طرح کاخ سفید برای حمله محدود به کوریای شمالی
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۹    ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ کد خبر: 146067 منبع: پرینت

در شرایطی که تنش‌ها در شبه جزیره کوریا در هفته‌های گذشته روند کاهشی داشته و فرایند گفتگوها از سر گرفته شده است، گزارش رسانه‌های آمریکایی از طرح جنجالی در کاخ سفید برای «حمله محدود» به کوریای شمالی با هدف گرفتن امتیاز در پای میز مذاکره حکایت دارد.

به گزارش سی‌ان‌ان، این راهبرد که با عنوان حمله «بینی خونی» شناخته می‌شود، می‌تواند منطقه را به سمت جنگی تمام‌عیار سوق دهد.

به همین جهت این راهبرد در میان دولتمردان آمریکا به ویژه وزیران خارجه و دفاع با مخالفت مواجه شده است که خواستار احتیاط بیشتری در برخورد با بحران شبه جزیره کوریا هستند.

از سوی دیگر افرادی در کاخ سفید از جمله «اچ‌.آر.مک مستر» مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا و همچنین برخی اعضای شورای امنیت ملی این کشور به ویژه «مت پوتینگر» مسوول امور آسیای این شورا، از حمله پیش‌دستانه به کوریای شمالی حمایت می‌کنند.

سی‌ان‌ان در همین باره به نقل از منابع اطلاعاتی خود نوشته است که «ویکتور چا» گزینه دولت آمریکا برای تصدی سفارت این کشور در کوریای جنوبی، اخیرا نسبت به پیامدهای این اقدام هشدار داده و به همین جهت، معرفی او به عنوان سفیر فعلا منتفی شده است.

«جمیل جفر» موسس اندیشکده «امنیت ملی» وابسته به دانشگاه جرج میسون آمریکا در خصوص راهبرد «بینی خونی» می‌گوید: ایده حمله به کوریای شمالی دور از تعقل است، چرا که خطای راهبردی محاسباتی دارد و از سوی دیگر، منفعت ملموسی نخواهد داشت.

با این وجود به نظر می‌رسد این راهبرد اکنون به طور جدی در کاخ سفید به بحث گذاشته است.

در همین رابطه «کریس مورفی» سناتور دمکرات اخیرا در خصوص آغاز جنگ احتمالی با کوریای شمالی هشدار داده و گفته بود که زمزمه بحث‌های جنگی جدی‌تری را از کاخ سفید و منابع نزدیک به آن شنیده است.

این در شرایطی است که تنش ها در شبه جزیره کوریا در هفته‌های گذشته، کاهش محسوسی داشته که بخشی از آن در نتیجه نزدیک شدن به زمان برگزاری رقابت‌های المپیک زمستانی در کوریای جنوبی است.

در پی توافق های صورت گرفته میان سئول و پیونگ یانگ، امسال قرار است 22 ورزشکار از کوریای شمالی در رقابت‌های المپیک شرکت کنند. این رقابت ها از 20 دلو تا 6 حوت در پیونگ‌یانگ کوریای جنوبی برگزار شود.

با این وجود آمریکا و کوریای جنوبی همچنان قصد دارند رزمایش نظامی مشترک سالیانه خود را از اواخر ماه مارس (حمل سال آینده) آغاز کنند که این موضوع می‌تواند بار دیگر تنش‌ها را در منطقه افزایش دهد و واکنش‌های تندی را از جانب پیونگ یانگ به همراه داشته باشد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کاخ سفید
کوریای شمالی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است