اخراج صدها هزار کارگر خارجی از عربستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۰    ۱۳۹۶/۴/۱۹ کد خبر: 135670 منبع: پرینت

روزنامه مکه چاپ عربستان روز یکشنبه در گزارشی به نقل از منابع بانکی این کشور اعلام کرد: شمار کارگران خارجی که با اجرای قانون مالیات مهاجرت تا سال 2020 مجبور به ترک خاک عربستان می شوند بالغ بر 670 هزار تن خواهد بود.
به گزارش این روزنامه، تعداد کارگران خارجی که خاک عربستان را سالانه ترک می کنند بیش از 165هزار نفر خواهد بود.

مالیات مهاجرت طی سه سال آتی 20 میلیارد ریال سعودی برای عربستان فراهم می کند.
شمار کارگران خارجی درعربستان افزون بر11.7 میلیون تن است که 7.4 میلیون تن از آنها شاغل و بقیه همراه و اعضای خانواده هستند.
مقامات سعودی از ابتدای ژوئیه سال جاری میلادی قانون مالیات مهاجرت برای همراهان و خانواده های کارگران را که براساس موازنه مالی تصویب شده، اجرا کردند.
درحالی که کارگران خارجی عربستان به شدت با مشکل اشتغال و دریافت حقوق مواجه هستند، دولت سعودی اجرای قانونی را در این کشور کلید زده است که عملاً اوضاع نابسامان کارگران خارجی در این کشور را بدتر می‌کند.

اجرای قانون دریافت مالیات از کارگران خارجی مقیم عربستان تحت عنوان 'مالیات مهاجرت' آغاز شد.
بر این اساس هر کارگر خارجی و اعضای خانواده او که درعربستان زندگی می کنند به ازای هر نفر باید 100 ریال سعودی مالیات پرداخت کند.
با اجرای این قانون که برای بودجه سال 2017 این کشور تعریف شده و قرار است طی سال‌های آینده اجرایی شود، در سال جاری مالیات اتباع خارجی به ازای هر نفر 100 ریال تعیین شده اما این رقم درسال آینده میلادی دو برابر شده و به 200 ریال افزایش خواهد یافت.

قرار است درسال 2019 این مالیات به 300 ریال رسیده و در سال 2020 نیز به ازای هر نفر برای اقامت یک ساله در عربستان 400 ریال مالیات دریافت شود.
هر100 دالر 375 ریال سعودی است.
بنا به اعلام مقامات سعودی این مالیات در زمان مراجعه کارگران خارجی برای تمدید مجوز اقامت خود در این کشور دریافت خواهد شد.
با این حساب یک کارگری که با دو فرزند و همسر خود در عربستان زندگی می‌کند، باید برای تمدید اقامت خود در عربستان طی 4 سال آینده، 4 هزار ریال سعودی پرداخت کنند.

این درحالی‌ است که مشکل این کارگران خارجی به اینجا ختم نمی‌شود؛ چرا که به دلیل بحران اقتصادی درعربستان و لغو اجرای بسیاری از پروژه‌ها این کشور با مشکل پرداخت حقوق مواجه است.
از سوی دیگر دولت عربستان شرکت‌هایی را که تعداد کارگران خارجی آنها از تعداد کارگران سعودی بیشتر باشد را نیز جریمه می‌کند.

گفته می شود درپی هزینه های سرسام آور جنگ یمن برای عربستان سعودی، ریاض را به ریاضت اقتصادی و اخراج کراگران خارجی واداشته است.
هم‌اکنون هر شرکتی که کارگر خارجی بیشتری دارد، به ازای هر کارگر مازاد ماهانه 200 ریال به دولت عربستان جریمه می‌دهد و قرار است طی سال آینده و تا سال 2020 سالانه 200 ریال به این جریمه افزوده شود وعملا این رقم به 800 ریال افزایش یابد.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
کارگران خارجی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است