درگیری میان نظامیان آمریکایی و اربکیان در ننگرهار
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۹    ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ کد خبر: 144719 منبع: پرینت

ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان گفته است که در اثر برخورد مسلحانه میان نظامیان آمریکایی و جنگجویان خیزش مردمی یا اربکیان در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار یک نظامی آمریکایی زخمی شده است. اعلامیه ناتو به صراحت کشته شدن نظامیان آمریکایی را در این رویداد رد کرده است اما ​مقام‌ های محلی در ولایت ننگرهار گفته اند که یکی از افراد مسلح خیزش مردمی یا جنگجوی اربکی که بر ضد داعش در آن ولایت می جنگند دو نظامی آمریکایی را به ضرب گلوله کشته و یک نظامی دیگر آمریکایی را زخمی کرده است.

در این رویداد که به گفته مقام‌ها روز پنجشنبه 11 ژانویه در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار به وقوع پیوسته است یک ترجمان افغان هم کشته و یک ترجمان دیگر افغان زخمی شده است.
عبیدالله شینواری عضو شورای ولایتی ننگرهار به "صدای آمریکا" گفته است "قوای آمریکایی برای عملیات بر ضد داعش سرگرم صحبت با جنگجویان خیزش مردمی بودند که ناگهان یک فرد مسلح محلی بر آنان آتش گشوده و دو نظامی آمریکایی را کشت".

به گفته ی شینواری، نظامیان آمریکایی نیز به گلوله باری متقابل پرداختند که در اثر آن "دو فرمانده خیزش مردمی جای به جای کشته شد". خیر محمد یکی از فرماندهان خیزش مردمی در ولسوالی اچین به "صدای امریکا" گفته است مرد مهاجمی که بر نظامیان آمریکایی گلوله باری کرد به تازگی به صفوف جنگجویان خیزش مردمی پیوسته بود.او گفت"اندکی پس از این رویداد نظامیان آمریکایی مرکز خیزش مردمی را بمبارد کردند که در اثر آن 17 تفنگدار خیزش مردمی کشته شد که اجساد آنان در زیر خاک مدفون است".

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار در صحبت با "صدای آمریکا" وقوع این رویداد را تایید کرد اما در مورد تلفات ناشی از آن ارقامی ارایه نکرد. طالبان با نشر پیامی به رسانه‌ ها ادعا کرده اند که مرد مهاجم عضو آن گروه بود که در صفوف جنگجویان خیزش مردمی نفوذ کرده بود. عبیدالله شینواری عضو شورای ولایتی ننگرهار نیز می‌ گوید که در صفوف خیزش کنندگان مردمی شماری از جنگجویان پیشین طالبان پیوسته اند.

وی همچنان گفته است که فرد مهاجم از ملیشه‌ های ظاهر قدیر نماینده ی ولایت ننگرهار در مجلس نمایندگان بود اما تاکنون ظاهر قدیر در این مورد چیزی نگفته است. تندروان داعش بیش از هر جای دیگر در افغانستان در ولایت ننگرهار فعال اند از این رو نظامیان آمریکایی سال گذشته بزرگترین بمب غیر هسته‌ ای دست داشته ی خود را بر مواضع داعش در ولسوالی اچین پرتاب کردند. جان نیکلسن فرمانده عمومی قوای آمریکایی و ناتو در افغانستان چندی پیش اعلام کرد که ساحه ی فعالیت داعش در ولایت ننگرهار از 13 ولسوالی به بخش‌ هایی از سه ولسوالی محدود شده است.

میراحمد خواجه


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نظامیان آمریکایی
اربکیان
ننگرهار
نظرات بینندگان:

>>>   امریکا بر ظاهر قدیر خشمگین است که چرا برضد داغش عمل میکند

>>>   آیا این خبر دربخش تلکس شایعات پخش نشده است؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است