نگاهی به 6 جدی و خسارات وارده از آن
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۴۱    ۱۳۹۶/۱۰/۵ کد خبر: 143750 منبع: پرینت

اشغال افغانستان توسط شوروی سبب اصلی همه بدبختی های کشور ما گردید و در قدم اول سبب نابودي تمام منابع زير ساخت های اقتصادي کشور ما شد.
چنانچه اکثر زمين هاي زراعتي از بين رفت اشجار و باغات مردم منهدم جوي ها و انهار بلا استفاده، شهر ها و قريه ها تخلیه و نابود، راهها و جاده های مواصلاتی از كار افتاد، تجارت و معاملات به ركود مطلق مواجه گردید و مردم افغانستان اکثرشان مهاجر و آواره در گوشه و كنار عالم سرگردان و پريشان گردیدند.

اگر یک نظر گذرا وکوتاه به نتایج خسارات و تلفات اشغال نظامی افغانستان توسط ارتش سرخ شوروی انداخته شود دیده خواهد شد که بيش از يك ميليون و پنجصد هزار نفر از ابتداي كودتاي ثور تابعد از خروج ارتش شوروي از افغانستان از مردمان این کشور شهيد شدند و صدها هزار تن دیگر معلول، مجروح و معيوب شده و وجود ميليون ها ماين فرش شده در خاك افغانستان به قوت خود باقي مانده و ميليارد ها دالر خسارات مالي عايد اين سرزمين گرديده و به مدت بیش از سه دهه فرزندان مردم افغانستان از تعليم و تربيه محروم گذاشته شدند.

اثرات رواني جنگ بر روح و روان مردم به قوت خود باقي ماند، كدر و پرسونل تعليم يافته دولتي اکثرا متواري شد، سیستم دولتداری بکلی از هم پاشید و در حدود هفت میلیون از مردم افغانستان مهاجر دیار دیگران گردیدند و صدها مصيبت ديگر اين تجاوز براي مردم افغانستان ارمغان داشت و براي شوروي ها هم بجز از كينه و نفرت ملت افغانستان و نابودي اتحاد جماهیر شوروي و سربازان كشته و بي دست و پا و هزينه سرسام آور جنگ و محكوميت متوالي در عرصه بين المللي و ضربه خوردن به وجهه و ادعا هاي ضد امپرياليستي و ضد استعماری شوروي و مشروعيت دادن به دخالت هاي ديگران و رقیبان در عرصه جهاني و ساحه بين المللي و اثبات ناتواني شوروی در مقابله با قوت و نیروی ايماني و معنوي و مقاومت هاي ملي و مردمي و كوبيدان آخرين ميخ بر تابوت كونيزم بین المللی دیگر هیچ ارمغان نداشت

سید محمد خیرخواه


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
6 جدی
اشغال
نظرات بینندگان:

>>>   همان شش جدی بودکه بی .....مثل تو به ولایت وسفارت رسید. اگرشش جدی نمی بوداین همه مال وثروت وجاه ومقام را از کجامی کردی ای ....مگرویرانی افغانستان برای تو وامثال تو اهمیتی هم دارد؟ کیسه ات راپرکن واین حرف های قلمبه سلمبه را کنار بگذار.

>>>   مرک به روس متجاوز از الله میخواهم که روس را تباه تباه و برباد کند. انشا الله روزی خواهد امد که روس تبا ه و برباد شود توسط مما لک همسا یه خود. زنده با د افغانستان عزیزم.

>>>   باعث اصلی همه بد بختی ها پاکستان ومزدوران اجیر شده بودند همان هائیکه مانند طالبان امروزی آله دست آی اس آی بودند وهمه وطن را ویران کردند ، مرحوم داکتر نجیب با هرزبانی با این ها صحبت کرد نفهمیدند چون نان ودال شان بدست آی اس آی بود واینها اجیر واسیر بودند می گفتند مابا نجیب مذاکره نمکنیم با شوروی مذاکره میکنیم قسمیکه اشرار امروزی میگویند مابا امریکا صحبت میکنیم نه با کابل ،
وقتی این آفت ها به کابل وولایات آمدند همه چیز را جارو کردند وبردند وخوردند
ر

>>>   بجای خیر خواستن هنوز چیزی میگویند ومی نویسند که درد مردم بیشتر گردد
8 ثور هزار برابر6 جدی منحوستر است

>>>   بعد از خروج قوا نظامی روسیه وشکست حکومت داکتر نجیبالله مجاهدین به قدرت رسیدند
متاسفانه حکومت استاد ربانی و احمدشاه مسعود تاوان. و غرامات جنګی را به روسیه در بدل چاپ پول افغانی و سلاح مغاف و بخشش نمودند.

>>>   ما امید وار هستم که امریکا هم به سرنویشت روس ګرفتار شود
وطندار

>>>   در اساس عامل اصلی بدبختی کشتار نظامی گری وسقوط یک نظام اصولی آرامش های مردم با ظهور انقلاب گرایان کودتاگر در سال 1357 آغاز گردید وبلاخره با صادر کردن فرمان های پی در پی گرفتاری ودر بند کشیدن سران متنفذین قومی وکشتار پولیگونی آغاز گردید که این افراط گرایی های انقلاب نمایی زحمتکشان همه ایجاد فاصله ها گردید واز همین موقع غرب استفاده افزاری خوبی برای شکست حریف اش یعنی روس هااز نیروهای بشری افغانها کرده وتباهی ویرانی این کشور آغاز گردید وگرگان شیران وشغالان استفاده مادی اقتصادی سو کرده وتا حال این وطن روی خوشی ندیده وآینده اش تاریک ومسولیت این بهران وکشتی شکسته بدوش کی ها اند تاریغ قضاوت کنند وجوانان کشور اصل عامل را دریابند .
بدرود (ایدال)

>>>   جنگ افغانستان از زمان داوخان که یک تعداد ( گل بدین،مسعود، ربانی و غیره )در سالهای 1353 به آغوش آی ایس آی افتادند و به امر و وسله آنها در کشور آمدند مکتب در دادند ومعلم کشتند.آمدن شوروی و حادثه ثوریک بهانه بود به این دودمنشان.
کابلی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است