زوما تنها ماند
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۰    ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ کد خبر: 146656 منبع: پرینت

حزب حاکم آفریقای جنوبی تصمیم گرفته تا از رییس جمهوری بخواهد از سمتش کناره‌گیری کند.

روزنامه تایمز لایو از قول منابع مطلع روز سه شنبه گزارش داد که کمیته اجرایی حزب حاکم کنگره ملی آفریقای جنوبی تصمیم خود را در جریان 13 ساعت جلسه که ساعت 3 بامداد به وقت محلی به پایان رسید، اتخاذ کرده و از جاکوب زوما، رییس جمهوری این کشور خواسته تا از سمتش کناره‌گیری کند.

اوایل روز سه شنبه، آژانس خبری SABC آفریقای جنوبی گزارش داد که حزب حاکم این کشور به زوما 48 ساعت زمان داده تا از سمتش کناره گیری کند.

زوما که از 2003 در راس قدرت در آفریقای جنوبی قرار دارد، با یکسری اتهامات فساد روبرو است و همین مساله باعث تنش‌های سیاسی و نارضایتی مردمی از وی شده است اما خودش این اتهامات را رد می‌کند.

در ششم فوریه سال جاری میلادی بود که پارلمان آفریقای جنوبی تصمیم گرفت تا در بحبوحه درخواست‌ها برای کناره گیری زوما از قدرت،‌ سخنرانی وی را به حالت تعلیق در آورد.

اگرچه دوره ریاست جمهوری زوما در اواسط 2019 پایان می‌یابد، ‌اما هنوز اعلام نکرده که آیا می‌خواهد به صورت داوطلبانه از سمتش کناره‌گیری کند یا خیر.

در سال 2016 عالی‌ترین دادگاه آفریقای جنوبی حکم داد که زوما قانون اساسی را نقض کرده چون پولی که خرج خانه شخصی‌اش کرده را به دولت پس نداده است.

سال گذشته دادگاه عالی تجدید نظر حکم داد که وی باید در ارتباط با یک معامله سلاح در سال 1999 با 18 اتهام فساد، کلاهبرداری، اخاذی و پولشویی روبرو شود.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
زوما
افریقا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است