جنایتکاران جنگی باید به دادگاه کشانیده شوند
عدم پیگرد قانونی جنایاتکاران جنگی از نگرانیهای جدی است و این کار سبب شده تا شمار زیادی از غیرنظامیان در درگیریها کشته شوند.اگر سازمان ملل،آنها را تحت پیگرد قانونی قرار ندهد،جامعه جهانی باید در این مورد اقدام کند 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۱۴    ۱۳۸۹/۷/۵ کد خبر: 14637 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، یک مقام پیشین سازمان ملل متحد خواهان به دادگاه کشانیدن جنایتکاران جنگی در افغانستان شده است.

این مقام سازمان ملل متحد می گوید باید برای شناسایی و پیگرد جدی جنایتکاران جنگی تحقیقات جدی صورت گیرد، از این سازمان می خواهم تا قتل های سازمان یافته که از سوی ویکی لیکس افشا شده اند را مورد بررسیهای دقیق قرار دهند.

فلیپ آلستون که پیش از این گزارشگر ویژه در بخش قضایی و اعدام های خودسر در سازمان ملل متحد بود، از این سازمان می خواهد تا برای شناسایی و پیگرد قانونی افراد متهم به جنایات جنگی در افغانستان تحقیقاتی را به راه اندازد.

فلیپ آلستون، مقام پیشین سازمان ملل متحد گفت عدم پیگرد قانونی متهمان جنایات جنگی از نگرانیهای جدی است و این کار سبب شده تا شمار زیادی از غیرنظامیان افغان در درگیری ها کشته شوند. اگر سازمان ملل متحد موارد جدی خشونتها را تحت پیگرد قانونی قرار ندهد و بررسی های بی طرفانه و منطقی را انجام ندهد، امکان دارد جامعه جهانی باید در این مورد اقدام کند.

وی علاوه کرد همان گونه که در نوار غزه از سوی جامعه جهانی بررسی ها صورت گرفته شد، باید در افغانستان نیز این گونه بررسی ها از سوی جامعه جهانی صورت گیرد. در غیر آن چه کسی خواهد توانست بررسیهای بی طرفانه را انجام دهد؟

در همین حال، براساس اطلاعات طلوع نیوز، کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید این کمیسیون از هرگونه اقدام برای پایان بخشیدن به فرهنگ معافیت و تامین عدالت پشتیبانی می کند.

نادر نادری، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، گفت ساختار های عدلی و قضایی ما هنوز در آن حدی نرسیده اند که بتوانند به جرایم سازمان یافته رسیدگی کنند. دوم این که عدم موجودیت اراده سیاسی در حکومت افغانستان به تامین عدالت باعث شده است تا موارد گسترده ای از نقض حقوق بشر و جرایم جنگی در افغانستان در گذشته و حال مورد بررسی قرار نگیرد.

این درحالی است که روزنامه گاردین نگاشته است افزایش تلفات غیرنظامیان از سوی نیروهای ائتلاف، به ویژه نیروهای بریتانیایی و طالبان نگرانی هایی را به بار آورده است.

در شش ماه پسین بیش از یک هزار غیرنظامی افغان در خشونتها و ناامنیها کشته شده اند، هرچند بیشتر این رویدادها به طالبان نسبت داده می شود اما چند مورد کشته شدن غیر نظامیان از سوی نیروهای بریتانیایی از سوی ویکی لیکس پخش شد.

گفته می شود نیرو های بریتانیایی در 21 رویداد با شلیک گلوله و پرتاب بمب بر غیرنظامیان افغان 26 تن را کشته و 20 تن دیگر را زخمی ساخته اند.

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده است تاکنون هیچ سرباز بریتانیایی تحت پیگرد قرار نگرفته است.

درخواست این مقام پیشین سازمان ملل متحد پس از آن مطرح می شود که چندی پیش ویکی لیکس به مواردی اشاره کرد که مقامات بریتانیایی با دادستان کل دادگاه جنایی بین المللی درباره اینکه چگونه جنایات جنگی نظامیان بریتانیا بررسی شود تماس گرفته اند.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   بدون شک انگلیس به دشمنی با افغان ها از هیچ گونه خصومت دریغ نمی کند اگر افغان ها با تدبیر میخواهند به نصف این مشالفت ها خاتمه دهند باید از حضور قوای انگلیس معذرت بخواهند .خصوصآ که در این اواخر انگلیس میخواهد که جوانان افغان را آنچنان که ازجوانان نیپالی به حیث
معسکر خود استفاده میکند ، بکار گیرد.
این نوعی دیگری از برادر کشی است که انگلیس میخواهد راه اندازی کند

>>>   خوب شد که امدن اگرنی افغانستان وخت تجزیه میشد.
بابه گک
کابل

>>>   بابه گک: بخیز که پلان تجزیه تکمیل شده تو هنوزهم درخواب خرگوش هستی.

>>>   امروز نهاد های به اصطلاح خود شان حقوق بشری جنایت های سی سال گذشته جدی گرفته اند ومی خواهند در مورد آن تحقیق کنند، در حالی که وضعیت موجود به مراتب نسبت به گذشته وخیم ونگران کننده است ، همین اکنون جنایت های ضد بشری وضد حقوق انسانی در افغانستان صورت میگیرد.
ترکمن اوغلو - اندخوی

>>>   جنایت های ضدبشری که درافغانستان از سوی نیروهای بین المللی وتروریستان صورت میگیرد، به مراتب کسترده تر ازچیزی است که در سی سال گذشته انجام شد.
ایمل سروش مزارشریف

>>>   این ادعاهای است که درواقع به نحوی یک لاف پاتاق قوای اشغال گران بوده میخواهند بعضی از شخصیت های ملی کشور را به بهانه های این وآن، آنان را تحت تأثیر خود قرار دهد.
تاکه در مورد بعضی عمل کرد های نادرست قوای اشغال گر درافغانستان صورت گرفت از افشای آن جلو گیری کرده باشند.
احمدزی

>>>   سلام:
این آرزو تمامی مردم افقانستان است. که شاید در خواب هم کسی نبیند<ولی این را برادران بدانید که وعده خدا نزدیک است ظلم تا قیامت پایدار نیست.نزدخداوند هر کار غیر ممکن امکان پذیر است.(صدام)کی فکر میکرد که روزی به دست مردم خودش مکاکمه و اعدام شود.
رضا هراتی

>>>   پرسشی که در باره اظهارات آقای الستون ایجاد می‌شود، این است که: آیا کشتار غیرنظامیان در افغانستان به اندازه کشتار غیرنظامیان غزه می‌باشد که چنین سخنی از سوی این مقام ابراز شده است؟
باور دارم که تلفات غیر نظامیان در افغانستان، گسترده‌تراز آنچه در غزه صورت گرفته بود، می‌باشد؛ زیرا تفاوت بسیار جدی میان وضعیت غزه و افغانستان موجود است؛ در هر عملیاتی که در غزه صورت می‌گرفت، خبرنگاران حضور داشتند؛ اما همین اکنون در قندهار عملیات جریان دارد و هیچ خبرنگاری در جریان این عملیات نیست و نمی‌تواند باشد. و تنها منبع خبرنگاران در کشور ما، اعلامیه‌های ناتو است.
امین

>>>   حقیقت واضح این است که نیروهای خارجی، جنایات هولناکی را در افغانستان مرتکب شدند؛ به گونه‌ی مثال: آنها در ولسوالی میوند ولایت قندهار شب‌هنگام داخل یک خانه شدند و یک نفر بی‌گناه را که پیشه‌ی دهقانی داشت، بدون بیهوش کردنش، گرده‌های آن را کشیدند. اسناد و شواهد این موضوع هم موجود است و طبق گفته‌ی خانم آن مرد، نیروهایی این کار را کردند که لباس کماندو به تن داشتند؛ به همین گونه در زندان بگرام، شخصی که کاملاً صحت‌مند بود، به بهانه‌ی اینکه تو بیمار هستی، گرده‌هایش را بیرون کشیدند.کارهایی که با اجساد مردم فلسطین (اشاره به اسراییلی‌ها) صورت می‌گرفت، امروزه متأسفانه با انسان‌های زنده‌ی افغانستان صورت می‌گیرد؛ امروز این‌همه جنایات افشا نمی‌شوند، اما در آینده بدون تردید افشا خواهند شد.
حبیب ارغندیوال

>>>   عملیات‌های غیر مسوولانه‌ی نیروهای بین‌المللی و دخالت سازمان استخباراتی پاکستان در سمت‌وسو دهی شورشیان مخالف نظام، عامل اصلی تلفات غیر نظامیان در کشور می‌باشد.
درین موارد دفتر نام نهاد حقوق بشر فقط نگران است . ولی درمورد جنگ سی سال گذشته دردی به هیچ کسی را دوا نخواهد شد میخواهند تحقیق بکنند، درعقب این طرح به یقین کامل گفته میتوانم منافع مهمانان طفیلی که هم اکنون درکشور حضور دارند نهفته است.
نظیف الله هروی

>>>   عملیات غیر مسوولانه ـ چه از طرف نیروهای بین‌المللی و چه هم از سوی نیروهای طالبان و سایر مخالفان نظام ـ سبب گردیده تا تلفات غیر نظامیان به صورت غیر قابل تحمل افزایش یابد؛ اما زمانی که از مردم کشور راجع به عاملان اصلی این کشتارها پرسیده شود، آنها کسانی را که به اینجا آمده‌اند (نیروهای بین‌المللی) و جنگ را به راه انداخته اند، عامل اصلی کشتار مردم بیگناه می‌دانند. درحقیقت هم چنین است ولی حقوق بشر نمیخواهد درین مورد پرده برادری کند.
ببرک


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است