتۀ اجراییوی توسعه سکتور خصوصی گزارش داد و گفت که این کمیته ده سند را به خاطر تسهیل و تسریع صادرات کالا‌ و رشد تجارت تهیه کرده است.
وزیر تجارت و صنایع افزود که این اسناد شامل کیفیت، تسریع روند بررسی، قرنطینه، ستندرد تخنیکی، اظهارنامه گمرکی، بارنامه، جواز تشبث، ترانزیت فارم و صحت نباتی می‌باشد که در آن مشوره بازرگانان و بخش سکتور خصوصی نیز درج گردیده است.
همایون هدف از تدوین این اسناد را اصلاح کار شیوه‌ها و تعیین شاخصه‌های اقتصادی برای رشد تجارت و سرمایه‌گذاری در کشور عنوان کرده و مفاد آن را در جلسه توضیح داد.

شوبهم چودری نمایندۀ بانک جهانی در افغانستان از حمایت همه جانبهٔ رییس اجرایی کشور در این بخش قدردانی کرد و گفت که این کار یک پروسهٔ تدریجی و زمان‌گیر است که نیازمند فعالیت مشترک و آهسته می‌باشد.

همچنان، وزارت انرژی و آب درباره ایجاد ادارهٔ مستقل تنظیم خدمات انرژي به جلسه گزارش داد و گفت که در این ارتباط کارهای لازم برای تنظیم انرژی در کشور انجام شده است تا به یک اداره مستقل تبدیل گردد.
در این برنامه، اعضای کمیته، بازرگان و نماینده‌گان سکتور خصوصی مشکلات‌شان را در زمینهٔ مالیه، انتقال پول، فیس و تعرفه، تسریع روند اسکن کالا، مالیه، قرضه، نبود یک دروازه ورودی برای صادرکنندگان در میدان هوایی و گمرک با رییس اجرایی کشور در میان گذاشتند.

سپس، دوکتور عبدالله به مسوولان این کمیتهٔ هدایت داد که هم‌زمان به تقویت واردات و صادرات و رشد تولیدات داخلی توجه نموده و راه‌های انتقال سریع کالا را جستجو کنند.
رییس اجرایی کشور تاکید کرد که با درنظرداشت نگرانی‌های امنیتی تلاش صورت گیرد تا از تأخیر زمانی در هنگام بررسی و تفتیش کالای وارداتی و صادراتی جلوگیری به عمل آید.

دوکتور عبدالله به سکتور خصوصی و بازرگانان وعده سپرد که مشکلات آنها را در نشست‌های جداگانه به بحث و بررسی می‌گیرد تا مسایل روش و حل گردد. برعلاوه آن در جلسات شورای وزیران به صورت خاص به آن موارد توجه می‌نماید.
رییس اجرایی کشور به وزارت تجارت و صنایع هدایت داد که مسایل مورد نظر را در جلسه شورای وزیران مطرح نماید تا به طور مفصل روی هر کدام آنها بحث صورت گیرد.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عبدالله
اقتصادی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است