کمند حصر و گلوگاه عربستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۴۱    ۱۳۹۶/۱۲/۱۷ کد خبر: 148131 منبع: پرینت

پس از اظهارات ولیعهد سعودی درباره ایران، قطر و ترکیه، دشمنان عربستان سعودی توسط عالی ترین مقام عربستان معرفی شدند.

«محمد بن سلمان» در جریان دیدار از مصر، تهران، آنکارا و دوحه را «مثلث شیطانی» و «محور شرارت» خواند او با این اظهارات اش با سه کشور مهم خاورمیانه اگر اعلام جنگ نداده باشد علنا اعلام خصومت کرد. اکنون ابتکار در دست ایران، ترکیه و قطر است که چگونه به دشمن مشترک خود پاسخ بدهند البته این امر امکان‌ پذیر نیست جز اینکه تهران، دوحه و آنکارا اختلافات خود را موقتا کنار بگذارند.

اختلافات ایران و قطر بیشتر در سطح دیپلماسی است که عمدتا به موضوع سوریه برمی‌ گردد اما اختلافات ترکیه با ایران از نوع استراتژی بوده که باز هم سوریه در محور آن قرار دارد قطر جدای از اینکه در بین کشورهای عربی جایگاه مهمی دارد قطب اقتصادی خاورمیانه و حتی جهان نیز محسوب می‌ شود ترکیه نیز علاوه بر نفوذ در بین ملیت‌ های ترکتبار در بین مسلمانانی که هنوز در خیال دوره خلافت عثمانی به سر می‌ برند دارای محبوبیت است.

ایران نیز کشوری در حال توسعه است که قطعا جایگاه اش نسبت به قطر و ترکیه در منطقه و جهان کمتر نیست. عربستان با شرور خواندن این سه کشور آنان را بیش‌ از پیش مصمم کرد تا با آل‌ سعود تسویه حساب کنند. این سه کشور به هراندازه که متحد عمل کنند به همان اندازه در تقابل با عربستان موفق تر خواهند بود. این کشورها در حالی در رویارویی با ریاض قرار گرفته‌ اند که عربستان در باتلاق یمن فرورفته و در یک وضعیت مبهم و بلاتکلیفی با صنعا به سر می‌ برد.

عراق نیز در محور ایران قرار دارد و بغداد و ریاض عملا دشمنان هم به شمار می‌ روند. دشمنی عربستان و سوریه نیز موضوع پنهان و پیچیده‌ ای‌ نیست. در لبنان نیز جناح‌ های مختلف حتی گروه «سعد حریری» با عربستان میانه خوبی ندارند که سفر دو ماه قبل حریری به عربستان این اختلافات را بیش‌ از پیش آشکار کرد. بخشی از مردم مصر از جمله طرفداران «اخوان‌ المسلمین» نیز همواره عربستان را دشمن خود پنداشته‌ اند بنابراین عربستان در یک محاصره منطقه‌ای به سر می‌ برد که در دو سال گذشته تلاش کرده است با اتکا به کویت، بحرین، امارات، انگلیس، اسراییل و آمریکا خود را از این محاصره نجات دهد.

سفرهای منطقه‌ ای و فرا منطقه‌ ای شاه عربستان و اکنون سفر ولیعهد این کشور به مصر و انگلیس و همچنین روند اصلاحات غیرمنتظره در عربستان برای آرام کردن مردم این کشور در راستای شکست حصر منطقه‌ ای است. سخن آخر اینکه اکنون کمند محاصره عربستان در دست‌ های ایران، ترکیه و قطر قرار دارد تا چگونه در یک اقدام مبتکرانه، حلقه محاصره را بر ریاض تنگ‌ تر کنند اما همانطور که اشاره شد آنان باید نخست اختلافات خود را کنار بگذارند تا کمند به درستی در گلوگاه عربستان عمل کند.

محمد مرادی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
کشورهای منطقه
دشمنی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است