سهم تاريک هزاره ها از نور
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۵۰    ۱۳۹۷/۱/۴ کد خبر: 148951 منبع: پرینت

بلخ از معدود ولاياتی است كه بيشترين بازسازی و نوسازی را در اين هفده سال به خود ديده است.

انكشاف معياری شهر، ساخت و ساز شهرک ها، ساختن زير بناها و امثال اينها مواردي هستند كه بيشتر از هر ولايتی در بلخ شاهد اش هستيم. ولايتی كه شهر اش فراتر از چهار سوی روضه نرفته بود حالا از كوه شاديان از نزديكی ولسوالي دولت آباد و خلم و بلخ توسعه يافته است اما در اين ميان هستند مناطقی كه تقريبا هدفمندانه به باد فراموشی سپرده شده اند و كمترين توجهی بر اين ساحات صورت نگرفته است.

سيد آباد، شهرک خراسان، كارته نور خدا، ساحات دشت شور، شهرک سه صد متره، سجاديه و تا حدودي هم يلمرب از مناطق بيشتر هزارنشين هستند كه كمترين توسعه را در خود ديده اند علاوه بر اين بلخ ولايت كثير القومی است كه می بايست چگونگی حضور و مشاركت همه اقوام نيز در آن متصور می بود كه متاسفانه اصلن چنين نبوده است زيرا در اين هفده سال به ندرت شاهد بوده ايد كه از اقوام ديگر بخصوص هزاره ها در موقف های بلند حكومتی در بلخ كار كرده باشند.

اما در تحولات اخير و كشمكش ميان غنی و عطا، هزاره های بلخ با اكثريت قاطع از موضع عطا حمايت كردند و اگر برندگی در اين خصوص نصيب نور شده باشد متاسفانه سهم هزاره ها تاريكی بيش نيست. شش كرسی از جمله مقام ولايت بلخ در بدل كنار رفتن استاد عطا به معامله گرفته شدند كه جز نزديكان شخص نور هيچ كسی را از ساير اقوام كه داعيه او را بر دوش می كشيدند نمی بينند.

سید میثم احسانی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
احسانی
مردم هزاره
نور
نظرات بینندگان:

>>>   مثل معروف هزاره گی است که‌میگوید:ده امید دوغ دیگرو کشکاو نموشه.باید درهرولایت حضور فعال سیاسی و نظامی داشته باشند.مردم هزاره درک کنند که در حفظ استقلال و آزادی افغانستان با جان خودها نقش اساسی داشتند باید در بخش های سیاسی متحدانه در هر نقطه افغانستان نقش محوری و اساسی داشته باشند والا آینده نامعلوم و خطرناک درپیشرو خواهند داشت.

>>>   این عمل نور خلاف منافع ملی و احماقانه بود و شاید باعث قتل نور و مردمان خوشباور میشد مانند جنبش روشنایی و جنبش رستاخیز کسانی که طرفدار حرج و مرج است از خاطر پول و دارایی شان است که در خطر است
بصیر نظری

>>>   آقای سید احسانی بامیانی! تو خودت از یکاولنگ بامیان ، و یک جوان کم تجربه که شاید ۵ سال در بلخ زندگی نکرده باشی، چقدر از سیاست و سابقه هزاره بلخی معلومات داری که فقط هزاره را حامی استاد عطا معرفی میکنی؟ حال آنکه اکثریت مردم هزاره بلخ به ظاهر از استاد عطا حمایت میکردند ولی در باطن دهه هاست که نیاز به عطا و دوستم ندارند و بیشتر از هزاره های هر کلان شهر دیگری از صلابت و قدرت بالا برخوردارند!
یکبار از ولایت شدن یک ولسوالی هزاره نشین دفاع میکنی و این مرتبه هم غیرمسئولانه درباره هزاره مطلب مینویسی و خودت هم از متعصب ترین سید های ضد هزاره ، اگر میخواهی دیگر اقوام را به ضد هزاره تحریک کنی اول برو دانش و معلومات محکم بیاندوز سپس بیا و کوفت خود را از هزاره ها بگیر !
هزاره بلخ با ازبک و همچنین پشتون بلخ رابطه خوب تاریخی دارد و ضمناً بعد از ازبک و حالا برابر آنها ، خود را اولین یا دومین قدرت بلخ میدانند که استاد عطا و اطرافیانش به نسبت هزاره ها ، سابقه چندانی ندارد و همین دوره بیشترین ضربه را به گفته شما به هزاره زده است پس چرا حامی استاد عطا معرفی شوند؟
استاد پوهنتون هزاره

>>>   اقای احسانی با این نظر تان که بوی تفرقه و نفاق را در خود دارد من با شما موافق نیستم نظر هر شخص برای من قابل احترام است اما موافقت به نظر از کارکردانتقعادی دوستان علیه مسولین ادارات دولتی در صورتیکه بوی نفاق و تفرقه و دوری اقوام در ان دیده نشود شاید برای هرکس قابل قبول باشد منجمله من هم اما اگر در ضمن انتقعاد از عملکرد شخص تفرقه و دوری بین اقوام در ان جاداده شده باشد شاید برای هیچکس به استثنای یکعده محدود اشخاص قومگرا برای هیچکس دیگر مورد وسند و تایید نخواهد بود که منجمله من هم در مسایل انتقعادی باید متوجه باشیم که نام از قوم برده نشود شخص مورد نظر مورد خطاب و عتاب قرار داشته باشد نه از این قوم و یا ان قوم که اب به اسیاب دشمن ریختاندن است .

>>>   مه صد دفعه به عطا محمد نور گفتم که به هزاره روی خوش نتی که بوی دامادی میته،قبول نکرد.
آخر دیدی؟
حالا میگه چرا یک هزاره والی مزار نشد و چرا عطا محمد نور میترا زا به یک هزاره شوی نداد؟

>>>   خیر است چاره نور شود گفته اند الهم المغفرلی
سید علی فرقانی

>>>   درود بر احساني
گل گفتي برادر...

>>>   اووف حالی باز میخوابن که هزاره ها را با عطا محمد نور بندازین.

>>>   برو لوده !
حکومت شمال حق تاجک است و بس

>>>   شما ها از اشتباهات گذشته ای تان نمی آموزید و هنوز هم به دنبال جنگسالاران روان هستید. سزای تان این بدتر.

>>>   از کسانی کی در یکابلنک برای استقبال از (طالبان) پرچم سفید بلند کرده بود جزاین انتظار نمی رود برادرا عزیز

>>>   گفتن این گپ درست نیست ولی از آنجایی که شبکه اطلاع رسانی مهم کشور به چنین جوانان پر از عقده و فاشیزم مثل آقای احسانی اجازه نفاق افکنی میدهد باید باطلاع برسانم که؛ آقای سید میثم احسانی از قوم اقلیت سادات ولسوالی یکاولنگ است که با هزاره های بامیان که اکثریت مطلق دارند ، بسیار مشکل و بگروند خراب را دچار شده اند و حالا فوراً عقده پراکنی میکند برتری طلبی نژادی ، سوءاستفاده از عقاید مذهبی توسط سادات در گذشته ، و عادت توقع بیش از حد از طرف سادات ، هزاره ها را که متحول و تحصیلکرده شده اند حساس کرده و سد مانور سادات شده است و بعضاً که سادات باز بطرف عادت توقع اضافی خود میروند حتی تحقیر میگردند تا بطور واقعی تر و بدور از قومگرایی احترام انسانی را در جامعه بخود جلب کنند. ولی چون هزاره یک قوم سختکوش تر و اکثریت هستند بعضاً سادات کم میاورند و مثل آقای احسانی ناامید و عقده ای میشوند در صورتیکه قوم هزاره به همگان معلوم است که شاید کمی از نگاه برخورد اجتماعی ضعیف باشند ولی مردمی صادق و همکار هستند.
البته این را قوم سادات تشیع سایر ولایات افغانستان میدانند که هزاره ها حتی بهترین همسایه و هم فرهنگ در افغانستان برای ایشان هستند و فقط در ولایت بامیان و خصوصاً ولسوالی یکاولنگ ، مشکل سید هزاره بیش از حد است که بارها دیده شده حتی سادات یکاولنگ از ارزشها و حیات خود برای تضعیف هزاره های ولسوالی خود تیر هستند حال آنکه صدها سال همسایه بوده اند و از مکان زندگی خود هم راضی هستند.
فقط در رقابت سالم کم آورده اند و بگروند خود را کمی خراب کرده اند و خیال سوءاستفاده های قدیم بعضاً برخوردهایشان را غیرواقعی و توام با مرموزیتهای قومگرایی میسازد.
با معذرت استاد پوهنتون هزاره

>>>   عطا نگفته بود کدام انقلاب میکند۰
غنی آنش را هم غم کرده نتوانست و نمیتواند، اگر میتوانست به این رسوائی، معامله گری، و روز بد نمیرسید۰
عطا مقام ولايت بلخ را در برابر شش كرسي حكومت از جمله، ولايت بلخ، دو سفارت خانه، دو وزارت و يك رياست عمومي به معامله گرفت و حتی فرصت چارزانو زدن را هم به مغز نداد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است