فیس‌بوک و توییتر به مقابله با روسیه برخاستند
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۷    ۱۳۹۶/۸/۱۰ کد خبر: 140897 منبع: پرینت

در پی فشارهای فزاینده کنگره، توییتر و فیس‌بوک ضمن محدودکردن فعالیت نهادهای مرتبط با روسیه در این شبکه‌ها، از شواهدی سخن می‌گویند که حاکی از دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا است.

به گزارش ای‌بی‌سی نیوز، فیس‌بوک، بزرگترین شبکه اجتماعی جهان، قرار است روز سه‌شنبه برای اولین بار محتواها و مطالب مرتبط با روسیه را که احتمالا صد و 26 میلیون آمریکایی طی رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری سال گذشته این کشور در معرض آن قرار گرفته‌اند، ‌منتشر کند.

انتظار می‌رود کالین استرچ، مشاور ارشد فیس‌بوک یافته‌های این شرکت را روز سه‌شنبه در نشست استماع کمیته قضایی سنا مطرح کند، کمیته‌ای که در حال بررسی مساله دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته این کشور است.

فیس‌بوک به شدت از سوی کنگره آمریکا تحت فشار است تا درباره فعالیت‌های سیاسی در این شبکه اجتماعی شفافیت بیشتری داشته باشد. انتظار می‌رود که استرچ در جلسه کمیته قضایی سنا بگوید که بررسی‌های داخلی فیس‌بوک به یافتن حساب‌های کاربری جعلی مرتبط با یک شرکت روسی منجر شده است که طی سال‌های 2015 تا 2017 بیش از 80 هزار مطلب (پست) را منتشر کرده است.

به نظر می‌رسد این مطالب در معرض دید 29 میلیون کاربر قرار گرفته است، با این حال، ممکن است به خاطر فعالیت کاربران، به گستره مخاطبانی بالغ بر 126 میلیون نفر نیز رسیده باشد.

در سپتامبر گذشته بود که فیس‌بوک اذعان کرد (فرصت انتشار) تبلیغاتی سیاسی به ارزش بیش از 100 هزار دالر را به شرکتی مستقر در روسیه - به نام «آژانس تحقیقات اینترنتی» - فروخته است، شرکتی که حدودا بیش از 3 هزار تبلیغات سیاسی تولید کرده است.

طبق گزارش ای‌بی‌سی نیوز، کالین استرچ به کنگره خواهد گفت که حدود 11.4 میلیون نفر دستکم یکبار تبلیغات سیاسی مرتبط با روسیه را مشاهده کرده‌اند.

این تبلیغات، صفحات کاربری جعلی فیس‌بوکی را تبلیغ می‌کرد که بیش از 80 هزار قطعه مطلب را طی ژانویه 2015 تا آگوست 2017 تولید کرده‌اند.

این 80 هزار مطلب منتشر شده برابر با «یک بیست‌ و سه هزارم» مطالبی است که طی این بازه زمانی در این شبکه اجتماعی تولید شده‌اند.

انتظار می‌رود که استرچ در جلسه استماع کنگره بگوید «هرچند میزان این مطالب تنها کسر کوچکی از تمامی مطالب (منتشر شده در) فیس‌بوک است، اما هر میزانی (از آن) بسیار زیاد است. این حساب‌های کاربری و صفحات، سیاست‌های فیس‌بوک را نقض کرده‌اند - و به همین علت آنها را حذف کرده‌ایم، و چنین کاری را با تمامی فعالیت‌های نادرستی که پیدا کنیم انجام می‌دهیم».

در همین راستا، توییتر نیز در یک اقدام غیرمعمول، از هفته گذشته دیگر به راشاتودی و اسپوتنیک - 2 رسانه روسی - اجازه تبلیعات در این شبکه اجتماعی را نمی‌دهد، تصمیمی که به گفته توییتر در نتیجه استفاده این 2 رسانه از این تبلیغات برای «مداخله در انتخابات به نمایندگی از دولت روسیه» بوده است.

توییتر نیز مجموع 2752 حساب کاربری مرتبط با شرکت روسی «آژانس تحقیقات اینترنتی» را یافته است، که رقم آن 10 برابر آن چیزی است که پیشتر گمان می‌رفت.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فیس‌بوک
توییتر
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است