مسلمان روهینگیا و تشدید بحران انسانی در بنگلادش
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۹    ۱۳۹۶/۶/۱۲ کد خبر: 138122 منبع: پرینت

با ورود حدود ۶۰ هزار مسلمان روهینگیا از میانمار به بنگلادش، فشار بر منابع محدود آژانس‌های کمک رسان تشدید شده و مقام‌های محلی نسبت به بحران انسانی هشدار می‌دهند.

به گزارش رویترز، در حالی که آژانس های امدادی و مقام های بنگلادش پیش از این با منابع محدودی برای کمک به مسلمانان روهینگیا که از خشونت های میانمار به این کشور پناه آورده اند، مواجه شده بودند، با آغاز موج تازه ورود مسلمانان روهینگیا و کمبود منابع، خطر وقوع بحران انسانی بیشتر از گذشته شده است.

نیروهای امدادی که در منطقه "کاکس بازار" بنگلادش در حال کمک رسانی به مسلمانان روهینگیا هستند، از کمبود شدید امکانات از جمله پناهگاه های اضطراری، آب سالم و مواد غذایی خبر می دهند.

با ورود حدود 60 هزار مسلمان روهینگیا به این منطقه، وضعیت کمک رسانی بدتر از قبل شده است.

بیش از 10 هزار مسلمان روهینگیا نیز در مرز دو کشور گرفتار شده اند. پیش بینی می شود با ورود تعداد بیشتری از مسلمانان روهینگیا به بنگلادش، وضعیت بحران انسانی در مناطق مرزی بدتر از گذشته خواهد شد.

در بین تازه واردها، حدود 16 هزار کودک که در سن مدرسه هستند، وجود دارند و بیش از 5 هزار کودک نیز زیر 5 سال هستند که نیاز به پوشش های واکسن دارند.

امکانات آموزشی فعلی تنها برای پوشش دادن 5 هزار کودک کافی است و به بیش از 500 مرکز آموزشی دیگر نیاز خواهد بود.

برای جلوگیری از سوء استفاده از کودکان، آزار و اذیت جنسی آنها و گرفتار شدن در دام گروه های تبهکار قاچاق انسان، خانواده های مسلمانان روهینگیا نیاز به آموزش و آگاهی های بیشتری دارند.

نگرانی ها نسبت به عدم دسترسی به آب سالم و بهداشتی بیشتر از گذشته شده است.

ارتش میانمار ادعا کرده است که عملیات پاکسازی منطقه از شبه نظامیان و تروریست ها را آغاز کرده و به نیروهای امنیتی نیز دستور داده شده است تا مراقب غیرنظامیان باشند. ولی مسلمانان روهینگیا که به بنگلادش فرار کرده اند، از آتش سوزی و کشتار وسیع مسلمانان توسط نیروهای امنیتی میانمار خبر می دهند که هدف اصلی از این اقدامات مجبور کردن مسلمانان برای ترک استان راخین بوده است.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
روهینگیا
میانمار
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است