عربستان می خواهد که قطر زیر نفوذش باشد
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۰    ۱۳۹۶/۱۱/۷ کد خبر: 145635 منبع: پرینت

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر در گفتگو با پایگاه اینترنتی خبری فرانسوی زبان "اوربینیون اینترناسیونال" تاکید کرد: قطر "هرگز" در منظومه "نفوذ" عربستان نخواهد بود.

وی افزود: "ما متقاعد هستیم که عربستان می خواهد که قطر زیر نفوذش باشد اما این امر ابدا اتفاق نخواهد افتاد".

وزیر خارجه قطر گفت: "قطر هویت و استقلال و تاریخ خودش را دارد و تصمیماتش را با استقلال کامل می گیرد. این امر قابل مذاکره نیست و در آینده نیز همینطور خواهد بود".

وی افزود: "این رویکرد و شیوه (عربستان و هم پیمانانش) برای تلاش جهت در هم شکستن ما نتیجه ای در بر نخواهد داشت. ملت قطر آماده نبرد برای دفاع از حاکمیت خودش است. ما باید برای محافظت از ملت خود آماده شویم".

وزیر خارجه قطر در عین حال افزود: این آخرین گزینه خواهد بود. راهی جز سیاست و گفتگو برای برون رفت ما از این بحران وجود ندارد".

عربستان، امارات، بحرین و مصر هفتم ماه ژوین گذشته روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده و این کشور را تحت محاصره و تحریم اقتصادی قرار دادند. این کشورها در آن زمان گفته بودند که دوحه از تروریسم حمایت و در امور داخلی آنها دخالت می کند، اما دولت قطر با رد این اتهامات و شروط 10 گانه این کشورها برای از سرگیری روابط دیپلماتیک، گفت که بر سر استقلال خود مذاکره نمی کند.

وزیر خارجه قطر در ادامه مصاحبه با این پایگاه فرانسوی زبان گفت: "ما آماده راه حلی دیپلماتیک از آغاز محاصره بوده ایم؛ اما به شرط احترام به حاکمیت ما و قوانین بین المللی. آیا سعودی ها آماده گفتگو و مذاکره هستند؟ ما سوال درباره انگیزه های واقعی آنها ادامه خواهیم داد".

وی افزود: "وقتی به وضعیت منطقه نگاه می کنیم؛ یعنی آنچه در یمن و لبنان روی می دهد، شاهدیم که سیاست عربستان نه تنها ثبات قطر بلکه ثبات منطقه را برهم زده است، لذا معتقدیم که باید نگاهی فراگیر داشته باشیم و راه حل هایی برای درگیری ها در منطقه خودمان از طریق گفتگو و نه تهدیدی - که اکنون در آن به سرمی بریم-بیابیم."

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
قطر
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است