سرآشپز پوتین در لیست متهمان آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۶    ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ کد خبر: 146835 منبع: پرینت

ایسنا نوشت: یکی از کسانی که در فهرست اخیر افراد روسیه‌ای متهم شده در آمریکا در ارتباط با مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا قرار گرفت سرآشپز ولادیمیر پوتین است.

به گزارش آسوشیتدپرس، روز جمعه "یوگنی پریگوژین"، سرآشپز ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در کنار 12 چهره روس دیگر و سه سازمان این کشور در ارتباط با تحقیقات رابرت مولر درباره ادعای مداخله روسیه در انتخابات 2016 آمریکا متهم شد.

براساس کیفرخواست، پریگوژین و شرکت‌هایش، پشتیبانی مالی چشمگیری برای یک گروه مستقر در سن‌پترزبورگ به عمل می‌آوردند که برای تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دست به استفاده از تحقیقات گسترده جعلی به نام آمریکایی‌ها در فضای مجازی می‌زد.

پریگوژین روز جمعه به خبرگزاری ریانووستی گفت: آمریکایی‌ها مردمی بسیاری تاثیر پذیر هستند و هرچیزی را که می‌خواهند ببینند می‌بینند. من با احترام زیادی با آنها رفتار می‌کنم و از اینکه در این فهرست قرار دارم ناراحت نیستم. اگر آنها می‌خواهند شرارت را ببینند بگذارید ببینند.

پریگوژین زمانی کارش را با یک کیوسک هات‌داگ فروشی شروع کرد اما بعدا کارش رونق گرفت و رستوران مجللی در سن‌پترزبورگ باز کرده و نظر ولادیمیر پوتین را به خود جلب کرد.

پوتین در زمان دولت اولش یکبار با ژاک شیراک، رییس‌جمهور اسبق فرانسه در یکی از رستوران‌های پریگوژین شام خورده بود.

پریگوژین در مصاحبه‌ای در سال 2011 گفته بود: ولادیمیر پوتین می‌داند که من چطور این بیزینس را از یک کیوسک شروع کردم و می‌داند که من هرکسی که مهمانم باشد اعم از افراد برجسته از او استقبال می‌کنم.

پوتین در سال 2011 اقدام به افتتاح یک کارخانه تولید بسته‌های ناهار مدارس متعلق به پریگوژین در شهر سن‌پترزبورگ کرد؛ کارخانه‌ای که با وام‌های سخاوتمندانه بانک‌های دولتی روسیه افتتاح شد.

او در حال حاضر در پایتخت روسیه یک شرکت به نام کنکورد دارد که اخیرا 27 میلیون دالر از قراردادهای تامین ناهار مدارس دولتی درآمد کسب کرده است. پریگوژین همچنین اقدام به تامین غذای مراسم‌های کرملین برای مدت چندین سال کرده و در این زمینه با ارتش روسیه نیز همکاری داشته است.

وزارت خارجه آمریکا ماه دسامبر گذشته پریگوژین را به همراه چند تن دیگر در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

این وزارتخانه گفته بود این افراد اقدام به حمایت مادی، مالی، فنی یا تجهیزاتی چه با خدمات و چه با اجناس از مقام‌های ارشد فدراسیون روسیه کردند.

این وزارتخانه گفته بود که پریگوژین معاملات تجاری گسترده با وزارت دفاع روسیه دارد.

از جمله شرکت‌های مرتبط با پریگوژین شرکت اورو پولیس ثبت شده در مسکو است که براساس گزارش وب‌سایت خبری فونتانکا یکی از پشتیبان‌های عملیات‌های سوریه محسوب می‌شود.

در سال 2016 شرکت "اورو پولیس" فروش محصولات غذایی را به عنوان فعالیت‌های اصلی خود لیست کرده بود اما در سال 2017 این شرکت فعالیت‌های دیگری شامل معدن کاری، تولید نفت و گاز را به عنوان فهرست فعالیت‌هایش ذکر کرد و دست به گشایش دفتری در شهر دمشق پایتخت سوریه زد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
پوتین
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است