اخراج دیپلمات‌های ارشد سیاه‌پوست و لاتین‌تبار آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۶    ۱۳۹۶/۹/۵ کد خبر: 142094 منبع: پرینت

اخراج‌ دیپلمات‌ها و استخدام نکردن نیرو در وزارت خارجه آمریکا موجی از نگرانی‌ را بین مقام‌های این کشور ایجاد کرده است.

ادامه سریال کناره‌گیری یا اخراج کارکنان وزارت خارجه آمریکا موجب بروز نگرانی‌هایی در این کشور شده است. یک مقام سابق آمریکایی می‌گوید «خالی بودن این تعداد از پست‌های مهم، فاجعه‌ای در آستانه وقوع است.»

«دانا شل اسمیت» سفیر سابق آمریکا در قطر که ماه ژوین استعفا داد، در این زمینه به روزنامه «نیویورک تایمز» گفت : «این افراد (سران دولت کنونی آمریکا) یا قبول ندارند که آمریکا باید جهان را رهبری کند، یا افرادی کاملا بی‌کفایت هستند.»

بر اساس این گزارش، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا و مدیر سابق شرکت «اکسون موبیل» بسیاری از استخدام‌های وزارت خارجه را متوقف کرده و اعضای ارشد و نیز بسیاری از دیپلمات‌های رده پایین‌تر که به نظر کارشان غیرضروری است را اخراج کرده است.

تیلرسون در برنامه‌ای برای بیرون کردن دو هزار کارمند وزارت خارجه، مبلغ 25 هزار دالر را به عنوان مشوق برای ترک کار به دیپلمات‌ها پیشنهاد کرده است.

بر این اساس، دستیاران تیلرسون با اخراج اغلب مقام های رده بالای آفریقایی-آمریکایی یا لاتین تبار، تنوع نژادی کارکنان این وزارتخانه را کاهش داده‌اند.

«لیندا تامسون گرینفیلد» سفیر سابق آمریکا در لیبریا و معاون سابق امور آفریقا می‌گوید: «من نه به عنوان یک آفریقایی-آمریکایی، بلکه به عنوان یک حرفه‌ای هدف [تصفیه] قرار گرفتم.»

این وزارتخانه تا دسامبر سال جاری دو رده نخست دیپلمات‌های وزارتخانه را به نزدیک نصف کاهش می‌دهد، به طوری‌که تعداد آنها از 39 نفر به 19 نفر می‌رسد. در عین حال او 34 مورد از 44 پستی را که به واسطه تغییر دولت خالی شده‌اند، پر نکرده و حتی شخصی را هم برای آنها نامزد نکرده است.

تعلیق استخدام‌ها از یکسو و اخراج دیپلمات‌های ارشد از سوی دیگر، موجب واکنش‌ دموکرات‌های کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان و همچنین «جان مک‌کین» سناتور جمهوری‌خواه و «جین شاهین» سناتور دمکرات شده، که می‌گویند در حالی که بحران‌های بغرنج جهانی در حال ازدیاد است، اقدامات تیلرسون از لحاظ داخلی به آمریکا ضربه می‌زند.

برخی دمکرات‌ها و جمهوری‌خواهان نیز به تازگی به تقاضای «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا برای کاهش بودجه وزارت خارجه به میزان 37.6 میلیارد دالر اعتراض کردند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
دیپلمات
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است