جرقه‌ای دیگر در روابط پر تنش بروکسل-آنکارا
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۳    ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ کد خبر: 146658 منبع: پرینت

اتحادیه اروپا به دنبال اتهام قبرس علیه آنکارا، از ترکیه خواست تا از هرگونه اقدامی که ممکن است به روابط خوب همسایگی لطمه بزند، خودداری کند.

به گزارش هفته نامه "اشپیگل"، اتحادیه اروپا انتقاد شدیدی به اقدام دولت ترکیه در متوقف کردن کشتی شرکت نفتی ایتالیایی "انی" که برای اکتشاف گاز طبیعی به منطقه نزدیک می شد وارد کرد.

اتحادیه اروپا از ترکیه درخواست کرده است که به توقف و تحریم کشتی نفتی اکتشاف گاز در آب های شهر بندری در قبرس پایان دهد.

یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا در اینباره گفته است که اتحادیه اروپا از ترکیه می خواهد که از هر گونه اقدامی که می تواند همسایگی خوب بین طرفین را تهدید کند فاصله بگیرد. به گفته وی ترکیه باید به حاکمیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حوزه آب ها و حریم هوایی آنها احترام بگذارد.

به گفته محافل دولتی در یونان و قبرس اخیرا 6 هواپیمای جنگی ترکیه از دسترسی یک کشتی نفتی اکتشاف گاز ایتالیایی شرکت انی به ناحیه تحقیق و حفاری در جنوب شرقی شهر بندری لارناکای قبرس جلوگیری کرده اند. این تحریم علیه قبرس از جمعه شب آغاز شده است.

ترکیه حفاری گاز، بدون موافقت قبرسی های ترک را نقض حقوق آنها دانسته است.

وزارت خارجه آتن اعلام کرده است که رفتار آنکارا منطبق با مواضع یک کشور که می خواهد عضو اتحادیه اروپا شود نیست. آنکارا قوانین بین المللی را نقض می کند.

بخش یونانی نشین قبرس، در راس حکومتی است که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته می شود، اما بخش ترک نشین این کشور رهبری دولت قبرس شمالی را در دست دارد و معتقد است که منابع حاشیه این جزیره به این گروه نیز تعلق دارد. دولت قبرس شمالی تنها توسط آنکارا به رسمیت شناخته می شود.

قبرس نیز در کنار اسراییلی و لبنان، برای استخراج منابع گازی از آب های مدیترانه شرقی، ر​​​​​قابت می‌کند.

روابط ترکیه و اتحادیه اروپا به ویژه بعد از کودتای نظامی نافرجام جولای 2016 تیره و تار شده است. بروکسل انتقاد شدیدی به اقدامات سرکوبگرانه ترکیه علیه مخالفان خود وارد می کند.

بسیاری از کشورهای اروپایی در سایه این تحولات خواستار پایان مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا و کاهش کمک های مالی بروکسل به این کشور نامزد عضویت در اتحادیه اروپا شده اند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اروپا
انکارا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است