پروژه استخراج اورانیوم در عربستان کلید خورد
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۲    ۱۳۹۶/۹/۲۷ کد خبر: 143321 منبع: پرینت

روزنامه عکاظ خبر داد که به دستور محمد بن سلمان پروژه استخراج اورانیوم و توریوم در منطقه حایل عربستان با مشارکت یک تیم چینی کلید خورده است.

به گزارش روزنامه «عکاظ»، «زهیر نواب» رییس سازمان زمین شناسی عربستان اعلام کرد که محمد بن سلمان ولیعهد این کشور دستور داده است تا پروژه استخراج اورانیوم در این کشور آغاز شود.

نواب با حضور در منطقه «اصفر ثویلیل» وابسته به ولایت «الحایط» در منطقه «حایل» آغاز پروژه استخراج اورانیوم و توریوم را کلید زد که این پروژه با همکاری سازمان زمین شناسی عربستان، شهرک ملک عبدالله برای انرژی هسته ای و تجدید پذیر و یک تیم چینی به مدت 2 سال اجرایی خواهد شد.

نواب اعلام کرد که محمد بن سلمان دستور داده تا این پروژه در راستای اهداف عربستان برای استخراج اورانیوم و توریوم به منظور استفاده صلح آمیز از آن در زمینه تولید برق و شیرین سازی آب و جایگزین کردن انرژی هسته ای به جای تیل، اجرا شود.

رییس سازمان زمین شناسی عربستان تاکید کرد که این کشور به دنبال استفاده نظامی از انرژی هسته ای نیست و با همکاری با شرکت های چینی پروژه استخراج اورانیوم را در بازه زمانی 2 ساله اجرایی خواهد کرد.

بر اساس چشم انداز 2030 عربستان این کشور می خواهد وارد باشگاه قدرت های هسته ای جهان شده و بخشی از این چشم انداز به محق کردن این پروژه مربوط می شود و با کمک «طرح ملی انرژی هسته ای» انرژی هسته ای به چرخه انرژی در این کشور وارد می شود.

با جدی شدن اقدامات عربستان برای وارد شدن به صف کشورهای دارای فناوری هسته ای کمیته روابط خارجه سنا اخیرا نشستی را در این زمینه برگزار کرده و روند مذاکره واشنگتن با عربستان در زمینه همکاری هسته ای غیرنظامی را مورد بررسی قرار داده است.

بر اساس خبری که در این زمینه رویترز منتشر کرده دولت آمریکا در حال ارزیابی و سنجش این مساله است که آیا در توافق مزبور مجوز غنی سازی اورانیوم را بگنجاند یا خیر.

مقام های عربستان سعودی ادعا می کنند که خواهان دستیابی به سطح خودکفایی در تولید سوخت هسته ای هستند و قصد ندارند که فناوری هسته ای را به سمت مقاصد نظامی منحرف نمایند! این درحالی است که در گفتگوهای پیشین میان واشنگتن- ریاض، مقام های عربستان سعودی از امضای قراردادی که این کشور را از غنی سازی اورانیوم محروم سازد، امتناع کرده اند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
اورانیوم
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است