پس لرزه های همه پرسی در کاتالونیا
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۵    ۱۳۹۶/۷/۱۹ کد خبر: 139838 منبع: پرینت

در حال حاضر تنها یکی از شرکت های بزرگ فعال در بورس مادرید مقر خود را در منطقه کاتالونیا حفظ کرده است در حالی که تعداد آنها در ابتدای هفته گذشته هفت شرکت بود.

آبرتیس، سلنکس تلکام و کولنیال، سه شرکت بزرگ اسپانیایی فعال در بورس مادرید اسپانیا ، ای بی یی ایکس 35، روز دوشنبه از انتقال مقر های خود به خارج از منطقه کاتالونیا در پی بحران سیاسی در این منطقه خبردادند.

­به گزارش خبرگزاری فرانسه از مادرید، آبرتیس شرکت فعال در زمینه اپراتوری اتوبان ها اولین شرکتی بود که روز دوشنبه این خبر را اعلام کرد. سپس شرکت زیر ساخت مخابراتی سلنکس و شرکت ساختمانی کولنیال نیز خبر مشابهی را اعلام کردند.

شرکت آبرتیس در بیانیه ای «ناامنی قضایی ناشی از اوضاع کنونی منطقه کاتالونیا را علت این تصمیم اعلام کرد». شرکت سلنکس نیز «شرایط نامشخص کوتاه و میان مدت را که بحران کاتالونیا ایجاد کرده است دلیل این اقدام بیان کرد.»

به این ترتیب در حال حاضر تنها یکی از شرکت های بزرگ فعال در بورس مادرید مقر خود رادر کاتالونیا حفظ کرده است در حالی که تعداد آنها در ابتدای هفته گذشته 7 شرکت بود. تنش میان مادرید و بارسلون، اسپانیا را با مهمترین بحران سیاسی از زمان برقراری دمکراسی در این کشور در سال 1977 مواجه کرده است. این بحران بر فضای اقتصادی اسپانیا نیز سایه افکنده است.

رییس کنفدراسیون شرکت های اسپانیایی که اصلی ترین سازمان کارفرمایان اسپانیا است روز یکشنبه اعلام کرد شرکت هایی که در منطقه کاتالونیا هستند «به شدت از بحران سیاسی وخیم در این منطقه نگرانند.»

خوان روزل Juan Rosell در مصاحبه با روزنامه محافظه کار « ای بی سی ABC » گفت «ما در هتل های بارسلون شاهد افت شدید ذخیره اتاق هستیم. اگر این تمایل قوت پیدا کند بسیار نگران کننده است.» اواخر هفته گذشته 2 بانک بزرگ کاشابانک CaixaBank و بانکو سابادل Banco de Sabadell به علت احتمال جدایی منطقه کاتالونیا از اسپانیا، مقر خود را به خارج از این منطقه انتقال داده اند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کاتالونیا
اسپانیا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است