کشورهای عربی، عروسک خیمه شب بازی آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۲    ۱۳۹۶/۳/۲۷ کد خبر: 134610 منبع: پرینت

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مشهور عرب، در مقاله ای درباره قرار داد نظامی 20 میلیارد دالری قطر با آمریکا نوشت: این قرارداد دوحه را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج و بار دیگر به لیست متحدان واشنگتن اضافه می کند و در این میان کشورهای عربی بازیچه دست ایالات متحده شده اند.

به گزارش روزنامه اینترنتی رأی الیوم، عطوان نوشت: دو روز پیش اعلام شد قطر در ساختمان وزارت دفاع آمریکا قراردادی با این کشور برای خریداری 36 فروند
هواپیمای اف-15 به امضا رساند. به این ترتیب باید منتظر گشایش ملموسی در بحران اخیر میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و کاهش احتمال رویارویی نظامی بود اما لغو محاصره قطر و بازگشایی دوباره حریم هوایی دشمنان دوحه به روی آن نیاز به زمان دارد.

عبدالباری عطوان سردبیر رأی الیوم همچنین افزود:دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مشوق اصلی برای افروختن آتش این بحران بودو از ائتلاف عربستان، امارات، بحرین و مصر به عنوان ابزار فشاری بر قطر استفاده کرد و سبب شد او باج خود را به آمریکا به شکل قرارداد خرید اسلحه و سرمایه گذاری در زیرساخت های ایالات متحده، دقیقا همانند برادر بزرگش عربستان، بپردازد.مشخص نیست این ایتلاف عربی از نیت واقعی آمریکا مطلع بود یا اینکه از آن ها سوء استفاده شده است.

'به محض امضای این قرارداد و به محض اینکه دولت آمریکا تضمین دریافت کرد که بهای بخش اول این قرارداد به مبلغ 12 میلیارد دالر پرداخت می شود، ناگهان بحث گشایش در این بحران و پیشنهادهای میانجی گری از سوی کشورهای مختلف بالا گرفت و قطر کم کم به خروج از این دام نزدیک شد.'
اسم رمز این عملیات، میلیاردها دالر بود که ترامپ تاجر، با شنیدن صدای آن بسیار شاد می شود و او خوب می داند این مقدار پول را چگونه با زور و تهدید و ترساندن و ایجاد اختلاف و تنش میان عرب ها به ویژه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس ،به چنگ آورد. او به مردمش مژده داد که از سفر ریاض برای آن ها پول و شغل آورده و گفت: شغل ..شغل ..شغل.'

این تحلیلگر عرب ساکن لندن نوشت: ارزش واقعی قرارداد اخیر قطر با آمریکا ، 21.1 میلیارد دالر وشامل خرید 72 فروند هواپیما است. شرکت بویینگ تولید کننده این هواپیما ها اعلام کرد:' این قرارداد بسیار مهمی برای حفظ خط تولید این نوع هواپیماها و ایجاد 60 هزار فرصت شغلی در 42 ایالت آمریکا است و این یعنی بدون این قرارداد،این خط تولید متوقف می شد پس باید از عرب ها تشکر کرد.

' ترامپ چند روز پیش این مطالب را در صفحه شخصی خود در توییتری نوشت:' قطر ، تاریخی سرشار از حمایت از تروریسم در عالی ترین سطوح دارد و باید مجازات شود'، 'انزوای قطر، آغاز پایان تروریسم است' اما پس از این قرارداد، دیگر اثری از چنین نوشته هایی نمی بینیم و به جای آن قطر به عنوان متحد قوی آمریکا معرفی می شود و تاکید می شود قرارداد خرید این هواپیماها، گامی بزرگ به سوی تقویت همکاری راهبردی و امنیتی میان دو کشور است.
بله این مهره های شطرنجی است که بازیگر آمریکایی با مهارت آن را در زمان و جهت مناسب ،به حرکت در می آورد.

چند ساعت پس از امضای این قرارداد،توسط جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا با خالد العطیه همتای قطری اش، دستور برای حرکت کشتی های جنگی آمریکایی به سوی سواحل دوحه صادر شد و این نشان می دهد واشنگتن از دولت قطر دست بر نمی دارد و دیگران باید مجلس عزا برپا کنند و به استقبال کسانی بپردازند که برای تسلیت نزد آن ها می آیند.

سردبیر رأی الیوم تاکید کرد:این نمایشنامه ای است که سناریو پرده های مختلف آن در کاخ سفید با دقت نوشته شده و در نشست اخیر ریاض، نقش ها میان بازیگران تقسیم شد؛ بازیگر اصلی و قهرمان این نمایشنامه آمریکا است و در این میان تلاش زیادی شده بود تا سیاه لشکرانی از 56کشور عربی و اسلامی در آن حضور یابند.

بله، قطر دیگر کشور حامی تروریسم حداقل در زمان کنونی نیست، البته بعدها اجرای قانون ' جاستا ' آغاز می شود و کشورهای حامی تروریسم بار دیگر باید محاکمه شوند و به قربانیان آمریکایی و خانواده هایشان خسارت پرداخت کنند و قطعا قطر و دشمنان کنونی اش در میان این فهرست خواهند بود و آن زمان هم این کشورها ناچار خواهند شد صد ها و شاید هزاران میلیارد دالر به عنوان خسارت به آمریکا پرداخت کنند.

عطوان در پایان نوشت:این نمایشنامه ای در چند پرده است و ما هنوز در حال مشاهده پرده نخست آن هستیم، قربانیان در این نمایشنامه هم طبیعتا عرب ها هستند.جناب ترامپ، این میلیاردها پول و این اشتغال زایی ها، نوش جان و گوارای وجود. نادان ها هم کاری از دست شان بر نمی آید.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عرب
آمریکا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است