واقعیت های زمان و فرضیات ذهنی ما
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۹    ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ کد خبر: 148335 منبع: پرینت

کشور عقب مانده ی ما افغانستان که زمانی به طور ناب سنتی بود اکنون در مسیر فرایند تغییرات زمانی امروزی خود را با واقعیات جدیدی روبرو می بیند.

این وضعیت، نیروهایی را که خواهان تجدد و نوسازی جامعه اند و کسانی را که تعلق خاطر غیرقابل اغماض به حفظ سنت های اجتماعی و باور دینی - سنتی خود دارند به صف آرایی در برابر هم قرار می دهد.

گذشته پرستان و دیروزی اندیشان که بر اساس پندارها، تخیلات، عادات، پیشینه ی تاریخی، باورهای آبا و اجدادی و قومی و نژادی خود به مسایل جهان می نگرند و بجای برقراری ارتباط مستقیم با واقعیت های امروزی جهان صرفا براساس پیش فرض ها و ذهنیات خود جهان را تحلیل می کنند و هرچه را که منطبق با فرضیات ذهنی شان باشد حق می شمارند و غیر آن را باطل می دانند جایگاه و پایگاه شان را متزلزل می بینند و با تمام قوت و شدت به دفاع از حوزه ی اقتدارشان می پردازند.

عنایت زمان اما دیگر همراه اینها نیست و شتر تجدد دیر و یا زود در اقصار و دوردست های کشور ما هم رحل اقامت خواهد انداخت. هر چند نوگرایی در جوامعی که باورهای متافیزیکی و سنت گرایی ریشه های قوی دارد با روند کندتری پیش می رود، نوگرایی اما تقدیر زمانه و نیاز و خواست کل بشریت است و راه فراری از آن نیست. سیر تکامل و پیشرفت جامعه فرایندی سنت هایی را که ناهماهنگ و ناسازگار با نوگرایی اند به تدریج دگرگون و یا نابود می کند.

نوروز حمید


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حمید
اندیشه های کهنه
واقعیت
نظرات بینندگان:

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است