انگیزه بمب‌گذار نیویورک انتقام کشتن مسلمانان بود
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۷    ۱۳۹۶/۹/۲۲ کد خبر: 143067 منبع: پرینت

فردی که در ارتباط با اقدام به بمب‌گذاری انتحاری در نیویورک بازداشت شده انگیزه خود را توضیح داده است.

به گزارش بی بی سی، عقایدالله، 27 ساله که یک مهاجر بنگلادشی است به بازجویان پولیس گفته است که از حمله های هوایی آمریکا به مواضع و مناطق تحت تسلط داعش خشمگین شده و در صدد انتقام گرفتن از "کشتن مسلمانان" برآمد.

مقام های پولیس گفته‌اند که عقایدالله، که به برقکاری اشتغال داشته، با مشاهده ویدیوهای تبلیغاتی داعش و دیگر گروه‌های اسلام گرا تحت تاثیر آنها قرار گرفت اما شواهدی از ارتباط مستقیم او با این گروه‌ها وجود ندارد.

او از همین طریق و با استفاده از تخصص خود به عنوان برقکار توانست یک وسیله انفجاری بسازد.

او این وسیله را در ساعات پر رفت و آمد دوشنبه در یک ایستگاه پرازدحام اتوبوس در نزدیکی میدان معروف تایمز در نیویورک منفجر کرد اما بمب دست‌ساز او به خوبی عمل نکرد.

مهاجم انتحاری ایستگاه اتوبوس را به خاطر مشاهده یک پوستر تبلیغاتی در آن به عنوان هدف حمله انتخاب کرده بود.

انفجار ناقص بمب دست ساز خسارات جانی و مالی چندانی در پی نداشت. این انفجار 3 نفر را به طور جزئی زخمی کرد اما باعث سوختگی وسیع بدن فرد بمب‌گذار شد. به گفته پولیس، این فرد در بیمارستان بستری است و وضع مساعدی ندارد.

به گفته پولیس، او زمان عملیات انتحاری خود را از این جهت انتخاب کرد که انتظار داشت داعش در ایام کریسمس حملاتی را در کشورهای مختلف از جمله آمریکا اجرا کند و دلیل انتخاب این ایستگاه اتوبوس مشخص را هم مشاهده یک پوستر تبلیغاتی برای سفرهای تفریحی در این محل عنوان کرده است.

در پی وقوع انفجار و بازداشت عقاید‌الله، ماموران پولیس 3 محل مسکونی در بروکلین را که با این فرد مرتبط بود مورد بازرسی قرار دادند اما گفته‌اند که نتیجه تحقیقات حاکی از آن است که بمب‌گذار انتحاری ارتباط مشخص و سازمان یافته ای با هیچ گروه خاصی نداشته است.

عقاید‌الله در فوریه سال 2011 با ویزای مهاجرتی از بنگلادش به آمریکا آمد و دارای جواز اقامت دایم و کارت سبز است. او از اوایل سال 2012 تا اوایل 2015 به شغل رانندگی تاکسی اشتغال داشت و بعدا به شغل برقکاری روی آورده بود.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نیویورک
بمب
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است