یورو باید در همه کشورهای اروپایی اعمال شود
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۰    ۱۳۹۶/۶/۲۳ کد خبر: 138657 منبع: پرینت

رییس کمیسیون اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه یورو باید در همه کشورهای اروپایی اعمال شود، عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا در شرایط فعلی را ناممکن دانست.

به گزارش هفته نامه "اشترن"، یان کلود یونکر، رییس کمیسیون اروپایی در سخنانی تاکید کرد که می خواهد یورو را در همه کشورهای اروپایی از جمله در کشورهای فقیر اروپای شرقی اعمال کند.

به گفته وی همچنین باید همه کشورهای اروپایی بدون هیچ گونه کنترل های مرزی بتوانند به منطقه شنگن وارد شوند. اتحادیه اروپا نیز باید همچنان رشد کرده و تا سال 2025 اعضای این اتحادیه می توانند به حدود 30 عضو افزایش یابند.

یونکر به این ترتیب در آستانه انتخابات پارلمانی آلمان پیشنهاداتی را ارایه می دهد که می تواند مناقشات و اختلافات زیادی را ایجاد کند.

در 19 کشور از 28 عضو اتحادیه اروپایی ارز مشترک اروپایی اعمال شده است. از سال 1999 کشورهای بلژیک، آلمان، فنلاند، فرانسه، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، اتریش و پرتغال و اسپانیا ارز مشترک اروپایی ( یورو ) را دارند. بعدها یونان، اسلوونی، مالت، قبرس، اسلواکی، استونی، لتونی و لیتوانی نیز به تدریج به منطقه یورو پیوستند.

یونکر همچنین در سخنان خود درباره شرایط اتحادیه اروپا که در پارلمان اروپا ایراد شد با طرح های اصلاحی مد نظر رییس جمهور فرانسه مخالفت کرد.

رییس کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را در شرایط فعلی امکان پذیر ندانسته و از آنکارا خواست که همه خبرنگاران دستگیر شده در این کشور را آزاد کند.

وی تاکید کرد که برای همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا حاکمیت قانون، قوه قضاییه و ارزش های اساسی اولویت مذاکرات است. به این ترتیب وی عضویت کامل ترکیه در اتحادیه اروپا در زمان قابل پیش بینی را رد کرد. به زعم یونکر مدت طولانی است که ترکیه با گام های بزرگ از اتحادیه اروپا دور می شود.

یونکر همچنین از دولت ترکیه خواست همه خبرنگاران دستگیر شده در ترکیه را آزاد کند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اروپا
یورو
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است