هشدار اشتباهی که مردم توکیو را وحشت زده کرد
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۳۷    ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ کد خبر: 144324 منبع: پرینت

صدور هشداری نادرست درباره وقوع یک زمین‌لرزه شدید در پایتخت جاپان، موجب وحشت میلیون‌ها نفر از مردم این شهر شد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، میلیون‌ها نفر از ساکنان توکیو با دریافت هشداری اشتباه در تلفن‌های هوشمند خود در مورد وقوع زمین‌لرزه‌ای شدید در توکیو به شدت وحشت کردند.

بر اساس این گزارش، ساکنان پایتخت جاپان پیام وحشتناک «زمین لرزه در استان ساحلی ایباراکی (شمال شرقی توکیو)، خود را برای زلزله‌های شدیدتر آماده کنید!» را در گوشی‌های خود دریافت کردند که آن‌ها را به شدت وحشت زده کرد.

حتی شینزو آبه، نخست وزیر جاپان، نیز از شنیدن این خبر شوکه شده بود! تصاویر تلویزیونی وی را نشان می‌داد که پیش از جلسه‌ای در دفترش، تلفن همراهش را چک می‌کرد.

بنا بر اعلام رسانه‌های محلی، خطوط مترو و قطار‌ها به طور موقت به حال تعلیق درآمد و آسانسور‌ها از جمله آسانسور برج توکیو متوقف شد.

در واقع جاپان تقریبا در همین زمان، شاهد وقوع دو زمین‌لرزه نسبتا ضعیف بود که هیچ خسارت یا تلفاتی نداشت. یک زمین لرزه به بزرگی 4.4 در مقیاس ریشتر در ایباراکی و دیگری به بزرگی 3.9 ریشتر در 350 کیلومتری همین محل در استان تویاما در ساحل شمال غربی این کشور روی داد.

بر اساس این گزارش، یک مسوول سازمان هواشناسی جاپان گفت: به نظر می‌رسد که سامانه هشدار زمین لرزه‌ها با ترکیب این دو زمین‌لرزه جداگانه به عنوان یک زمین‌لرزه بسیار بزرگ، واکنش بیش از حدی نشان داده است. تحقیقات درباره علت این اشتباه در سامانه هشدار‌ها آغاز شده است.

مجمع الجزایر جاپان که هر ساله شاهد وقوع بیش از 20 درصد قوی‌ترین زمین لرزه‌ها در جهان است، این سامانه هشدار‌ها را در سال 2007 ایجاد کرد و این امکان را برای شهروندان خود فراهم کرد تا در آخرین لحظات پیش از وقوع یک زمین لرزه شدید، به محلی امن پناه ببرند و جان خود را نجات دهند.

ماه مارس 2011 از طریق این سامانه در مورد وقوع زمین‌لرزه‌ای شدید به جاپانی ها هشدار داده شد. در این زمین‌لرزه که موجب سونامی و فاجعه هسته‌ای فوکوشیما شد، حدود 18 هزار و 500 نفر کشته شدند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
توکیو
زلزله
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است